Mastodon
Zdjęcie okładkowe wpisu Apple Pay w Polsce technicznie jest możliwy, a kiedy praktycznie?

Apple Pay w Polsce technicznie jest możliwy, a kiedy praktycznie?

16
Dodane: 8 lat temu

Wczoraj byłem na bardzo ciekawej konferencji zorganizowanej przez MasterCard. Podczas niej były prezentowane wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie MasterCard, a dotyczącego tego, czy polscy konsumenci przekonali się do płatności bezgotówkowych i są otwarci na cyfrowe innowacje.

Pewnie nie będzie to dla Was zaskakujące, że akurat w tej kwestii jesteśmy w światowej czołówce. Używamy namiętnie kart, a już w szczególności jesteśmy liderem europejskim i światowym jeśli chodzi o płatności kartami zbliżeniowymi.

W 2015 roku już 55% transakcji w Polsce odbywało się właśnie „zbliżeniowo”. Został zanotowany wzrost o 89% względem poprzedniego roku. Średnia transakcja zbliżeniowa opiewała na kwotę 35 zł.

Jednak najbardziej zainteresował mnie jeden slajd pokazany w trakcie prezentacji, który dotyczy właśnie kwestii transakcji zbliżeniowych.

mastercard_applepay

Jak widzicie znajduje się na nim logo Apple Pay. Nieoficjalnie udało mi się porozmawiać z przedstawicielami MasterCard i dowiedzieć, że technicznie polskie banki, w szczególności wymienione na slajdzie, są przygotowane do wprowadzenia usługi w Polsce. Jest to związane z tym, że po pierwsze MasterCard jest jednym z partnerów Apple, którzy wprowadzają Apple Pay na świecie. Po drugie od strony MasterCard usługa jest tak przygotowana, że musi być jednocześnie kompatybilna z pozostałymi usługami dostępnymi na rynku, czyli Android Pay czy Samsung Pay, których loga znajdują się też na slajdzie. Jednym słowem, skoro klienci mogą płacić swoimi Samsungami korzystając z kart MasterCard, posiadacze iPhonów będą też mogli płacić Apple Pay. Niestety to zależy już tylko od Apple, bo nawet najnowsze terminale płatnicze w większości sklepów i punktów wspierają już Apple Pay.

Pozostaje pytanie, co na to Apple? Czy dostrzegają, że Polska jest liderem w kwestii transakcji zbliżeniowych i czy spowoduje to, że szybciej wprowadzą swoją usługę na naszym rynku? Wszystko teoretycznie mają gotowe, wystarczy tylko przekręcić przysłowiową „wajchę”…

Dominik Łada

MacUser od 2001 roku, rowery, fotografia i dobra kuchnia. Redaktor naczelny iMagazine - @dominiklada

Zapraszamy do dalszej dyskusji na Mastodonie lub Twitterze .

Komentarze: 16

To że MasterCard jest gotowa, nie oznacza że uruchomienie Apple Pay zależy już tylko od Apple. Pod każdą kartę MasterCard czy Visa podpięty jest jakiś bank. To właśnie układy Apple z bankami wpływają na sukces operacji lub opóźnienia. Wszyscy wyciągają rękę po swoją działkę. Podczas gdy Apple otwarcie powiedziało że chcą równowartość 15 centów od każdych $100 transakcji, wiele banków płacze że uszczupli to ich prowizje. Nie znam prowizji banków polskich, ale tutaj w Australii wynosi ona około $1 od $100 transakcji, więc bank musi się pogodzić z utratą 15% na rzecz Apple. W Australii mamy Apple Pay podczepiony do American Express od ubiegłego roku. Visa pojawiła się po raz pierwszy własnie dzisiaj i to tylko z jednym bankiem ANZ. Wygoda płacenia iPhonem czy Apple Watchem jest ogromna. Praktycznie każdy terminal zbliżeniowy który spotkałem reaguje na Apple Pay bez problemu. Kasę wydaje się wiec lekko, łatwo i przyjemnie ;-)

Bank musi się liczyć z utratą części zysków na rzecz Apple, ale musi też wkalkulować w to utratę większej ilości zysków jeśli nie wprowadzi ApplePay i z tego tytułu straci klientów na rzecz innego banku ;)

Co do samego Apple’a to bycie światowym liderem płatności zbliżeniowych nam nie pomoże za bardzo, ponieważ ważna jest tez ilość sprzedanych kompatybilnych iPhone’ów w naszym kraju, a tutaj nie jesteśmy pewnie nawet w połowie stawki. Tym samym mając mniej urządzeń niż kraj który statystycznie ma mniej płatności zbliżeniowych w roku i tak ten kraj biznesowo będzie lepiej wypadać w excelowskich tabelkach dla Apple.

Nic dziwnego, że Polacy nie kupują iPhone’ów posiadających NFC, kiedy ich główna nowa funkcja Apple Pay nie działa w Polsce.
Mój iPhone 6 spodobał mi się dopiero, kiedy byłem w UK, do tamtej pory wolałem zostać przy swojej 5.

Na pewnej konferencji sprzed 2 tygodni przedstawicielka Samsunga potwierdziła, że Samsung Pay pojawi się oficjalnie w Polsce w przyszłym roku. Obstawiam, że z Apple Pay będzie podobnie.

płatności elektroniczne przyjdą szybciej niż myślicie, wraz z eliminacją gotówki.. w końcu trzeba pozbawić ludzi możliwości wyciągnięcia kasy z banku przy ujemnym oprocentowaniu.. barierą ludzkiej odporności na ujemne oprocentowanie to 1%.. Jak zejdą do 2 procent, wtedy zacznie się wypłacanie..
A że ujemne oprocentowanie zostanie już z nami do samego końca, więc banki nie ma innego wyjścia jak wprowadzić elektroniczny obrót zamiast gotówki..
Owszem płacenie elektroniczne jest miłe i łatwe.. ale będzie nas – szaraczków drogo kosztowało..

no i czas leci a apple pay jak nie było tak nie ma:( i ani słychu ani widu zeby była u nas dostepna ta opcja…

jest szansa, że na jesieni Apple ogłosi coś ciekawego w tym kierunku także dla Polski.

oj czekamy i czekamy jak na siri z opcją polskiego prędzej boon wejdzie normalnie do polski (tak jak we francji) niż apple coś zrobi dla naszego kraju no nic przeba przesiadać się na androida…..:(