iMagazine

Rzekomo pojawią się trzy nowe modele iPadów w 2017 roku

22/08/2016, 14:36 · · · 13

Tydzień temu pojawił się raport od Ming-Chi Kuo z KGI, że w 2017 roku Apple wprowadzi do oferty trzy nowe iPady – iPada Pro 12,9″ w drugim wydaniu, tańszego iPada z ekranem 9,7″ oraz nowego iPada Pro z ekranem 10,5″.

Od paru dni zastanawiam się nad prawdopodobieństwem, że tak rzeczywiście się stanie. Dwa pierwsze przypadki wydają się być jasne – oczywiście, że pojawi się druga wersja iPada Pro 12,9″ i oczywiście, że pojawi się następca iPada Air 2. Teoretycznie Apple mogłoby przesunąć ich premierę na 2018 rok, ze względu na słabnącą sprzedaż iPadów, w dużej mierze wynikającą z faktu, że ludzie rzadko je wymieniają – prawdopodobnie raz na cztery lata lub kiedy się zepsuje. Jeśli ich z jakiegoś powodu nie będzie, to znaczy, że firma postawiła na nich krzyżyk, ale biorąc pod uwagę, że nawet iPod touch jeszcze dostaje uaktualnienia, spodziewam się, że nowe iPady będą pojawiały się na rynku przez wiele kolejnych lat, tym bardziej, że Apple widzi w nich przyszłość komputerów.

Zagadką natomiast jest model 10,5″. Zmiana przekątnej ekranu oznacza jednocześnie jedną z trzech rzeczy:

  • zmianę rozdzielczości ekranu,
  • zmianę gęstości pikselów na ekranie,
  • zastosowanie rozdzielczości z iPada Pro 12,9″.

Drugi przypadek wydaje się być prostszy. Apple wstawia większy ekran, która ma taką samą rozdzielczość, ale większe piksele, aby wypełniły one większą powierzchnię. Wadą tego rozwiązania jest zmniejszenie DPI, co uczyni piksele bardziej widoczne dla osób z dobrym wzrokiem. Wątpliwe dla mnie – to nie w ich stylu.

Pierwszy przypadek wydaje się być mało prawdopodobny, tym bardziej, że zmiana o 0,8″ jest stosunkowo niewielka. Jeśli chcieliby zachować DPI z obecnego ekranu 9,7″, to musieliby wprowadzić nową rozdzielczość, co utrudnia życie deweloperom. Ci ostatni mieliby do utrzymania wtedy w sumie trzy wersje swoich aplikacji – dla iPada 9,7″, iPada 10,5″ i iPada 12,9″. Ponownie – wątpliwy kierunek.

Trzeci przypadek jest najbardziej intrygujący. Apple, wprowadzając na rynek iPada Pro 12,9″ z ekranem o rozdzielczości 2732 x 2048 pikseli, nie bez powodu wybrało taką przekątną. Te wszystkie wartości dają wynik 264 PPI1, który wynosi dokładnie tyle samo ile mają wszystkie iPady z ekranem Retina o przekątnej 9,7″. Co ciekawe, iPhone z ekranem 4,7″ ma 326 PPI, tyle samo co iPady mini z ekranami Retina. No więc, tutaj zaczyna się dziać magia, bo jeśli weźmiemy rozdzielczość 2732 x 2048 z iPada Pro 12,9″ i zmniejszymy piksele, aby zmieściły się na powierzchni 10,5″, to otrzymujemy niemalże dokładnie 326 PPI.

Przypadek? Nie sądzę.

To oznaczałoby, że iPad Pro 10,5″ przejąłby UI (w tym klawiaturę z większą ilości przycisków) z modelu 12,9″. A to z kolei oznacza, że to będzie mój następny iPad!

  1. Pikseli na cal.
13

Wojtek Pietrusiewicz

Wydawca, fotograf, podróżnik, podcaster – niekoniecznie w tej kolejności. Lubię espresso, mechaniczne zegarki i zwinne samochody. Niedawno rozpocząłem prowadzenie kursów Lightrooma i fotografii na Pikselowe.pl – zapraszam.


13
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
rowerowy.prorybak17Adalbert FreemanMartinez (nie ten)qba Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marcin Nowicki
Gość
Marcin Nowicki

Mam nadzieje ze to tylko plotka z tym 10,5″ a za to pojawi się więcej fajnych akcesoriów wykorzystujących dodatkowe złącze
Nie wiem czy to tylko moje wrażenie ale jakoś nie ma w tym roku takiego wyczekiwania i aż takie wow na to co przyniesie wrześniowy keynote. Jakoś w około iPhone 6 było bardziej. Może to tylko moje wrażenie

Moridin
Gość

To nie dziwne. iPhone 6 to były nowe rozmiary. Teraz jest poprawianie obecnego formatu. Ciekawy będzie iPhone 2017, jeśli plotki się potwierdzą.

Sam bardzo liczę na iPad 10,5″ z UI z modelu 12,9″ – idealny kompromis dla mnie.

Marcin Nowicki
Gość
Marcin Nowicki

Tez mi się wydaje ze kolejne lata bedą obfitować w innowacje teraz to ewolucja.mto tylko mój wniosek może mylny

Moridin
Gość

Czas pokaże. Trzymajmy kciuki.

Gosc
Gość
Gosc

„w 2017” a wiadomo coś konkretniej? Marzec czy dopiero wrzesień?

Moridin
Gość

Nic konkretniej niestety. 😞

rowerowy.pro
Gość

znając życie to w 2017 dopiero coś pokarzą, a kupić będzie można jeszcze póżniej:P

qba
Gość
qba

„pikselów”:(

Martinez (nie ten)
Gość
Martinez (nie ten)

Poproszę rewolucję czyli… profile w iOS (wiem, stary temat). Lubię mojego iPadaP. i chętnie go wymienię w przyszłości na nowszy, lepszy model ale chciałbym w końcu zrobić z tego „kompa”;) wspólne, rodzinne urządzenie. Jak z najzwyklejszego macbooka.

Moridin
Gość

Apple chce żebyś kupił drugiego. Twoja rodzina też. 😂

Martinez (nie ten)
Gość
Martinez (nie ten)

Oj tam, wiem, że o to idzie😋 Ot mam taką zachciankę.

Adalbert Freeman
Gość
Adalbert Freeman

Obsługa urządzeń wskazujących – to dla mnie byłaby rewolucja – nic więcej już nie byłoby potrzebne

Trudno sie obsługuje tablet jak korzystam z klawiatury.

rybak17
Gość
rybak17

Narobią modeli wszystkiego jak kiedyś komputerów zanim wrócił Jobs.

Niech też w końcu wprowadzą iPada dla kilku użytkowników.