iMagazine

Podstawy OS X – 2 – Pasek menu i Karabiner

08/06/2016, 09:51 · · · 13

Pasek menu

Wprawdzie okna w OS X przypominają okienka w innych systemach operacyjnych, ale wyróżnia je jedna istotna cecha, której wiele osób z początku nie rozumie.

Windows dla przykładu ma osobny pasek menu dla każdego okna, czyli jeśli otworzymy pięć okien Eksploratora, to każdy z nich będzie miał wspomniany pasek z takimi pozycjami jak Plik, Edycja, Widok i tak dalej.

Pasek-Menu-OS-X-hero

OS X dla odmiany korzysta z jednego paska na górze ekranu, którego zawartość zmienia się zależnie od otwartej aplikacji. Aktywna aplikacja w górnym lewym rogu ekranu wyświetla swoją nazwę, na przykład „Finder”, „Safari” i tak dalej. Jest też jeszcze jedna różnica względem Windowsa – zamknięcie okna danego programu nie zawsze oznacza, że zamknięta została cała aplikacja. Przykładem niech będzie Finder, który jest zawsze włączony, ale również wiele innych programów – wszystko zależy od tego, jak aplikacja została napisana przez jej twórcę. Podpowiem też, że skrót ⌘W globalnie zamyka aktywne okno, a ⌘Q zamyka aplikację.

Pasek menu mieści jeszcze poza samym menu wszelkiej maści ikony w górnym prawym rogu. To są tak zwane „menulets”, chociaż dzisiaj mało kto je tak nazywa. Mogą to być całkowicie niezależne aplikacje, które całą swoją funkcjonalność zawierają w tej małej ikonce, mogą to być programy pomocnicze do pełnych aplikacji, aby one mogły być wyłączone, albo może to być software, który z różnych względów działa non-stop.

Karabiner

OS X wspiera wprowadzanie polskich znaków za pomocą prawego klawisza Alt/Option od wielu lat dzięki układowi klawiatury Polski Pro. Dla niektórych osób, w tym dla mnie, jest to jednak problematyczne, ponieważ klawisz Alt/Option nie znajduje się bezpośrednio przy klawiszu Spacji – między nimi jest jeszcze klawisz Command. O ile można się do tego przyzwyczaić, jeśli korzystamy tylko z klawiatur macowych, o tyle trudniej jest w przypadku przesiadania się od czasu do czasu na klawiaturę windowsową.

Z pomocą w tej sytuacji przychodzi aplikacja Karabiner (kiedyś znana jako „KeyRemap4MacBook”). Program ten pozwala zmieniać przypisane funkcje całej klawiatury. Wiele osób używa go, aby zmienić przycisk F4 w nowszych Macach, aby pokazywał Dashboard, zamiast otwierać LaunchPad. Ja używam go do zamiany miejscami prawego klawisza Command z prawym Alt/Option. Dzięki temu za pomocą prawego Commanda wstawiam polskie znaki, a prawy Alt/Option służy jako Command (praktycznie go nie używam, preferując lewy odpowiednik). Nie zmieniam funkcji klawiszy po lewej stronie Spacji – te zachowują się domyślnie.

Karabiner

Karabiner ma jeszcze wiele innych przydatnych funkcji, w tym możliwość zmiany opóźnienia po przytrzymaniu klawisza i wiele innych rzeczy. Program jest dostępny za darmo i w kilku wersjach, dzięki czemu wspiera OS X od 10.4 Panther Tiger do najnowszego 10.11 El Capitan.

 Karabiner dla OS X →


Wojtek Pietrusiewicz

Wydawca, fotograf, podróżnik, podcaster – niekoniecznie w tej kolejności. Lubię espresso, mechaniczne zegarki i zwinne samochody. Niedawno rozpocząłem prowadzenie kursów Lightrooma i fotografii na Pikselowe.pl – zapraszam.


Dodaj komentarz

Fotoimac napisał(a):

Tylko po co osobny program, skoro to samo zawarte jest w systemie, pod klawiaturą, klawisze modyfikujące :)

Moridin napisał(a):

Przeczytaj jeszcze raz uważnie – zmieniam tylko prawą stronę, a nie obie.

kaefpe napisał(a):

IMO – łatwiej jest się po prostu nauczyć obsługi z innym układem niż zawalać RAM kolejną aplikacją ;)

Ja mam problem ze zginaniem tak kciuka, ale jakoś się przestawiłem :P

Maciej Czechowski napisał(a):

Łatwiej,pod warunkiem,że większości czasu nie spędzasz w pracy z komputerem z Windowsem :)

kaefpe napisał(a):

Spędzam po 8h/5 dni w tygodniu z Windows w pracy i nie mam problemu z przestawianiem się na pisanie z innym układem alt/ctrl(cmd), zarówno z prawej jak i lewej strony klawiatury ;)

Maciej Czechowski napisał(a):

Próbowałem przez cały miesiąc się dostosować do klawiatury na OSX i nie dałem rady, dlatego Karabiner okazał się zbawieniem.

kaefpe napisał(a):

Mnie to zajęło jakieś 2 tygodnie żeby nauczyć się szybko przestawiać z jednej na drugą.

Maciej Czechowski napisał(a):

Coś w tym jest,bo nigdy nie miałem głowy do języków obcych.

AlberTi napisał(a):

Używam Karabinera nie tylko do opisanej powyżej zamiany prawego alt z prawym command – jest jeszcze jedna bardzo przydatna funkcja. Z niezrozumiałych dla mnie względów kombinacja Command+TAB działa inaczej niż na Windows i Linuksie jej odpowiednik Alt+TAB a mianowicie nie przywraca na ekran schowanych do paska programów, co wydaje się kompletnie bez sensu, bo skoro już wybieram program, na który chcę się przełączyć, to chcę go zobaczyć na ekranie.
W Karabinerze polecam zaznaczyć funkcję:
Change Command+Tab to Command+Tab+Option
(bring app to foreground when you’ve switched app by Command+Tab)
Po tej zmianie nie ma już różnicy, czy program został ukryty czy zminimalizowany – kiedy go wybieram to po prostu dostaję go na ekran, i tyle :)

Moridin napisał(a):

Fajny pomysł!

krytar napisał(a):

używałem karabinier od lat. Działał OK do czasu instalacji OS Sierra 10.12. Teraz lipa.

Moridin napisał(a):

Liczę, że się wyrobią z łatką wkrótce…

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK