Bez 4K w Cyfrowym Polsacie
Przedstawiciele Cyfrowego Polsatu czują się bardzo pewnie. Niedawno negowali sukces Netflixa, teraz na pytania o 4K każą popukać się w głowę. Najgorsze jest to, że mają rację, króluje bylejakość, piractwo, więc oni mimo góry pieniędzy nie będą wyznaczać trendów.
Apple, Amazon, Google, Elon Musk i jego Tesla czy wreszcie Netflix, to gigantyczne spółki, które w wielu przypadkach spokojne mogłyby odcinać kupony. Wszystkie jednak stawiają na innowację i poprawę swoich produktów, ciągłe udoskonalanie, także tego, co już jest na rynku. Wdrażamy nowy produkt, weryfikujemy, poprawiamy i znów wdrażamy. Tak działają współcześni giganci i często właśnie dzięki temu są na topie.
Cyfrowy Polsat to medialny gigant – własne kanały telewizyjne, własne dekodery, operator telefoniczny. Prawdziwe imperium Solorza-Żaka. Na nasyconym rynku telewizyjnym, ma 4,7 miliona użytkowników płatnej telewizji. Nikt nie jest w stanie skutecznie zagrozić Cyfrowemu Polsatowi. Kablówki ograniczone są mocno terytorialnie. Podobnie światłowód. nc+ to nieco inny target. Przede wszystkim nc+ za sprawą fuzji i zarządzania przez francuzów zupełnie się nie rozwija.
W takiej atmosferze Cyfrowy Polsat nie ma powodów do inwestycji, a przynajmniej dawania produktu jaki chcieliby ci najbardziej świadomi, zaawansowani konsumenci. Owszem, w ofercie są nowoczesne dekodery, ale nowoczesne z perspektywy „przeciętnego Kowalskiego”. Najlepiej o tym świadczy brak usługi Cyfrowy Polsat Go na iOS. Od marca serwis nie pojawił się na iPhone’ach, widać za mało osób chce z tego korzystać, wystarczy wersja na system Android.
Podczas ogłaszania wyników finansowych za miniony kwartał, Maciej Stec, członek zarządu Cyfrowego Polsatu, stwierdził, że grupa nie planuje kanału 4K i nie zamierzam go wprowadzić w najbliższym czasie. Nie ma też co liczyć na takie treści w ofercie VOD Ipli. Konkurencja jeśli na taki krok się zdecyduje, to raczej będzie to tylko drobny pokaz technologii. W ten sposób zamiast wyznaczać trendy, wprowadzać nowe technologie, polscy nadawcy staczają się w marazm. W ostatnich latach obserwujemy próbę zgarnięcia jak największych pieniędzy od reklamodawców i widzów, przy jak najmniejszych kosztach. Nie ma mowy o dopieszczaniu klienta.
Najgorsze jest to, że przedstawiciele Cyfrowego Polsatu generalnie mają rację. Krótkoterminowo inwestycja w jakość nie ma jakichkolwiek podstaw ekonomicznych. Grupa osób, które chciałaby zapłacić za 4K, czy chociażby lepszą jakość dźwięku i obrazu w HD, jest niewielka. Generalnie jeśli chodzi o telewizję, jako naród, pragniemy jak najwięcej i jak najtaniej. Efektem tego będzie wkrótce blisko 30 kanałów w ramach Cyfrowej Telewizji naziemnej z czego tylko 2 w HD i problemy z ich utrzymaniem przez nadawców. Może wystarczyłoby 10 dobrej jakości a pozostałe u operatorów albo w płatnych multipleksach?
W 2006 roku telewizja n debiutowała z kanałami HD tym zdobywając widzów. Szybko konkurencja również musiała na to zareagować. W efekcie na satelicie dziś praktycznie dominują kanały HD. Trudno co prawda mówić o jakości, ale nadal jest to coś więcej niż SD. Od początku byliśmy liderem wdrażania kanałów HD w Europie.
Cyfrowy Polsat nie boi się Netflixa i jego jakości. Słusznie, skoro najpopularniejszym serwisem VOD w Polsce jest CDA.pl. Internetowe treści jeszcze długo nie będą konkurencją dla rodzimych nadawców. Zwłaszcza gdy zagranica traktuje nas jako rynek drugiej lub trzeciej kategorii (patrz usługi telewizyjne Apple).
Nie spodziewajmy się cudów w naszej telewizji, nowych technologii. Przeciętnemu użytkownikowi wystarczy to, co jest. Wystarczy, że gdzieś pomiędzy reklamami obejrzy taniec z gwiazdami. Co z tego, że jakość ta nie wiele będzie miała wspólnego z HD, wystarczy, że jest znaczek HD.
Komentarze: 18
Smutna prawda… Ostatnio usłyszałem nawet szczyt bzdurności, pt. “Netflix to Uber. Działa tak samo. Jest nielegalny”. O czym my tu rozmawiamy skoro dorośli ludzie w wieku produkcyjnym mają stan wiedzy taki, jak napisałem.
Do takiego tekstu przydałaby się jednak statystyki, np. nasycenie polskiego rynku technologią 4K.
