Mastodon
Zdjęcie okładkowe wpisu Nokia i Apple na wojennej ścieżce

Nokia i Apple na wojennej ścieżce

Paweł Okopień
paweloko
8
Dodane: 7 lat temu

Apple idzie na kolejną wojnę w swoim stylu. Nokia zdecydowała się na wytoczenie procesu Apple. W odwecie z Apple Store i Apple Store Online znikają produkty Withings – firmy, którą w tym roku Nokia przejęła za 192 miliony dolarów.

Potyczki sądowe Apple nie są niczym nowym. Zapewne cały czas na świecie firma toczy mniejsze lub większe postępowania. W ostatnich latach najgłośniej było o batalii z Samsungiem. Czasem Apple potrafi się jednak zachować jak dzieciak w piaskownicy, stosując prastarą zasadę oko za oko, ząb za ząb. Tak było wtedy, gdy Bose zdobyło wyłączność na słuchawki w rozgrywkach NFL. Akurat wtedy Apple zaczęło promować słuchawki Beats. Firmy wkrótce doszły do porozumienia i sprzęt Bose znów pojawił się na półkach sklepów Apple i w sieci. Co więcej, Bose dla Apple produkuje urządzenia na wyłączność, jak słuchawki Bose QuietComfort 35 w kolorze niebieskim.

Teraz sytuacja ma się podobnie z Nokią. Fińska firma odzyskała werwę i stara się to wykorzystać jak najlepiej. W Niemczech i Stanach Zjednoczonych złożono pozwy o naruszenie 32 patentów dotyczących wyświetlacza, interfejsu, oprogramowania, anten, chipsetów, oraz kodowania wideo. Sprawy pewnie będą toczyły się latami.

Apple sprawę chcę załatwić szantażem w odwecie za proces wycofując produkty Withings. Zakupiona przez Nokię francuska firma specjalizuje się w urządzeniach IoT i wearables, są to więc głównie akcesoria do iPhone’a. Withings oferuje wagi z wi-fi, kamery, opaski itd. Wycofanie ich ze sprzedaży przez Apple zapewne będzie dotkliwe. Dla wielu firm jest to jeden z ważniejszych kanałów zarówno dystrybucji jak i promocji. Sklepy Apple traktowane są przez klientów często jako show roomy, w których można zapoznać się ze sprzętem, który kupujemy online.

Bardzo prawdopodobne, że Nokia ugnie się pod presją. Ta dziecinna odwetowa polityka Apple sprawdzała się w przeszłości i sprawdzi się zapewne teraz.

Paweł Okopień

Pasjonat nowinek ułatwiających codzienne życie, obserwator szybko zmieniającego się rynku tech, nurek, maniak wysokiej rozdzielczości i telewizorów.

paweloko
Zapraszamy do dalszej dyskusji na Mastodonie lub Twitterze .

Komentarze: 8

“Apple sprawę chcę załatwić szantażem w odwecie za proces wycofując produkty Withings. ”
“Ta dziecinna odwetowa polityka Apple”

nie wierzę, że to czytam. to jest gazetka gimnazjalna, czy imagazine?

same bzdury zamiast omówienia przyczyny sporu. usunięcie produktów Nokii ze sklepu Apple jest calkowicie zrozumiałe.

Zrozumiałe ponieważ ? uzasadnisz proszę bo na razie to hasło rzucone na wietrze…

co tu uzasadniać? jeżeli jakaś firma podaje cię do sądu, to czy prowadzisz z nią nadal interesy?

:) ależ oczywiście, że tak, Biznes to Biznes inaczej większość wiodących korporacji nie miała by z kim współpracować. Wszystko jest kwestią skali a w Biznesie Korpo na pewno nie funkcjonują takie proste zasady moralne tylko chwyty poniżej pasa. TU liczy się zysk a nie bushido. Zysk, nawet my “userzy” się już nie liczymy. Apple miało już sprawy z innymi firmami i nie przeszkadza jej to z nimi współpracować. Skoro tak grają to raczej zawyrokował bym, że mają za uszami i dążą do szybszego końca sprawy grilując przeciwnika. Inaczej po prostu wygrali by sprawę w sądzie i zarobili nie tylko w sądzie ale i w sklepie.

BTW. Apple jest tego super przykładem jak firma walcząca o klienta w czasach think diffrent stała się tym z czym walczyła. Ale to już inna historia…

“:) ależ oczywiście, że tak”

i po co ten protekcjonalny uśmieszek? nie czytałem już dalej i tylko zmarnowałeś czas.

nie lubię chamstwa.
ale jak widzę, dalej brniesz. widocznie inaczej nie potrafisz.

biznes to biznes, dlatego apple kupuje podzespoły od samsunga. dlaczego? bo przynosi to korzyści obydwu firmom.
tym razem przynosiło je tylko Nokii, więc niech się wynoszą. Biznes jest biznes.

“uśmieszki” puszczaj kolegom, może nie oberwiesz po gębie.