iMagazine

Osmo – edukacyjne zabawki

05/01/2017, 21:58 · Maciej Skrzypczak · · 1

Nie ma się co oszukiwać. Nasze dzieci już od najmłodszych zaznajomione są ze współczesną techniką i umieją posługiwać się smartfonami i tabletami. Choć trzeba mieć nad tym kontrolę, otwiera to nowe możliwości nauki.

Nauka w przypadku dzieci jest najbardziej strawna w postaci zabawy. Wiadomo to nie od dziś. Nie powinno nas zatem dziwić, że na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań ściśle związanych z wykorzystaniem urządzeń mobilnych do nauki najmłodszych.

Takie rozwiązanie przedstawiła chociażby kanadyjska firma Tangible Play Inc., która pod marką Osmo sprzedaje kilka zestawów gier edukacyjnych na iPada przeznaczonych dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat.

Każdy z zestawów (o których krótko poniżej) zawiera podstawkę pod iPada wraz ze specjalnym reflektorem, który sprytnie wykorzystuje przednią kamerę tabletu, żeby odczytać to, co dzieje się na powierzchni przed nim. Poniżej możecie znaleźć krótki opis gier Osmo:

 • Osmo Tangram – oparta na grze z chińskimi korzeniami układanka ma za zadanie nauczyć dzieci myślenia przestrzennego i rozwiązywania problemów.
 • Osmo Newton – korzystając ze znajdujących się dookoła przedmiotów lub rysując odpowiednie kształty, zadaniem dziecka jest poprowadzić do celu spadające piłeczki.
 • Osmo Words – dzięki tej grze dziecko może uczyć się angielskich słówek. Na ekranie iPada wyświetlane jest na przykład jakiś przedmiot, a zadaniem dziecka jest odnalezienie literek składających się na angielskie słowo.

 • Osmo Masterpiece – to z kolei gra/narzędzie do nauki rysowania. Podkładając kartkę widzimy na ekranie iPada szkice stworzone na podstawie zdjęć czy gotowych szablonów. Mają nauczyć dzieci utrzymać właściwe proporcje i uchwycić odpowiednią perspektywę.

 • Osmo Numbers – ta gra ma pomóc w nauce matematyki. Poprzez zabawę pokazuje, jak można osiągnąć jeden wynik na różne sposoby. Przeznaczona jest dla młodszych i tych nieco starszych dzieci.

 • Osmo Coding – jak wskazuje nazwa, celem tej gry jest podstawowa nauka programowania. Przy pomocy specjalnych elementów uczy dziecko, jak rozwiązywać algorytmy.

W sprzedaży dostępne są cztery zestawy gier:

 • Osmo Coding Game Kit zawiera gry: Coding, Masterpiece, Newton;
 • Osmo Brain Fitness Kit zawiera klocki Tangram oraz gry Newton i Masterpiece;
 • Osmo Genius Kit zawiera klocki Tangram oraz gry Newton, Words, Masterpiece i Numbers;
 • Osmo Words Kit zawiera grę Words.

Cena zestawów zaczyna się od 279 złotych. Można je zakupić w sklepach CortlandiSpot.

1

Maciej Skrzypczak

Użytkownik sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, grafik komputerowy, nałogowy gracz Minecraft. Redaktor iMagazine.pl.


 • Z tego co się orientuję to produkt OSMO nie miał wsparcia i obsługi języka polskiego, chyba że coś się zmieniło w tym zakresie ? Z drugiej jednak strony dzieci już od najmłodszych lat powinny przyswajać i uczyć się języka angielskiego.

Jeśli chcesz wesprzeć redakcję iMagazine, podoba Ci się nasza praca, to zapraszamy do iMag Weekly

dołącz

iMag Weekly to dodatkowe i rozszerzone treści, których nie znajdziecie na stronie i w magazynie. Nowe wydanie pojawia się w każdy piątek, a w środku dodatkowe, unikalne treści z różnych dziedzin – takie, które już znacie z miesięcznika, a także zupełnie nowe.

Subskrypcja, zaczynająca się od 10 złotych za 4 wydania, pozwala Wam wpływać na nasz rozwój, umożliwia wsparcie redakcji, a co najważniejsze – stawia podwaliny pod kolejne ciekawe inicjatywy.