Ile jest domostw z odpowiednim sprzętem? Znam ludzie, którzy nadal mają TV HD Ready, i im to nie przeszkadza, a co dopiero mówić o 4K. Poza tym 4K wymogłoby zmiany również w dekoderach, czy nie? Nie mówiąc o kosztach transmisji?
Najlepiej emitować co drugi dzień facetów w czerni od I po III. A na święta Kevina
Kanały HD na nc+ zazwyczaj to też takie “pseudo” HD, aby zobaczyć różnicę wystarczy porównać HD z Netflixa, o 4K nie wspominając, ale oczywiście @matipl:disqus ma rację, trzeba mieć odpowiedni sprzęt, a to pewnie jest niewiele % gospodarstw domowych w Polsce… :(
Pomijając kwestie piractwa należy popatrzeć chłodnym okiem ile obecnie kanałów nadaje w prawdziwym full hd. Bo tak naprawdę większość stacji nadaje pseudo hd reklamując to jako full hd. Czyli zanim 4k rozpowszechni się na tyle , że większość stacji będzie nadawała w takim formacie to minie dekada albo i więcej.
Pan Soloż jest znany z oszczędności, liczy każdy grosz, rozlicza z każdej rzeczy nawet ze spinaczy biurowych. Nie wyłoży gotówki na nic co nie będzie konieczne do tego aby utrzymać się na danej pozycji rynkowej
Tutaj pochylę się w stronę komentarza @matipl:disqus gdyż nie każdy Kowalski czy Nowak ma telewizory 4k, już nie wspominajac o Full HD, podłączonym do sieci. Nawet dekodery nie daja radę.
Ale skoro mowa o porównaniu ipla vs netflix, to ja wolę dać kasę Amerykanom, bo ich usługa jest o klasę wyżej i za taką jakosć wolę płacić. Szkoda ze rodzimym firmom nie spieszy się w walce o widzów jakością czy repertuatrem – dla nich istotnym jest portfel reklamodawców.
Szkoda inwestować w pobijanie rozdziałki skoro w tv nie można znaleźć nic dobrego oprócz chyba serwisów informacyjnych. Same gnioty. Co z tego że będzie 4K czy 8K jak jedyne co można zobaczyć to Dlaczego Ja i inne cuda.
netflix to dno filmy długo po premierach. telewizja to dno, reklamy w 4k?
CP ma do spłacenia kredyty więc oni napewno żadnej rewolucji nie spowodują. Sami są raczej zwolennikami maksymalizacji zysków. Chyba że prezes Solorz zmieni zdanie i znowu polubi innowacyjność.
Jesli wspominamy o piractwie, wpomnijmy o legalnym piractwie jakim jest oferowanie kanalow “premium” i jakosc oferowanych tresci w postaci Kilera, Kilerow-2 na kanalach Canal + Moze to nie piractwo, tylko cwaniactwo i traktowanie kienta jak idiote? :-) Jakosc kanalow HD w porownaniu z platforma SKY Uk to tez niebo a ziemia, koledzy rozmawiaja o 4K ?
Te hd nc plus. Cyfrowym polsat to nie jest pełne hd one udają ze są w hd bo to tylko napis hd zeby bylo hd to by obraz byl inny lepszy
nic dodać,nic ująć :(
Zamiast od razu gory 4k wolałbym aby programy sd przeszły na ten omawiany HD i mimo ze mam telewizor 4k już bym wolał aby poprostu każdy kanał był w lepszej jakości tzw. HD na satelicie
Samo sedno !
PS.
Firmy pana S. już tak mnie wkurzają, że planuję migrację mediów i usług bankowych :)
Polski pazerny kapitalizm = najgorsza obsługa za standardową lub wysoką cenę.
Odnośnie rozliczania z każdej rzeczy – przysyła przypomnienia od pierwszego dnia płatności faktury i to regularnie co drugi dzień, jak dla sklerotyków.
Więc na złość czekam do dnia ostatniego. Badziew.
Obsługę można porównać z T-Mobile – INNY ŚWIAT
Niestety CP jest najlepszą ofertą na rynku.Reszta nie dość że droższa to gorsza i niestety pan S rządzi
matipol mam tv 4K i to nie jest jakiś ogromny koszt (56 ” za 3200 wyrywasz bez problemu) tylko że w 4k to tylko YT na szczęście bez decodera hehehe
HD to nie Full HD a 4 K to nie 4 razy lepszy obraz niż Full HD. Polsat nadaje w SD i w HD i co dziwne jakość tego HD na różnych kanałach jest inna. Jak chcesz zobaczyć co to jest 4K lub Full HD obejrzyj materiał np z kamery. Polsat nie szanuje klientów,bo np wciska LTE a jak szybkości nie ma ,to jest wina klienta. Gdyby byli uczciwi i szanujący ,to w przypadku braku deklarowanej szybkości klient mógłby oddać sprzęt. Gdy weźmiesz antenę na próbę ,którą Ibisz tak reklamuje,to musisz płacić. Polsat nie inwestuje w infrastrukturę LTE- mało anten i nie ma dobrego sygnału.