iMagazine

Apple umożliwi rejestrację dawców organów w iOS 10

05/07/2016, 20:58 · · · 3

Wraz z iOS 10 Amerykanie zyskają możliwość wyrażenia zgody na zostanie dawcą organów z poziomu aplikacji Zdrowie. Nowe rozwiązanie zdecydowanie ułatwi tę procedurę. Warto pamiętać, że po naszej śmierci możemy uratować życie nawet ośmiu osób.

Apple porozumiało się z Donate Life America – organizacją prowadzącą narodowy rejestr dawców w Stanach Zjednoczonych. Dzięki temu w iOS 10, w aplikacji Zdrowie, w kilku szybkich korkach każdy z użytkowników będzie mógł wyrazić zgodę na zostanie dawcą. Odpowiednia informacja wyświetli się również na ekranie karty medycznej.

Karta medyczna, po włączeniu, wyświetlana jest przy zablokowanym iPhone’ie na ekranie połączeń alarmowych. Można w niej wpisać dane do kontaktu z bliskimi oraz ważne informacje o nas, na przykład alergie, choroby, leki, grupę krwi oraz inne ważne uwagi.

Ponad 120 tysięcy Amerykanów czeka w tej chwili na przeszczep, który uratuje życie, co 10 minut pojawia się kolejna potrzebująca osoba. Średnio co godzinę umiera osoba, która czeka na taki przeszczep. Jednocześnie osoby tragiczne zmarłe, które mogą zostać dawcami są w stanie uratować nawet 8 innych istnień oddając swoje organy, oczy, czy inne tkanki. Niestety często nie ma informacji, czy zmarły wyrażał taką zgodę, a rodzina jest w szoku i ciężko jest jej podjąć taką decyzję w tak trudnej chwili.

To ciekawa i bardzo ważna inicjatywa, która powinna być dostępna także w innych krajach. Warto też przy okazji przypomnieć o istnieniu karty medycznej w iPhone’ie. Jeśli jeszcze jej nie uzupełniliście, to zróbcie to. Przy okazji też uświadomcie inne osoby o jej istnieniu. Nigdy nie znamy momentu, kiedy te informacje będą potrzebne nam, czy naszym bliskim. A życie jest niezwykle kruche.


Paweł Okopień

Pasjonat nowinek ułatwiających codzienne życie, obserwator szybko zmieniającego się rynku tech, nurek, maniak wysokiej rozdzielczości i telewizorów.

paweloko

Dodaj komentarz

Janusz Niedbalski napisał(a):

Bardzo dobre rozwiazanie, niestety u nas takie rozwiązanie wprowadzą za 5 lat. Znamy jak jesteśmy traktowani chociażby z Siri. Dodatkowo ochrona danych osobowych integracja systemów on to może za 10 lat😀. Dodatkowo taka ciekawostka z AppStore:

Paweł Ostałowski napisał(a):

Ta rzecz jest u nas nie potrzebna. Gdyż u nas funkcjonuje zgoda domniemana. A rejestr jest ale sprzeciwów. Nie trzeba wyrażać zgody żeby w przypadku czyjejś śmierci można było pobrać narządy.

ycbo napisał(a):

To że jest zgoda domniemana niczego nie rozwiązuje bo zwłoki po wypadku leżą na ulicy kilka godzin i czekają aż wszystko zostanie zmierzone i prokurator da zgodę na zabranie.

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK