iMagazine

Grand Tour w 4K – reszta wkrótce

16/12/2016, 17:26 · · · 9

Amazon dawkuje globalnym użytkownikom swoje usługi wideo. W dniu globalnej premiery Amazon Prime Video, usługa była dostępna wyłącznie w wersji HD. Teraz The Grand Tour można już oglądać w HDR i 4K, ale tylko na telewizorach LG i Samsunga. Wkrótce oferta treści UHD ma się poszerzyć.

Debiut Amazon Prime Video w Polsce to skromny, ale ważny punkt dla przyszłości rynku VOD w naszym kraju. Kolejny globalny gracz będzie zmuszał lokalne firmy do działania, zwłaszcza te, które nie mogą rywalizować unikalnymi treściami. Wedle zasady „Dostosuj się lub zgiń”. Vod.pl, player.pl, czy Ipla są dalekie od upadku. Jednak użytkownicy, którzy raz doświadczą szybkości działania serwisów, multiplatformowości i wygodnych interfejsów, będą tego samego wymagać od lokalnych graczy. Każdy silny konkurent, to dobry konkurent, z prespektywy nas użytkowników.

Na razie Amazon Prime Video takowym nie jest, bo oferta jest ograniczona, i niedostosowana do polskich realiów. Warto mieć jednak w pamięci Netflixa, który też startował ze „śmieszną ofertą” w styczniu, a dziś wiele osób nie wyobraża sobie jego braku. Jednocześnie pod koniec 2016 roku nie ma miejsce na usprawiedliwienie piractwa. Niemal wszystko znajdziemy w usługach takich jak HBO Go, Amazon Prime, Netfix oraz iTunes/Google Movies, a także w lokalnych stajcach telewizyjnych, serwisach VOD, czy wreszcie na nośnikach optycznych. Co ważne, w większości ceny są albo dostosowane do naszych realiów, albo identyczne jak w pozostałych krajach. Niemiłym wyjątkiem są tu kolekcje filmów na Blu-ray, ale ten rynek w Polsce nadal jest po prostu bardzo ograniczony.

Amazon Prime Video z ograniczoną ofertą zadebiutował jedynie w HD, ale od razu pojawił się nie tylko na urządzeniach z iOS i Android, ale też na telewizorach Samsunga z 2015 i 2016 roku. Niestety nie mam jak w tej chwili tego potwierdzić, ale usługa pojawiła się także na ekranach LG z webOS. Niestety, na razie usługa w wersji globalnej niedostępna jest na konsolach. Być może zmieni się to wkrótce.

W serwisie Amazona, na całym świecie, w ultrawysokiej rozdzielczości z HDR, obejrzeć możemy na razie The Grand Tour, a wkrótce ma pojawić się m.in. The Man in the High Castle. Dziś jest premiera drugiego sezonu tego serialu (gorąco polecam).

Zmienia się w kwestii wideo i to na lepsze.

9

Paweł Okopień

Pasjonat nowinek ułatwiających codzienne życie, obserwator szybko zmieniającego się rynku tech, nurek, maniak wysokiej rozdzielczości i telewizorów.

paweloko

 • Anna Surawska

  Oby „programiści” player.pl zrozumieli, że ich aplikacja jest nieużywalna i dostosowali ją do zachodnich serwisów.

  • Jacek Kosiński

   To zwykle nie zależy od programisty, tylko od niedorozwinietego managera i niekiedy nieco od PMa

   • Anna Surawska

    Tak, ale szybkość działania jest również tragiczna, a to już działka devów.

  • Red

   Player w przekonaniu tych co go tworzą to platforma idealna. Dzięki tej usłudze grupa TVN skutecznie blokuje sprzedaż swoich kanałów nadawcom IPTV.

 • Mirek Gąbka

  Potwierdzam że na LG WebOs2 – Amazon Prime Video działa.

 • Jacek Kosiński

  czy jest sens zainwestować w Fire TV do oglądania programów z Amazon?

 • Piotr Szczygieł

  Jeśli chodzi o Amazon Prime Video, to jestem bardzo daleki od zachwytu. O ile przy wejciu Netflixa na rynek można było narzekać na niewielką ilość materiału z polskimi napisami, czy lektorem, o tyle w przypadku Amazona polskich tłumaczeń nie ma wcale, a większości filmów nie da się otworzyć z uwagi na blokadę regionalną.
  Na szczęcie z Prime korzystam w ramach bezpłatnego okresu próbnego, jednak z pewnością nie zamierzam go przedłużyć.

  • Jacek Kosiński

   to dziwnie szukasz, bo ja znalazłem kilkanaście filmów z polskim lektorem w tym np Sens życia wg Monty Pythona

   • Piotr Szczygieł

    Wcale nie szukałem – usiłowałem otworzyć kilka filmów umieszczonych na szczycie listy. Niestety bezskutecznie – każdy miał blokadę regionalną uniemożliwiającą oglądanie w naszym kraju.

Jeśli chcesz wesprzeć redakcję iMagazine, podoba Ci się nasza praca, to zapraszamy do iMag Weekly

dołącz

W archiwum iMag Weekly znajdziecie ponad 500 felietonów, artykułów, recenzji, opisów, przepisów oraz relacji z podróży – w sumie do przeczytania jest ponad 500 tysięcy słów. Wykupienie dostępu do niego jest „dożywotnie” (czyli tak długo jak będzie funkcjonował iMagazine) i wystarczy to zrobić raz. Nasz tygodnik będzie wydawany do dnia 27/01/2017.

Osoby, które miały wykupioną jakąkolwiek subskrypcję otrzymały pełny dostęp do archiwum.