iMagazine

Apple umożliwi rejestrację dawców organów w iOS 10

05/07/2016, 20:58 · · · 3

Wraz z iOS 10 Amerykanie zyskają możliwość wyrażenia zgody na zostanie dawcą organów z poziomu aplikacji Zdrowie. Nowe rozwiązanie zdecydowanie ułatwi tę procedurę. Warto pamiętać, że po naszej śmierci możemy uratować życie nawet ośmiu osób.

Apple porozumiało się z Donate Life America – organizacją prowadzącą narodowy rejestr dawców w Stanach Zjednoczonych. Dzięki temu w iOS 10, w aplikacji Zdrowie, w kilku szybkich korkach każdy z użytkowników będzie mógł wyrazić zgodę na zostanie dawcą. Odpowiednia informacja wyświetli się również na ekranie karty medycznej.

Karta medyczna, po włączeniu, wyświetlana jest przy zablokowanym iPhone’ie na ekranie połączeń alarmowych. Można w niej wpisać dane do kontaktu z bliskimi oraz ważne informacje o nas, na przykład alergie, choroby, leki, grupę krwi oraz inne ważne uwagi.

Ponad 120 tysięcy Amerykanów czeka w tej chwili na przeszczep, który uratuje życie, co 10 minut pojawia się kolejna potrzebująca osoba. Średnio co godzinę umiera osoba, która czeka na taki przeszczep. Jednocześnie osoby tragiczne zmarłe, które mogą zostać dawcami są w stanie uratować nawet 8 innych istnień oddając swoje organy, oczy, czy inne tkanki. Niestety często nie ma informacji, czy zmarły wyrażał taką zgodę, a rodzina jest w szoku i ciężko jest jej podjąć taką decyzję w tak trudnej chwili.

To ciekawa i bardzo ważna inicjatywa, która powinna być dostępna także w innych krajach. Warto też przy okazji przypomnieć o istnieniu karty medycznej w iPhone’ie. Jeśli jeszcze jej nie uzupełniliście, to zróbcie to. Przy okazji też uświadomcie inne osoby o jej istnieniu. Nigdy nie znamy momentu, kiedy te informacje będą potrzebne nam, czy naszym bliskim. A życie jest niezwykle kruche.

3

Paweł Okopień

Pasjonat nowinek ułatwiających codzienne życie, obserwator szybko zmieniającego się rynku tech, nurek, maniak wysokiej rozdzielczości i telewizorów.

paweloko

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
ycboPaweł OstałowskiJanusz Niedbalski Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Janusz Niedbalski
Gość
Janusz Niedbalski

Bardzo dobre rozwiazanie, niestety u nas takie rozwiązanie wprowadzą za 5 lat. Znamy jak jesteśmy traktowani chociażby z Siri. Dodatkowo ochrona danych osobowych integracja systemów on to może za 10 lat😀. Dodatkowo taka ciekawostka z AppStore:

Paweł Ostałowski
Gość
Paweł Ostałowski

Ta rzecz jest u nas nie potrzebna. Gdyż u nas funkcjonuje zgoda domniemana. A rejestr jest ale sprzeciwów. Nie trzeba wyrażać zgody żeby w przypadku czyjejś śmierci można było pobrać narządy.

ycbo
Gość
ycbo

To że jest zgoda domniemana niczego nie rozwiązuje bo zwłoki po wypadku leżą na ulicy kilka godzin i czekają aż wszystko zostanie zmierzone i prokurator da zgodę na zabranie.