Mastodon
Zdjęcie okładkowe wpisu iPhone SE rozebrany

iPhone SE rozebrany

11
Dodane: 8 lat temu

Tym razem nie iFixit lecz Chipworks dobrał się do wnętrzności najnowszego iPhone’a. Co zatem kryje się pod powłoką znaną nam z iPhone’a 5 i 5s?

Okazuje się, że całkiem sporo elementów z iPhone’a 6s i 6s Plus. Jest to na przykład ten sam procesor A9, a także ta sama pojemność i rodzaj mobilnej pamięci DRAM – 2 GB LPDDR4. Co ciekawe, obie części w rozebranym przez Chipworks modelu wyprodukowane zostały dość niedawno – 2–3 miesięcy temu.

Z flagowych modeli smartfonów od Apple w wersji SE znajdziemy także moduł NFC, modem firmy Qualcomm, czy moduły dźwiękowe.

Da się również zaobserwować kilka elementów wykonanych w starej technologii. Jest to na przykład pamięć flash, której chipy wykonane zostały w starszej technologii – 19 nm (obecnie stosuje się już 15 nm). Prawdziwy powrót do przeszłości funduje nam jednak kontroler ekranu dotykowego – komponent używany już w 2011 roku.

iPhone SE kryje w sobie jednak także zupełnie nowe części. Jedną z nich jest na przykład zupełnie inny układ zasilający – 338S00170.


Jakby nie było, iPhone SE to swoisty cud techniki – upchnięcie mocy iPhone’a 6s w tak małej obudowie to nie lada wyczyn. A do tego jeszcze dość przystępna jak na te urządzenia cena.

Więcej szczegółowych informacji na temat zawartości iPhone’a SE znajdziecie w źródle.

Źródło i zdjęcia Chipworks

Maciej Skrzypczak

Użytkownik sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, grafik komputerowy, Redaktor iMagazine.pl. Mastodon: mcskrzypczak@c.im

Zapraszamy do dalszej dyskusji na Mastodonie lub Twitterze .

Komentarze: 11

iMagazine to jedyne miejsce gdzie spotkałem się czymś takim jak Touch ID 3 generacji ( tabelka w którymś z arytkułów z porównaniem 6, SE i 6S). 5S i 6 mają touch id pierwszej generacji a 6S drugiej, nie ma trzeciej generacji. iPhone 6S to jedyne urządzenie które ma touch ID 2. Nawet iPad Pro nie posiada touch ID 2

zgadzam sie z przedmowca. Juz kiedys ten temat poruszylem ale mnie zaminusowali

Wojtek Pietrusiewicz już to gdzieś tłumaczył, dlaczego nazywa to trzecią generacją:

1. gen -> iPhone 5s
2. gen -> iPhone 6
W iPhone 6s ten czytnik jest jeszcze szybszy, dla niektórych wręcz za szybki, stąd tutaj określenie go jako 3. generację. Chociaż tak, Apple uznaje to wciąż jako 2.

Jest to bez sensu, czemu 6S miałby miec trzecią generację jeżeli 5S i 6 mają pierwszą generację, to co stało się z drugą? ( to bez sensu piszę, po prostu 5S i 6 mają pierwszą generację, z taką samą prędkością, a 6S ma drugą nową i szybką. )

Ja to tak nazywam, bo:

Touch ID 1 gen.
Touch ID 2 gen. – wyższa rozdzielczość skanera (1.5 gen?)
Touch ID 3 gen. – szybszy

Apple faktycznie mówi o 1 i 2 gen.

Nazywanie tego drugą generacją po prostu tworzy nieporozumienie, choć rozumiem co masz na myśli, to uważam, że w artykułach powinny być zawarte informacje zgodne z Apple i np. wytłumaczenie obok, że 6 posiada wyższą rozdzielczość. Szanuję waszę artykuły i cieszę się, że mój komentarz został odebrany ze zrozumieniem.