Mastodon
Zdjęcie okładkowe wpisu Telewizja przez internet, wkrótce także od nc+

Telewizja przez internet, wkrótce także od nc+

Paweł Okopień
paweloko
9
Dodane: 7 lat temu

Rynek płatnych usług telewizyjnych jest w naszym kraju nasycony. Przechodzi jednak zmiany za sprawą Netflixa. Zmiany naszych przyzwyczajeń oraz infrastruktury. Dużą zmianę zapowiada nc+. Platforma ma ruszyć ze swoją usługą IPTV w pierwszej połowie przyszłego roku.

Kiedyś o widza walczyły kablówki i telewizje satelitarne. Kablówki zdobywały miasta, talerze widzieliśmy głównie w domach jednorodzinnych na przedmieściach. Telewizja satelitarna, zwłaszcza Cyfrowy Polsat, zdobył klientów wszędzie tam, gdzie nie było innej alternatwy. Pod koniec 2016 roku, wciąż podział jest podobny, ale w miastach, a także coraz częściej terenach podmiejskich, obok tradycyjnych kablówek pojawia się światłowód. Dużym konkurentem stała się też oferta cyfrowej telewizji naziemnej. To kilkadziesiąt kanałów bez dodatkowych opłat. Do tego dochodzi Netflix i wizja pojawienia się kolejnych usług subskrypcyjnych jak Amazon Prime.

Wczoraj na łamach Business Insider Polska pojawiła się ciekawa zapowiedź nowej oferty nc+. Platforma przed wakacjami w przyszłym roku ma wprowadzić do swojego portfolio nową ofertę nie wymagającą instalacji satelitarnej. Ma działać w oparciu o internet i mały dekoder o nazwie freedom. Ciekawe zwłaszcza, że oferta nc+ już w tej chwili jest świadczona przez internet za sprawą umowy partnerskiej z Orange. Nowa usługa jak rozumiem miałaby być niepowiązana z abonamentem za internet i mogliby skorzystać z niej użytkownicy dowolnego operatora.

Ta opcja wydaje się być ciekawa, choć trochę żałuje, że nc+ stawia tutaj na dekoder. Chętniej widziałbym ofertę nc+ w postaci usługi dostępnej także w postaci aplikacji na telewizory Smart TV, czy przystawki takiej jak Apple TV. Zamiast kolejnego pudełka, wszystko miałbym w telewizorze. Aplikacja pozwala nadal zachowywać operatorowi kontrole, także nad interfejsem, a jednocześnie obniża koszty związane ze sprzętem.

Sam, w rodzinnym domu, korzystam z IPTV Netii i chwale sobie tą usługę. W dobie coraz szybszego internetu, talerz satelitarny w wielu miejscach przestaje mieć sens. Choć jeszcze daleka droga do pokrycia światłowodem całego kraju. Oferta nc+ mogłaby być ciekawa dla tych, którzy kupią internet, a nie chcą korzystać z pakietu usług łączonych. Pozostaje pytanie, jak będzie wyglądała pakietyzacja oferty oraz cennik.

Paweł Okopień

Pasjonat nowinek ułatwiających codzienne życie, obserwator szybko zmieniającego się rynku tech, nurek, maniak wysokiej rozdzielczości i telewizorów.

paweloko
Zapraszamy do dalszej dyskusji na Mastodonie lub Twitterze .

Komentarze: 9

Poproszę o art o IPTV Netii. Jak wygląda podłączanie do tv, jakie są wady i zalety takiego rozwiązania? Mam Samsunga KS7000S, router Asus RT-AC87U obsługujący IPTV i jestem bardzo ciekawa tego tematu.

IPTV Netii działa w sieci Netii. Nie jest to OTT jak opisany w artykule pomysł NC+. W praktyce jak cyfrowa kablówka. Atrakcją, choć płatną jest nPVR czyli możliwość nagrywania programów na serwerach netii, a nie na własnym dysku. Jest zgrabny, przypominający z wyglądu Apple TV dekoder (niezbyt sympatyczny, dość wolno działający ale stabilny). Wybór kanałów szeroki, a możliwości ich doboru elastyczne. Jakość obrazu nie powala, ale nie jest zła – z piasku bicza nie ukręcisz – przynajmniej nie widać, by netia istotnie pogarszała obraz. To jaki się ma router nie ma znaczenia – Netia i tak dostarcza swój. W praktyce o wyborze decyduje dostępność – jeśli jesteśmy w zasięgu Netii i są warunki techniczne na odpowiednią szybkość internetu to możemy wybrać. Od strony technicznej nic mnie nie uwiera a netia jest praktycznie jedynym dostawcą w moim bloku.

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Z racji dostarczania routera, zainteresowanie Netią spadło, bo po co mi kolejny kloc, kiedy niedawno kupiłam nowy router, za niemały pieniądz. Ogromnym plusem jaki zauważyłam na stronie Netii jest właśnie elastyczność kanałów. To bardzo rzadkie u operatorów.

Miałem netię przez dwa lata. Na początku było super. Z czasem zaczęła spadać jakość usług, a mianowicie. Telewizja zaczęła się zacinać. Początkowo żadko i na krótko. Jednak pod koniec dwuletniego użytkowania niemal każdego dnia. Albo trzeba było czekać kilka minut aż dekoder się odwiesi, albo go resetować. Problemy te powstały po wprowadzeniu usługi giganagrywarki. Zanim weszła giganagrywarka można było nagrywać na własny podłączony dysk lub pendrive i działało to dobrze. Za usługę nagrywania w chmurze Netia życzyła sobie 15 zł. Skoro jednak nagrywanie na własny nośnik nadal było możliwe, nie skorzystałem z chmury. Jednak w praktyce okazało się niemożliwe. Dekoder notorycznie przełączał się na chęć korzystania z chmury, a jeśli chciałem nagrać cokolwiek na własny nośnik – zawieszał się.
Miałem dwa dekodery i oba miały te same problemy.
Kolejny problem to streaming telewizji. Jest on bardzo opóźniony w stosunku do dekoderów innych operatorów. Gdy osiedle krzyczy “goooooool” w netii dopiero Błaszczykowski podaje piłkę do Lewandowskiego.
I jeszcze jakość obrazu. Jeśli ktoś chce podłączać dekoder Netii do nowego telewizora 55″ lub więcej. Sugeruję zasiąść w odległości min. 5m aby się nie denerwować bo kompresję obrazu widać jak na dłoni.

Możesz korzystać ze swojego routera oczywiście w zależności od wspieranej przez niego technologii

Wszystko pięknie i fajnie ale … Część nadawców blokuje swoje treści przed nadawaniem jako IPTV, część chce dodatkowych opłat. Nawet taka platforma jak NC+ może mieć problem z TVP czy Polsatem (szczególnie z Polsatem, bo ten b. mocno rozwija Iplę). Bo bani jest pomysł z dekoderem, w dobie smart i innych urządzeń typu ATV czy GCh dokładanie kolejnej puszki jakoś tak wypada słabo (chyba że w tym wariactwie jest metoda a stb będzie tzw. urządzeniem hybrydowym gdzie kanały z MUX’a będą wykorzystywać DVB-T a reszta treści będzie po IP, wtedy NC+ pozbędzie się problemu z TVP czy CP).

Oferta linearna do IPTV to trochę jak porównywanie transwestyty do kobiety ;)