iMagazine

Nowe urządzenia Fibaro zgodne z Apple HomeKit

15/12/2016, 19:52 · · · 9

Fibaro, polski producent urządzeń IoT (Internetu Rzeczy), zapowiedział wprowadzenie do swojej oferty nowości współpracujących z Apple HomeKit. Z platformą Apple’a działać będą nowe czujniki ruchu, zalania oraz drzwi i okien.

Nowe urządzenia Fibaro trafią do sprzedaży już w piątek 16.12.2016 – będzie to wspomniany Motion Sensor, czyli czujnik ruchu, temperatury i oświetlenia, czujnik zalania – Flood Sensor, a także Door/Window Sensor,  czyli czujnik otwarcia/zamknięcia drzwi/okien. Wszystkie komunikują się za pomocą protokołu Bluetooth Low Energy.

Dzięki współpracy urządzeń Fibaro z aplikacją Apple HomeKit, będzie możliwe łatwe sterowanie nimi z poziomu aplikacji Home w iOS10. Jeśli mamy w domu AppleTV lub iPada, będziemy mogli zdalnie sprawdzić stan naszego domu – zobaczyć czy okna są zamknięte, jaka panuje temperatura. Ewentualnie wyświetli nam się monit o powodzi w łazience.

Twórcy Fibaro zapowiadają, że to pierwsze urządzenia w ofercie firmy wspierające HomeKit. W przyszłości pojawią się kolejne, zgodne z platformą Apple. Prezes zarządu ogłaszając wprowadzenie na rynek nowości stwierdził, że Fibaro od samego początu obserwuje rynkowe trendy, w tym posunięcia takich graczy jak Apple i stara się nadążać za rynkiem.

Mamy polskie urządzenia zgodne z HomeKit, niestety nie mamy polskiej Siri, która pozwoliłaby na głosową kontrolę nad tymi sprzętami. Rynek SmartHome oraz IoT wciąż się rozwija, Fibaro staje się jednym z czołowych dostawców takich rozwiązań, nie tylko w Polsce, ale i na świecie.


Paweł Okopień

Pasjonat nowinek ułatwiających codzienne życie, obserwator szybko zmieniającego się rynku tech, nurek, maniak wysokiej rozdzielczości i telewizorów.

paweloko

Dodaj komentarz

matipl napisał(a):

Mogliby popracować nad modelem sprzedaży i własną stroną, oraz jednak marketingiem.
Bo pierwsze serwisy, które pisały o rodzimym producencie były… serwisy zza Oceanu. Do tego brak informacji na stronie Fibaro, która nadal jest w przebudowie.

Pomijam fakt, że w iSpot wygląda, że ceny dla HomeKit poszły +50 zł, i w ten sposób robią się sporo droższe od konkurencji współpracującej z HomeKit.

Moim zdaniem Fibaro wygrałoby batalię z konkurencją oferując współpracę z Z-Wave oraz HomeKit. Wtedy wiele osób brałoby w ciemno, i nie przejmowało się, która technologia później zdominuje dom.

Maciej Buchert napisał(a):

Z-wave w wersji 7 ma być w technologi BLE.

Może następna wersja centrali posiadać będzie wbudowana przystawkę.

matipl napisał(a):

Ale są „zamki”, które wspierają obie technologie.

Krzysztof Szy napisał(a):

Zgadzam się z matipl. Zaoferowanie przez Fibaro oddzielnych urządzeń zgodnych z HomeKit jest marketingowym i strategicznym błędem. Powinni się opierać na otwartym protokole Z-Wave (implementacja starego ZigBee) oferując mostek zgodny z HomeKit udostępniający wszystkie dotychczas podłączone do systemu końcówki (czujniki) systemu. Ta ich pseudo innowacja wprowadza bałagan w ich ofercie ponadto odcina od zysków od dotychczasowych klientów (to nie applowskie, a jak wiemy „arka dywidend” i „słońce innowacyjności” wie jak zarabiać pieniądze :) ). Można by przecież opracować przystawkę do sprawdzonego mostka zgodnego z Z-Wave (póżniej zaproponować nowy produkt zgodny z jednej strony z Z-Wave z drugiej z HomeKit) to by było bardziej uniwersalne.

Lokinpl napisał(a):

To co jest wadą dla jednych, dla innych będzie zaletą. Ja nie wszedłem w Fibaro i cierpliwie czeka(łe)m na urządzenia zgodne z HomeKit od Apple.
Teraz tylko czekać na ruchy konkurencji na rynku i powolny spadek cen.
Ale zaznaczę, że mnie się nie spieszyło w tej materii.

matipl napisał(a):

No tak, tylko że produkty Fibaro okazują się droższe – gdyby wspierały oby dwie technologie byłoby okej.
iSpot:
– Fibaro Door/Window Sensor Biały – czujnik otwarcia drzwi/okna (HomeKit) 259 zł
– Elgato Eve Door & Window – czujnik otwarcia / zamknięcia drzwi i okien 199 zł

Lokinpl napisał(a):

W cenach Fibaro ukryta jest dodatkowa marża instalatorów.

matipl napisał(a):

Zgadzam się.
Nadal nie dają argumentu, aby wejść w ich technologię osobom niezdecydowanym, którzy nie chcą robić własnych mostków (homebridge) itp.

Cenami szału też nie zrobili, jedynie interesująca pozycja to czujnik wody, ponieważ w PL innych nie ma nadal dostępnych.

Tomekkkk napisał(a):

Co by nie mówić są jednymi z pierwszych więc chwała im za to. Ciekawe czy podobny ruch zrobią inni np. http://www.grenton.pl. Byłoby miło

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK