iMagazine

iOS 10 i polska Siri, czyżby już we wrześniu?

14/06/2016, 00:12 · · · 15

Polska Siri to od kilku lat pierwsze życzenie każdego polskiego Apple usera przy premierze kolejnej wersji iOSa. Od dłuższego czasu, gdy tylko pojawia się kolejna beta, to pobieram ją natychmiast, aby dobrać się do jej wnętrzności. Dziś zaraz po zakończeniu konferencji WWDC na Twitterze pojawiły się informacje od pierwszych osób, które zassały iOS 10. Niestety po raz kolejny brak jakichkolwiek zmian w temacie polskiego asystenta głosowego.

Szybko jednak okazało się, że o ile nie pojawiły się żadne nowe słowiańskie języki, to lista wspieranych odrobinę się wydłużyła. Asystent głosowy jest dostępny w dwóch nowych krajach Południowej Afryce oraz Irlandii. Ponadto w Rosji, Hiszpanii i we Włoszech pojawiła się możliwość wyboru męskiego lub żeńskiego głosu Siri.

W zeszłym roku pisałem, że komunikaty dotyczące polskiej Siri znajdują się w iOS-ie co najmniej od wersji 8.1.2. W wersji 8.4.1 zostały spolszczone kolejne moduły odpowiedzialne m.in. za zapytania o wydarzenia sportowe czy rezerwacje stolików w restauracjach. Oczywiście zakładam, że wynikało to z prowadzonych prac lokalizacyjnych nad całym interfejsem.

Bardzo długo nie było żadnych zmian w tym temacie. Liczyłem trochę, że może się coś ruszyć wraz z premierą Apple Watch na polskim rynku. Zgodnie z moimi przewidywaniami otrzymaliśmy we wrześniu zeszłego roku system watchOS 2.0 w wersji polskiej, jednak zwątpiłem wtedy w szybkie pojawienie się polskiego asystenta, gdyż dostrzegłem dużo braków zasobów wewnątrz iOSa. Nic nie wskazywało na to, że Apple nad tym pracuje.

Taka sytuacja miała miejsce aż do dziś. Po dzisiejszym wieczorze znów jestem pełen nadziei. Mianowicie w pierwszej becie deweloperskiej iOS 10 natknąłem się na świeże ślady polskiej Siri. Konkretnie, pojawiły się paczki głosowe dla kolejnych języków – polskiego, czeskiego, słowackiego oraz rumuńskiego.

Myślę, że jest to duży przełom w tej sprawie. Wynika z tego, że Apple aktualnie się tym zajmuje, a prace nie są wykonywane jedynie przy okazji tłumaczenia interfejsu. Szczerze liczę, że Siri zawita do wszystkich naszych urządzeń najpóźniej jesienią, wraz z finalną wersją wszystkich zaprezentowanych dziś systemów.

Jeśli ktoś z Apple to przeczyta, to bardzo chętnie wezmę udział w zamkniętych testach polskiej Siri.

15

15
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
13 Comment authors
Igor OrdechaMirek KosciółkoMaciej Nowakowskigregory314Piotr Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Rogi
Gość
Rogi

Gdyby Apple dostawało dolara za każde wspomnienie na blogach o polskiej Siri to miałoby miliard w gotówce więcej.

teck
Gość
teck

Po instalacji 10tki dzisiaj też poklikałem od razu do Siri sprawdzić czy jest PL :-)

kaefpe
Gość

Mam taką nadzieje, zwłaszcza że wchodzi do macOS. Druga sprawa to że sporo nowych funkcji się opiera o Siri więc fajnie byłoby mieć ją w końcu po polsku!

Mirek Kosciółko
Gość
Mirek Kosciółko

fajnie było by mieć Siri i Apple Pay ale niestety przez najbliższe ( kolejne ) 3 miesiące nic się nie zmieni wiec o czym tu mowić ;)

Maciej Maroszek
Gość

Moim zdaniem, jeśli doczekamy się w końcu Siri w języku Polskim to będzie to bardziej realne w iOS11 lub iOS12 niż iOS10. Myślę, że jeżeli jest tutaj mowa o krajach słowiańskich i kilku językach, to będzie to dobra karta do kolejnego WWDC i tematu Siri. Poza tym, nawet gdyby chcieli to wprowadzić w tym roku, to nie wypuszczą niedopracowanej Siri, tak więc dochodzi jeszcze czas na fazę testów, poprawki etc. IMO nierealne, aby wyrobili się w iOS10, nawet jeśli ochoczo nad tym pracują. Obym się mylił.

Paweł Jońca
Gość

Może być też tak, że, podobnie jak z Mac OS X na Intela, mają to gotowe od kilku lat, zrobili już milion testów i czekają tylko na odpowiednią chwilę. Takie projekty to nie jest kwestia miesięcy. Wyobrażam sobie, że praca z językami słowiańskimi to zupełnie inna para kaloszy niż dotychczas.

Piotr Tobolski
Gość
Piotr Tobolski

„Konkretnie, pojawiły się paczki głosowe dla kolejnych języków – polskiego, czeskiego, słowackiego oraz rumuńskiego” czy mogę prosić o źródło?

Zbyszek Żółkiewski
Gość
Zbyszek Żółkiewski

macOS: zobacz sobie /System/Library/PrivateFrameworks/Assistant.framework/Versions/Current/Resources/pl.lproj ;)

Piotr
Gość
Piotr

A W iOS w którym miejscu są te paczki?

Maciej Nowakowski
Gość

Śledztwo własne i nie jest to odgrzewany temat Localizable.strings jak na niektórych portalach.

Tomasz Kozlowski
Gość
Tomasz Kozlowski

Obstawiam tak: Siri iOS13, Apple Pay iOS12.

kaefpe
Gość

Co ma wersja iOS do Apple Pay? To akurat nie ma znaczenia od wersji systemu tylko wielkości rynku(urządzeń Apple kompatybilnych w danym kraju) oraz rozmów z bankami!

gregory314
Gość

No dobra, ale przyjmuje ktoś zakłady? ;)

Swoją drogą, przecież przed iMagazinową transmisją WWDC była ciekawa prelekcja na temat tego, dlaczego polskiej Siri nie ma – z konkluzją, że nasz język jest niestety bardzo skomplikowany, co bardzo utrudnia tworzenie asystentów głosowych.

Igor Ordecha
Gość
Igor Ordecha

dobra, a jak od razu dobrał się do plików systemowych? Nie potrzeba przypadkiem do tego jailbreaka?

Maciej Nowakowski
Gość

Nie, nie trzeba :)