iMagazine

Kolejna bitwa Apple z Google

30/01/2017, 13:09 · · · 5

Apple z Google jak pies z kotem. Firmy toczą drobne wojenki przynajmniej od 5 lat, kiedy Apple zmieniło mapy i wyrzuciło natywną aplikację YouTube’a z systemu iOS. Teraz walka toczy się o standard wideo. Google forsuje VP9, zabierając 4K z Safari.

Korzystając z YouTube w Safari nie uświadczymy już filmów w 4K, musimy przesiąść się na Chrome lub FireFox. Do tej pory YouTube oferował wideo 4K w formacie MPEG4 z HEVC oraz we własnym otwartym formacie VP9. Google postanowiło jednak zrezygnować z płatnego MPEG4 na rzecz wyłącznie formatu, który sami opracowali.

VP9 rozwijany jest obecnie ramach aliansu Amazonu, AMD, ARM, Cisco, Intela, Microsoftu, Nvidii, Mozilli, Netflixa oraz oczywiście Google. W sojuszu tym nie ma Apple. Ta wojenka sięga jeszcze Jobsa, który stwierdził, że VP8 narusza patenty MPEG4. Apple inwestuje i wspiera rozwój kompresji wideo oparty właśnie o MPEG4 i HEVC.

Brak porozumienia w tej sprawie może wyjaśniać chociażby nieobecność Apple TV ze wsparciem dla 4K. W końcu Netflix i YouTube to obecnie kluczowi dostawcy treści w ultrawysokiej rozdzielczości. Wydaje się, że Apple prędzej, czy później będzie musiało się ugiąć. Już teraz tracą na tym użytkownicy otrzymując niepełnowartościowego YouTube’a w Safari.

5

Paweł Okopień

Pasjonat nowinek ułatwiających codzienne życie, obserwator szybko zmieniającego się rynku tech, nurek, maniak wysokiej rozdzielczości i telewizorów.

paweloko

5
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
miboxŁukaszKuba FlorczukRDF (d. rdf3)Piotr Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Piotr
Gość
Piotr

Dopiero za kilka lat się okaże czy Apple się ugnie czy nie. Póki co materiałów 4K względem <4K jest dość mały. Do tego tylko najmocniejsze procesory i karty graficzne mogą udzwignąć taki film bez buforowania i przycięć z tego co mi wiadomo . I nadal prędkość internetu bezprzewodowego jest w większej części jeszcze za wolna.

RDF (d. rdf3)
Gość
RDF (d. rdf3)

to straszne, nie będzie mega skompresowanego 4K w jakości jak 10 kopia VHS.. jak żyć.

Kuba Florczuk
Gość
Kuba Florczuk

Wojenka to się zaczęła jak Google po cichu zrobił konkurencyjny system operacyjny, mając bardzo duży dostęp do wewnętrznych informacji firmy, w postaci swojego prezesa w radzie nadzorczej Apple…

Łukasz
Gość
Łukasz

przecież działa 4K w safari….?? ;/

mibox
Gość
mibox

Wiem że, to stary nius ale na topie bo mamy lipiec 2019 i nic się nie zmieniło. Oglądanie na wypaśnym MBP 15 cali tak strasznie dźga w oczy tragiczną jakością obrazu ze, mnie skręca. A chrome nie zainstaluje tylko dla youtube pod macosem :/ , Apple TV 4k, również nie obsługuje 4k YT :( , na ten czas mam nowe tv 4k więc tylko kwestia czasu gdy licencja się skończy i tez mi go wywalą. Pozostanie zakup mi box’a 4k