iMagazine

Bloomberg: Apple ma zapłacić do $14,5 miliarda w podatkach

30/08/2016, 12:28 · · · 10

Dara Doyle i Stephanie Bodoni, na łamach Bloomberga, donoszą, że Apple ma zapłacić do 14,5 miliardów dolarów, nie licząc odsetek, po tym jak Irlandia nielegalnie obniżyła firmie próg podatkowy.

„Irlandia niezgodnie z prawem dała korzyści podatkowe Apple, dzięki czemu firma zapłaciła znacznie mniej niż inne firmy przez ostatnie lata” powiedziała Margrethe Vestager, komisarz ds. konkurencji w UE. „To pozwoliło firmie zapłacić podatki w wysokości 1% od dochodów w 2003 roku i 0,005% w 2014”.

Irlandzki Minister Finansów, Michael Noonan, poinformował, że nie zgadza się z decyzją komisji i nie pozostaje mu nic innego jak odwołać się od niej.

źródłoBloomberg

10

Wojtek Pietrusiewicz

Wydawca, fotograf, podróżnik, podcaster – niekoniecznie w tej kolejności. Lubię espresso, mechaniczne zegarki i zwinne samochody. Niedawno rozpocząłem prowadzenie kursów Lightrooma i fotografii na Pikselowe.pl – zapraszam.


10
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Marcin MikołajczakkoglowGrzegorz OkazMaciej Wilczyński Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maciej Wilczyński
Gość
Maciej Wilczyński

Śmiecie z EU :)

Grzegorz Okaz
Gość
Grzegorz Okaz

Z punktu widzenia UE miał być podatek a nie zapłacono podatku. Z punktu widzenia Irlandii – ok to my damy Wam ulgę podatkową, a wy stworzycie nam za to kilka tysięcy miejsc pracy i to nie byle jakich. Ciekawe czym się to skończy. Heh.

koglow
Gość
koglow

Przypomnijmy tylko, że za każdy zarobiony 1 milion Euro, Apple płaciło 500€ podatku.

Niech szary człowiek płaci ogromne pieniądze, jak na jego przychody, a giganci płacą promile. Chodzi o zwykłą sprawiedliwość.

Grzegorz Okaz
Gość
Grzegorz Okaz

Nie, tu nie chodzi o pieniądze akurat. Tu chodzi o politykę, potencjalne dalsze funkcjonowanie UE, i negocjację TTIP. Apple jest tylko nieprzypadkowym wybranym przedmiotem, który zapewnia odpowiedni rozgłos medialny.

koglow
Gość
koglow

Nie chodzi o kasę? 14 miliardów Euro to wg Ciebie gra PR? Udowodnienie, że Apple w Irlandii tworzył fikcyjne spółki to tez PR? O TTIP mało się mówi, ale sądzę, że podpisanie tej umowy dałoby amerykańskim firmom silniejszą pozycję.

Ciekaw jestem czy jak M$ dostawał miliardy kary to tak samo myślałeś :-)

Grzegorz Okaz
Gość
Grzegorz Okaz

Dobrze więc pełnym zdaniem napiszę.

Tu nie chodzi o Apple, bo tak działa dziesiątki firm w Europie – MS, Steam’owi płacimy do Luksemburga, GOGowi na Cypr itp. itd. Chodzi o spór polityczny o to jak powinna wyglądać UE wewnętrznie z negocjacjami TTIP w tle. Apple jest tylko ofiarą zapewniającą odpowiednio mocny przekaz medialny. W praktyce wygląda to tak, że rząd Irlandii udzielił Apple jak i wielu innymi firmom technologicznym bardzo lukratywnych ulg podatkowych żeby przyciągnąć ich do siebie. Firmy stworzyły za te pieniądze tysiące dobrze opłacanych miejsc pracy, od których już pracownicy płacą niemałe podatki. Obu stronom, tj firmom i IRL się to opłaca. Na co przychodzą urzędasy z UE i mimo iż da facto nie mają do tego umocowania prawnego stwierdzają, że polityka podatkowa powinna być taka sama we wszystkich krajach UE, żeby była wolność, równość i braterstwo. Tyle, że stanowienie polityki podatkowej jest w gestii państw a nie organów UE. Czy podatki powinny być równe to już pytanie o to w jakiej UE chcemy żyć – a głębszej polityce może dajmy tu spokój. Póki co nie muszą być równe a państwa mogą stosować dowolne ulgi. Drugie to negocjacje TTIP, gdzie urzędasom z UE zwyczajnie kończą się argumenty przeciw, więc próbują storpedować pomysł siłą.

Podpisanie TTIP dało by amerykańskim firmom silniejszą pozycję – owszem, bo nie są tak idiotycznie jak nasze europejskie wiązane idiotyczną biurokracją – w której nawet jak dostaniesz jakąś ulgę bezpośrednio od rządu kraju, w którym prowadzisz działalności, to nie masz pewności, że to ostateczna interpretacja podatkowa, i że zaraz nie przyjdzie jakiś inny kretyn stwierdzić, że to trzeba interpretować inaczej.

Marcin Mikołajczak
Gość
Marcin Mikołajczak

Apple nigdzie na świecie nie płaci podatków i to wg mnie zamyka dyskusję. Wygrywają jedne kraje przeciwko innym. Jedyna szansa żeby zrobić z tym porządek to właśnie na poziomie ponadnarodowym, brawo dla komisji EU. To samo tyczy się Amazona, Microsoftu, Google i wielu innych.
http://qz.com/772781/its-time-to-get-serious-about-apples-corrupted-business-model/