macOS Sierra 10.12.2 usunął również przewidywany czas pracy na baterii
Dzisiaj pojawiła się nowa wersja macOS Sierra 10.12.2 – Maciek Skrzypczak już opisał szczegóły. Jednak poza oficjalnymi zmianami, usunięto jeden ciekawy element.
macOS od wielu lat, po kliknięciu w menulet ukryty pod ikonką baterii, pokazywał spodziewany czas pracy do pełnego rozładowania komputera. Liczba, która się tam wyświetlała, była odświeżana raz na kilka minut (może ciut częściej), więc zmieniała się dynamicznie zależnie od tego, co w danym momencie robiliście. Jeśli uruchomiony został Final Cut Pro X i rendering, to siłą rzeczy licznik wskazywał godzinę lub dwie, a jeśli przeglądaliśmy sobie internet na lekkich stronach WWW, to pokazywał zdecydowanie wyższe wartości. To logiczne i prawdopodobnie większość Macuserów o tym wiedziała.
Niestety, ta funkcja zniknęła, odkąd pojawiła się beta macOS 10.12.2, prawdopodobnie w wyniku ostatniego #BatteryGate, czyli szeroko raportowanych problemów z czasami pracy na baterii w nowych MacBookach Pro 13″ i 15″ – moje własne doświadczenia znajdziecie tutaj.
Pesymista napisałby, że ten krok to nic innego jak zamiecenie problemu pod dywan. Osobiście podejrzewam, że powód jest zdecydowanie inny i wynika z tego, że większość nie rozumie dokładnie jak ten licznik działa. Dodatkowo, sam widziałem jak wiele osób po godzinie pracy na komputerze pisała, że ich MacBook działa tylko X godzin. Inni robili bardziej rzeczywiste testy, po prostu pracując na komputerze aż „bateria się skończy”. Podejrzewam, że firma w końcu znalazła powód, aby lepiej liczyć ten czas, prawdopodobnie bardziej go uśredniając i założę się, że wkrótce wróci. Jednocześnie uważam, że nie powinni niczego zmieniać i po prostu wytłumaczyć dokładnie jak on działa i dlaczego.
To wszystko nie zmienia faktu, że moim zdaniem jest jakiś problem z poborem prądu w nowych MacBookach Pro lub macOS Sierra – gdzie jest dym, tam prawdopodobnie jest ogień.
Obecnie są dwie sensowne aplikacje do monitorowania stanu baterii w MacBookach. Pierwszą jest FruitJuice [Mac App Store], a drugą CoconutBattery [WWW]. Ta druga ma tę zaletę, że podaje pobór prądu w Watach. Model 13″, przy poborze prądu na poziomie 5 W, osiągnie 10 godzin pracy (co oznacza 50 Wh, czyli przybliżoną pojemność akumulatora; moja ma 4495 mAh * 11,4 V = 51,4 Wh). Model 15″ może pracować średnio przy poborze 7.6 W, aby osiągnąć ten sam czas pracy.
Komentarze: 5
Też polecam coconutBattery. Jakiś czas temu ustawiłem sobie w pasku pokazywanie przez niego danych jakie mnie interesują, więc byłem o krok przed Apple ;D
Też polecam coconutBattery. Jakiś czas temu ustawiłem sobie w pasku pokazywanie przez niego danych jakie mnie interesują, więc byłem o krok przed Apple ;D https://uploads.disquscdn.com/images/24da8923d586f49013528b641df37526a86458a8b594dba9f855e3223588bae4.png
Ja używam Monity. Polecam.
Jak pisze OS X Daily można przywrócić z terminala i recovery. Nie trzeba męczyć się z żadnymi dodatkowymi appkami.
http://osxdaily.com/2016/12/13/see-battery-life-remaining-macos-sierra/
Jednak nie do końca. 🙂 Potrzebujesz Battery menu z 10.12.1.