iMagazine

Nikt nie spodziewał się, że Kruger & Matz zagra tak dobrze

29/09/2016, 14:00 · · · 17

Słyszałem, że Michał Leszek, twórca marki Kruger & Matz, przykuwa uwagę do jakości dźwięku. Jestem jednak w szoku, że firma jest w stanie zaoferować naprawdę świetną jakość dźwięku w świetnym opakowaniu za stosunkowo rozsądną cenę. Zachwyciłem się miniwieżą Kruger & Matz KM1598.


Ten artykuł pochodzi z archiwalnego iMagazine 8/2016


Jestem właśnie na etapie poszukiwania sprzętu stereo pod gramofon. Rozglądałem się po sklepach i niewiele sprzętów rzeczywiście wpadło mi w oko i ucho. Większość kosztowała ponad dwa tysiące złotych. Nagle przypomniałem sobie o rozwiązaniach audio Kruger & Matz. Firma, poza smartfonami i tabletami, oferuje też właśnie ciekawe sprzęty RTV. Telewizorów nie polecam, natomiast z audio jest inaczej. W portfolio znajdują się zwykłe kolumny głośnikowe, kolumny aktywne, wzmacniacze oraz miniwieże. Wystarczyła chwila i na drugi dzień sprzęt był już u mnie na testach.

kruger3

Kruger & Matz KM1598 robi pozytywne wrażenie już od pierwszej chwili. Pudełko w niczym nie ustępuje produktom renomowanych producentów. Same głośniki o mocy 75 W każdy są wykonane naprawdę solidnie. Obudowa z wiśniowego drewna, rzeczywiście jest drewniana. Wejścia na przewody wyglądają profesjonalnie. Tylko logo na maskownicy z przodu zdradza, że mamy do czynienia z produktem Kruger & Matz. Świetna jest też sama wieża, która łączy klasykę z nowoczesnością. Oldschoolowe pokrętła oraz wzmacniacz lampowy są połączone z wejściem USB, Bluetoothem, NFC i odtwarzaczem CD.

Drukowanie

Jak widać, sprzęt jest uniwersalny. Możemy korzystać z wejścia AUX, jak ja to robię, słuchając muzyki z gramofonu Denona. Możemy słuchać radia FM lub płyt CD. Pliki mp3 odtworzymy z pendrive’a, z iPhone’em, iPadem, komputerem, Apple TV i wieloma innymi urządzeniami połączymy się natomiast przez Bluetooth. Użytkownicy smartfonów z Androidem czy Windows Phone będą mogli sparować urządzenia dzięki NFC. Za taką uniwersalność przyjdzie nam zapłacić niecałe 1300 złotych. Zabrakło wyłącznie cyfrowego radia DAB, ale standard ten nadal ma problemy z popularyzacją.

Dobrze wygląda, kosztuje stosunkowo niewiele, ale jak gra? Tu mamy kolejną niespodziankę, ponieważ sprzęt gra nad wyraz dobrze. Udało się połączyć świat cyfrowy z analogowym. Muzyka z winyli brzmi lepiej, niż grała u mnie wcześniej z amplitunerem Onkyo i kolumnami Pioneera. Czuć lekkie ocieplenie za sprawą lamp, jest wyraźna przestrzeń, głębia dźwięku. Jeśli nie przedobrzymy z basem i głośnością, będzie lepiej niż dobrze, zresztą koledzy z Hi-Fi Choice również ciepło ocenili ten sprzęt, a słuchają naprawdę wielu urządzeń. To bardzo pozytywne wrażenie dźwiękowe, stawiające miniwieżę przynajmniej o klasę wyżej niż sugerowałaby to jej cena.

Drukowanie

Do Kruger & Matz KM1598 trudno się przyczepić. Dopiero przy większej głośności usłyszymy dość niemiłe charczenie, ale wcześniej zdążymy wyprowadzić z równowagi większość sąsiadów. Fanom wybitnie mocnych basów również tego sprzętu polecić nie mogę, ale do muzyki pop, rock, klasyki jest wyśmienity, ponad przeciętny.

Jedyna skaza na całym sprzęcie to pilot, który nijak ma się do jakości całego zestawu, jest plastikowy, designem odstaje od reszty, choć spełnia swoje funkcje. Praktycznie momentalnie schowałem go do szafki. Wolę podejść do wieży i sterować nią, niż mieć na widoku to paskudztwo.

kruger4

Kruger & Matz potrafi naprawdę pozytywnie zaskoczyć. Nie wiem, ile w tym sprzęcie jest polskiej myśli technologicznej, zapewne niewiele, ale nie jest to ważne. Ważne, że firma z Garwolina nie sprzedaje tandety. Otrzymujemy wyrastający ponad przeciętną jakość produkt za cenę poniżej rynkowej. Możecie zakryć logo, pokazać ten sprzęt audiofilowi i go zaskoczyć.

17

Paweł Okopień

Pasjonat nowinek ułatwiających codzienne życie, obserwator szybko zmieniającego się rynku tech, nurek, maniak wysokiej rozdzielczości i telewizorów.

paweloko