iMagazine

7 rzeczy, bez których nie ruszam w podróż

11/04/2016, 14:34 · · · 6

W przeddzień wyjazdu do Tokio postanowiłem przedstawić listę przedmiotów i akcesoriów, które zabieram na każdy wyjazd. Pominąłem oczywiste pozycje, skupiając się na rzeczach, o których mogliście nie pomyśleć.

Obiektywy do iPhone

Jestem wielkim fanem fotografii mobilnej. Jakość zdjęć z iPhone jest na tyle zadowalająca, że dla wielu fotoamatorów sprawdza się on w roli jedynego aparatu na wyjazd, a dla mnie stanowi doskonałe uzupełnienie lustrzanki. Niestety, jednym z minusów kamery w iPhone jest stosunkowo wąski kąt widzenia obiektywu, co daje o sobie znać w ciasnych wnętrzach czy podczas fotografowania krajobrazów. Z pomocą przychodzą nakładane na obudowę obiektywy. Najpopularniejszym wyborem jest Olloclip, którego używam.

olloclip

Mały statyw

W przeszłości zdarzało mi się zabierać na wyjazdy standardowy statyw pod lustrzankę, którego duże gabaryty i waga były uciążliwe podczas zwiedzania. W niektórych miejscach, np. Empire State Building w Nowym Jorku, wnoszenie statywów było zakazane, co wiązało się z zostawianiem go na recepcji i traceniem czasu na ponowne odbieranie go. Z tego powodu zdecydowałem się na mały, elastyczny statyw, który z powodzeniem utrzyma lustrzankę, a złożony zajmuje bardzo mało miejsca w plecaku. Popularnym wyborem są produkty GorillaPod – ja zdecydowałem się na tańszy zamiennik, który kupiłem w Hong Kongu. Sprawdzi się on także z iPhonem – wystarczy dokupić obudowę z adapterem do statywu.

statyw

Drugi telefon

Nie wyobrażam sobie wyjazdu za granicę z tylko jednym telefonem. Są ku temu dwa powody: po pierwsze, podczas podróży często decyduję się na zakup lokalnej karty SIM z internetem. W tej sytuacji w drugim telefonie trzymam polską kartę. Drugim powodem jest ryzyko zgubienia lub kradzieży głównego urządzenia – nie będzie się to wtedy wiązało z odcięciem od świata.

iphone

Zasilanie

Przekleństwem większości smartfonów i innych urządzeń jest krótki czas działania na baterii – zwłaszcza, gdy wykorzystujemy je do fotografowania i internetu. Obowiązkowym elementem wyposażenia jest dla mnie powerbank, który pozwoli naładować telefon bez konieczności tracenia czasu na szukanie gniazdka i czekanie na uzupełnienie baterii. Obecnie używam pięknej i pojemnej zewnętrznej baterii od Mophie.

zasilanie

Deskorolka

O Penny Boardach, czyli małych, plastikowych deskorolkach, pisałem już kilkukrotnie, między innymi tutaj. Dzięki niewielkim gabarytom nie zajmują one dużo miejsca w walizce, a bardzo przyspieszają poruszanie się po chodnikach, ulicach i ścieżkach rowerowych. Poza tym… czy jest coś bardziej cool niż zwiedzanie nowego miasta w odległym kraju na deskorolce?

deskorolka

Kopia dokumentów

Podczas podróży staram się zawsze mieć ze sobą wydruki potwierdzeń rezerwacji lotów i hoteli, a także skany paszportu i innych ważnych dokumentów. Pozwoli to uniknąć problemów w wypadku kradzieży, utraty oryginałów. Pliki z tymi danymi przechowuję na Dropboxie, by mieć do nich dostęp z dowolnego urządzenia podłączonego do internetu.

Przedłużacz

Niezbyt oczywisty przedmiot, który przyda się zwłaszcza podczas podróży do miejsc, gdzie spotkamy inny typ wtyczek do prądu. Dzięki niemu wystarczy tylko jeden adapter, by naładować szereg urządzeń. Oczywistą zaletą jest także długi kabel, co kilkukrotnie przydało mi się w hostelach i pokojach hotelowych, gdzie kontakty nie znajdowały się w łatwo dostępnych miejscach.

A Wy jakie nietypowe przedmioty zabieracie na wyjazdy?


Tomasz Szykulski

Fotograf, podróżnik, freelancer. Student uczelni w USA, Irlandii i Australii. Zajrzyj na moją stronę - szykulski.com.


Dodaj komentarz

Daniel Marcinkowski napisał(a):

Miło wiedzieć, że nie tylko ja targam ze sobą przedłużacz 😂

Tomasz Szykulski napisał(a):

C’mon, to podstawa na wyjeździe! ;-)

Daniel Marcinkowski napisał(a):

Też tak uważam! :)

Michał Kruczek napisał(a):

Ja zawsze zabieram uniwersalną wtyczkę do kontaktu i dwie „złodziejki” :), mobilny router TP-Linka M5360 no i oczywiście Victorinoxa. Kopia dokumentów to chyba oczywista oczywistość ;-) – szczególnie przy niestandardowych wycieczkach.

Michał Milowicz napisał(a):

Spędzam w podróżach służbowych około 180 dni w roku. Poza tym co opisane (też jeżdzę z deską-fiszką) polecam jeszcze: oddychającą bieliznę sportową ale nie do sportu. Gdy jest się w podróży ponad 24h to robi różnicę.
Dwa iPhony i jedna stara Nokia. Gdy zasięg słaby stary nadajnik smażący mózg złapie zasięg.

Simon217 napisał(a):

Co to za szkło najbardziej na lewo? 85 czy 50?

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK