Mastodon
Zdjęcie okładkowe wpisu Jak sobie radzi MacBook Pro 13 z zewnętrzną kartą graficzną?

Jak sobie radzi MacBook Pro 13 z zewnętrzną kartą graficzną?

Paweł Okopień
paweloko
7
Dodane: 7 lat temu

Najnowsze MacBooki Pro krytykowane są za brak portów innych niż
USB-C/Thunderbolt 3 oraz inne ograniczenia. Rzeczywistość pokazuje, że kto chce, znajdzie sposób by wycisnąć z tych urządzeń większą moc. Akito Node eGPU jest rozwiązaniem pozwalającym na zainstalowanie zewnętrznej karty graficznej w zeszłorocznych MacBookach.

Serwis 9to5Mac sprawdził i szczegółowo opisał, jak działa 13-calowy MacBook Pro late 2016 po podłączeniu karty graficznej Sapphire AMD RX480 przy wykorzystaniu Akito Node. Jest to zewnętrzna obudowa na kartę graficzną z zasilaczem o mocy 400 W pozwalająca na podłączenie pełnowartościowej pecetowskiej karty. W świecie PC takie rozwiązanie nazywa się mianem eGPU (external GPU). Sama obudowa Akito Node kosztuje 299 dolarów, a testowaną kartę graficzną można nabyć w Polsce za 1399 zł. Nie są to więc szczególnie duże koszty w stosunku do samego MacBooka oraz uzyskiwanych efektów.

Właśnie efekty są tu najważniejsze. Na 9to5mac znajdziecie opisany cały proces montażu karty, a także jej instalacje za pomocą sterowników. Nie jest to rozwiązanie najłatwiejsze, raczej dla bardziej zaawansowanych użytkowników, ale w końcu właśnie tacy potrzebują w dużej mierze wysokiej wydajności. eGPU działa wyłącznie z zewnętrznym wyświetlaczem. W Benchmarkach daje wyniki kilku do nawet kilkudziesięciu razy lepsze niż w przypadku karty Intel Iris 550 zamontowanej w najnowszych MacBookach.

Rozwiązanie to jest skomplikowane, ale warte ceny i poświęcenia. Jeśli pracujecie z grafiką, potrzebujecie dużej wydajności, a jednocześnie nadal chcecie by waszym głównym komputerem był MacBook Pro, to macie na to rozwiązanie. Osobiście uważam, że to może być lepszy pomysł od składania dodatkowego komputera stacjonarnego.

Paweł Okopień

Pasjonat nowinek ułatwiających codzienne życie, obserwator szybko zmieniającego się rynku tech, nurek, maniak wysokiej rozdzielczości i telewizorów.

paweloko
Zapraszamy do dalszej dyskusji na Mastodonie lub Twitterze .

Komentarze: 7

Bizon chyba tylko z NV i CUDA. To co powyżej jest bez sensu, bo nie tworzy alternatywy dla Pro z tb gdzie ten Radek jest i daje porównywalne wyniki (nieco niższe, fakt, ale dużo praktyczniejsze, wygodniejsze, elegantsze rozwiązanie). Także to powyżej to kompletna porażka, bo w takim budżecie lepiej już kupić MBPtb i mieć tego Radka w środku, a nie na zewnątrz.

Tylko zew budy obsługujące karty NVIDII i to te najwydajniejsze dają określone korzyści imho i mogą stanowić ciekawą propozycję. Przy czym warto przeczytać jak wygadają RZECZYWISTE wyniki (a nie syntetyki, które nie nadają się do testowania tego typu rozwiązania). I tak, w iMaku z wbudowaną grafiką od NV (ostatnie modele z taką grafą, seria 7×0 z 2013) jedynie zastosowanie Titanów (najwydajniejsze modele, jeszcze sprzed premiery nowych 1060/1080) daje realny przyrost wydajności. REALNY, w porównaniu z tym, co w środku siedzi. Przy czym nie zapominajmy, że te układy GPU, które montuje się w iMakach są dużo wydajniejsze od tego, co montuje Apple w MBP (nie mówię o integrze Intela, co oczywiste). Także w przypadku MB takie coś jak eGPU ma sens, ale w innym niż przytoczony wydaniu.

Warto pamiętać, że NV z CUDA radzi sobie dużo lepiej w pro apkach od propozycji konkurencji AMD/ATi. Dla użytkowników obecnego sprzętu Apple wybór AMD niesie niestety określone konsekwencje. Jak usłyszałem przez co przechodzi człowiek korzystający na co dzień z kosza na śmieci (MP) to myślałem, że padnę. Także eGPU owszem, ale wg. mnie tylko z układami NV, tylko w najwydajniejszych wariantach i wtedy to ma sens. Jest drogo, ale to w przypadku Jabłka oczywista, oczywistość.