iMagazine

Final Cut Pro X 10.3

28/10/2016, 23:16 · · · 6

Na wczorajszej konferencji Apple oprócz sprzętu zaprezentowało nowa wersję Final Cut Pro X. Trochę pomiędzy nowymi Macbook Pro, przy okazji omawiania wykorzystania TouchBar.

Nowa wersja, nowy interfejs graficzny. Jest bardziej płasko i spójnie z nowy systemem macOS Sierra. Część elementów zmieniła swoje miejsce, dodano kilka nowych. Ułatwiono zarządzanie dodatkowymi monitorami, pojawiły się nowe przestrzenie robocze.

Poważniejszą zmianą jest nowy Magnetic Timeline, teraz Magnetic Timeline 2 i sposób pracy z nim. Dodano obsługę materiałów z nowych kamer, w tym Log z Sony i Panasonic, oraz RAW z BlackMagic. Wprowadzono również wsparcie dla przestrzeni barwnych Rec.601, Rec.709 i szeroko gaumutowej Rec.2020. Pełna lista zmian tutaj.

Pozornie mała aktualizacja, ale bardzo znacząca. Przypomina również o tym, że Apple pamięta o użytkownikach profesjonalnych.

6

6
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
MoridinMariusz PiaścikMirek Kosciółkolou111 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
lou111
Gość
lou111

Oby to był początek zmian po dłuższym oczekiwaniu. Ewidentnie krok w stronę Pro, a nie iMovie, czego większość się obawiała. To może przekonać wielu użytkowników Premiera, którzy płacą za niego gruby hajs.

lou111
Gość
lou111

Tylko bardzo potężne zaplecze dla FinalCuta robi fxfactory.com albo pixel film studios z zewnętrznymi narzędziami. Niestety wiele z nich jest bardzo droga gdyby kupować je regularnie, ale można tam znaleźć dosłownie wszystko omijając np After Effects. Pod warunkiem, że nie jest się zdanym na współpracę z wieloma osobami ze środowiska Adobe.

lou111
Gość
lou111

Polecam. FCPX ma nieporównywalną przewagę w pewnej marginalnej kwestii, ale czasami decydującej za wszystko inne… Stabilność :) Ile znaczą zwiechy, walka z autosave’ami i błędami przy renderze z kompletnie nieznanych i losowych przyczyn w Premierze to trzeba to przeżyć. Komfort psychiczny w FinalCut jest bezcenny

Mirek Kosciółko
Gość
Mirek Kosciółko

Final cut wspiera icloud rodzinny czy jakos tak czy jeśli ja kupię to osoby z którymi współdziele chmure też będą mogli pobrać ten program za darmo ??

Mariusz Piaścik
Gość

a ja mam pytanie – czy Motion jest wbudowany w Final Cut Pro, czy trzeba dokupić go osobno?

Moridin
Gość

Osobno.