iMagazine

Do Polski wchodzi Storytel — szwedzki serwis oferujący streaming audiobooków

17/02/2016, 23:18 · · · 5

Storytel to największy w Skandynawii serwis audiobooków, oferujący w ramach jednego abonamentu nieograniczony dostęp do całej biblioteki tytułów. Abonament będzie kosztował 29,90 PLN miesięcznie, nie jest to mało, ale jednak polski odbiorca będzie miał dostęp nie tylko do bazy audiobooków w języku polskim, ale też angielskim. Na starcie będzie miał do wyboru 600 tytułów polskich oraz 16 tys. audiobooków i 4 tys. ebooków angielskich.

Podstawę bazy w języku polskim stanowią tytuły takich wydawców, jak Biblioteka Akustyczna, Storybox, czy Sound Tropez. W ofercie dominuje fantastyka oraz kryminały, ale znajdziemy
tu także pozostałe gatunki literackie, biografie, reportaże, poradniki i literaturę piękną. Biblioteka będzie się stale powiększać
– powiedział nam Michał Szolc, dyrektor zarządzający Storytel Polska.

storytel2

Książek można słuchać na telefonie lub tablecie. Serwis obsługuje oczywiście iOS, ale też Android i Windows. Słuchanie audiobooków odbywa się na zasadzie streamingu z opcją zapisania do pięciu książek w trybie offline, dzięki czemu możliwe jest korzystanie z aplikacji również bez dostępu do sieci. Jej zaletą jest intuicyjny interfejs i szereg przyjaznych funkcji, takich jak zmiana szybkości odtwarzania, funkcja sleep, umożliwiająca automatyczne wyłączenie się aplikacji po jednym lub kilka kwadransach, możliwość dodawania własnych zakładek i notatek oraz, jeżeli książka jest dostępna również jako ebook – swobodne przełączanie się pomiędzy słuchaniem i czytaniem.

Storytel został założony w 2005 roku jako pierwszy na świecie serwis do słuchania audiobooków  w systemie streamingu. Przeprowadzone badania pokazały, że aż 75% użytkowników Storytel konsumuje więcej książek, niż przed rozpoczęciem subskrypcji, a średnia liczba przesłuchanych książek wynosi dwa tytuły miesięcznie. Użytkownicy Storytela słuchają książek w sytuacjach, które do tej pory temu nie służyły: podczas jazdy samochodem, uprawiania sportów, spacerów, czy też podczas prac domowych. Korzystny dla użytkownika model używania aplikacji pozwolił pozyskać nową grupę odbiorców: 20% klientów Storytel nie słuchało audiobooków przed rozpoczęciem subskrypcji,  a 55% klientów Storytel nie płaciło za audiobooki przed rozpoczęciem abonamentu.

Storytel obecny jest na rynkach szwedzkim, norweskim, duńskim i holenderskim.

Z aplikacji Storytel korzysta globalnie już ponad 200 tys. subskrybentów. Od 2015 roku marka jest spółką notowaną na szwedzkiej giełdzie, o kapitalizacji ok. 100 mln Euro i rocznych przychodach na poziomie 15 mln Euro (dane za rok 2014).

Najbliższe miesiące w Polsce będą przeznaczone na budowanie rozpoznawalności marki i rozbudowywanie oferty przez produkcje własne oraz poszerzanie grupy wydawców zewnętrznych. Storytel planuje rocznie wydawać 100-200 audiobooków w języku polskim. Obecnie trwają rozmowy m.in. z operatorami w celu dodania usług Storytel do oferty dla użytkowników sieci.

Storytel będzie głównym konkurentem dla rodzimej Audioteki, która jednak działa na zasadzie tradycyjnej sprzedaży pojedynczych tytułów, których cena niejednokrotnie przewyższają koszt miesięcznego abonamentu.

Aplikacja Storytel w App Store

5

Dominik Łada

MacUser od 2001 roku, fanatyk sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, poza tym ma świra na punkcie fotografii i dobrej kuchni. Współzałożyciel i "rednacz" iMagazine - @dominiklada


5
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
PawciuDominik ŁadaMarcin NowickiPiotr Szczygieł Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Piotr Szczygieł
Gość
Piotr Szczygieł

Aby się zarejestrować trzeba podać dane karty płatniczej, nawet w okresie próbnym. Pozostanę przy audiotece.

Marcin Nowicki
Gość
Marcin Nowicki

podałem zarejestrowałem się jak narazie wybór mizerny może z czasem cena ciekawa lecz do audioteki się nie umowy. fajnie że weszli na polski rynek mam nadzieję że go napędzą robiąc konkurencję. na razie wybór skromny nawet bardzo odnosząc choćby do audioteki.

Dominik Łada
Gość

Każdy jakoś musi zacząć, Audioteka zaczynając nie miała chyba więcej tytułów, ale może się mylę.

Marcin Nowicki
Gość
Marcin Nowicki

Pewnie miała mniej. Choć inna skala biznesu z jednej strony gigant jak na branżę wydawniczą a z drugiej strony lokalne przedsięwzięcie o ile się nie mylę. Jednakże nie o to mi chodziło cieszę się że będzie konkurencja na rynku gdyż jest szansa na ciekawe oferty i uatrakcyjnienie rynku a to zawsze dobrze dla odbiorców. zaczołem właśnie korzystać ze Storytelu a od dawna korzystam z Audioteki

Pawciu
Gość

Fajne stwierdzenie :-)