iMagazine

Android Pay i Samsung Pay wkrótce w Polsce (oraz marzenia o Apple Pay)

15/07/2016, 09:31 · · · 11

Płatności telefonem ruszą w Polsce na dobre. Oficjalnie Google i Samsung potwierdzają chęć wprowadzenia swoich rozwiązań jeszcze w tym roku. Istnieje także szansa na rychły debiut Apple Pay w naszym kraju. Czy pokochamy je jak płatności zbliżeniowe?

„Wkładamy, czy dotykamy?” zapytała mnie w zeszłym tygodniu Pani w Społem. Oczywiście, że dotykamy, zawsze wybieram płatności zbliżeniowe ze względu na wygodę. Jest grupa osób, która w obawie o bezpieczeństwo rezygnuje z takiej formy płatności. Sam jestem świadomy tego, że łatwo jest ściągnąć pieniądze z takiej karty. Generalnie jednak złodziej, jak będzie chciał, to ukradnie wszystko niezależnie od formy. Ja i miliony Polaków pokochaliśmy płatności zbliżeniowe. Polska jest w Europie liderem tego rozwiązania. Będąc za granicą nie raz udało mi się wywołać zdziwienie kasjerek, gdy dokonywałem płatności właśnie w ten sposób.

Kolejnym ułatwieniem jest wprowadzenie płatności przez komórkę. U nas powstało kilka różnych atrap tego rozwiązania, ale te prawdziwe to Apple Pay, Android Pay oraz Samsung Pay. Wystarczy przyłożyć telefon, czy zegarek do terminala i dokonać płatności. Dodatkowym zabezpieczeniem jest pin wbijany na naszym urządzeniu lub weryfikacja odciskiem palca. Sprowadza się to do tego, że nie potrzebujemy dodatkowego plastiku. Podpinając kartę pod Apple Pay wkrótce wygodnie będziemy też płacić w sklepach internetowych i aplikacjach. Jednocześnie dzięki temu jeszcze łatwiej będzie nam kontrolować swoje płatności, ponieważ będziemy mogli je wygodnie śledzić z telefonu nie logując się nawet do aplikacji bankowej.

Wczoraj w Rzeczpospolitej pojawił się artykuł, w którym przedstawiciele Samsunga i Google’a potwierdzili starania o wprowadzenie tych rozwiązań do Polski. „Polska wydaje nam się szczególnie dobrym miejscem, żeby uruchomić Android Pay. Chcielibyśmy wystartować jeszcze w tym roku” – potwierdza Marta Jóźwiak, rzeczniczka Google w Polsce. A Piotr Marchelek z Samsunga stwierdza, że prowadzone są zaawansowane rozmowy z bankami. Wierzę, że w tym samym czasie w Polsce zadebiutuje także Apple Pay.

Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze projekt mobile-ID, prowadzony przez Ministerstwo Cyfryzacji. Już w 2017 roku mamy mieć dostęp do naszego dowodu osobistego w telefonie, a prawdopodobnie także do prawa jazdy, czy dowodu rejestracyjnego. Takie rozwiązania w połączeniu z płatnościami mobilnymi i aplikacjami takimi, jak SkyCash pozwolą w pełni zastąpić portfel telefonem i smartwatchem. Czekam na tę chwile ze zniecierpliwieniem.

źródłoRzeczpospolita


Paweł Okopień

Pasjonat nowinek ułatwiających codzienne życie, obserwator szybko zmieniającego się rynku tech, nurek, maniak wysokiej rozdzielczości i telewizorów.

paweloko

Dodaj komentarz

Kuba napisał(a):

Ale było by fajnie dowód osobisty, prawo jazdy, dowód rejestracyjny oraz możliwość płacenia i to wszystko w telefonie, zamiast grubego portfela.
https://wordtechblogs.wordpress.com/

zefir napisał(a):

Masz coś oprócz wiary na poparcie tezy o szybkim wprowadzeniu Apple Pay?

Cezex napisał(a):

Czemu piszesz w tytule „Apple Pay wkrótce w Polsce” skoro jedyne na czym się opierasz to swoja nadzieja na to? Pachnie to clickbait.

Moridin napisał(a):

Zmieniłem tytuł, żeby nie wprowadzał w błąd.

Speed Demon napisał(a):

Tylko co z opcją wpłacania pieniędzy we wplatomatach?

Tomasz2D napisał(a):

„Wkładamy, czy dotykamy?”

A mi od razu prosto z mostu powiedziała kiedyś „Proszę się zbliżyć.”

Danieloxor napisał(a):

Mi zazwyczaj pokazują terminal i mówia prosze, i ode mnie zależy czy wloze czy zbliże.

Applekrk napisał(a):

Mam nadzieje, że Apple weźmie z nich przykład :)

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK