iMagazine

Oficjalny koniec Adobe Creative Suite 6

31/01/2017, 20:20 · · · 8

Rok 2017 będzie rokiem subskrypcji. Tak przynajmniej jest w przypadku Adobe.


Do tej pory Adobe pozostawiało jeszcze wybór potencjalnym nabywcom swoich usług między wykupieniem starej wersji swojego oprogramowania – Creative Suite 6 wnosząc jednorazową opłatę; lub korzystaniem z planu subskrypcyjnego Creative Cloud, który gwarantuje zawsze najnowsze oprogramowanie w cenie.

Taki stan rzeczy to już jednak przeszłość. Na stronie poświęconej do tej pory CS6 możemy się dowiedzieć, że obecnie jedynym sposobem na nabycie Photoshopa, Illustratora, czy innych aplikacji z pakietu Adobe jest przystąpienie do Creative Cloud. U dołu wspomnianej strony widnieje natomiast informacja, że pakiet CS6 zniknął z oferty zakupowej 9 stycznia bieżącego roku.

Tym samym w ofercie Adobe pozostała tylko jedna aplikacja, którą można nabyć w postaci jednorazowego zakupu – jest nią Adobe Photoshop Lightroom.

W związku z przejściem CS6 „na emeryturę” jego posiadacze muszą liczyć się z tym, że może się okazać, iż pakiet ten przestanie działać w nadchodzących aktualizacjach macOS (lub Windowsa).

Źródło DP Review

8

Maciej Skrzypczak

Użytkownik sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, grafik komputerowy, nałogowy gracz ARK: Survival Evolved. Redaktor iMagazine.pl.


8
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
CzesławArTMariusz PiaścikPiotr BidnyKamil Pieśniewski Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ein
Gość
ein

Wymuszenie subskrypcyjnego modelu dystrybuowania oprogramowania to granda! Ubicie wsparcia dla licencji „pudełkowej”, dożywotnej to będzie szczyt, szczytów. Dobrze, że są alternatywne programy…

wydra
Gość
wydra

święte słowa

kaefpe
Gość

Może i są alternatywne programy, niestety nie są tak wygodne i intuicyjne w pracy jak Photoshop, Lightroom, Illustrator czy InDesign.

Najbardziej boli mnie w modelu subskrypcyjnym Adobe to, że nie masz możliwości jej wykupienia i rezygnacji w dowolnym momencie oraz ponownego wykupienia kiedy będziesz potrzebować – regulamin mówi jasno, że decydując się na zakup subskrypcji, zakupujesz ROCZNĄ subskrypcje z płatnością miesięczną.

Pozostaje mnie tylko szukać dostępnych jeszcze gdzieś w sklepach stacjonarnych wersji BOX dla IL i ID – ktoś może wie gdzie takie znajdę?

Kamil Pieśniewski
Gość

Ja mam wrażenie że w momencie wprowadzenia modelu subskrybcji Adobe obniżyło loty jeśli chodzi o jakość swoich programów. Optymalizacja Illustratora z którym pracuje codziennie wg. mnie jest tragiczna. Z aktualizacji na aktualizacje jest coraz cięższy i wolniejszy. Lub smaczki jak okna definicji nowych dokumentów lub trzy okna do ustawiania typografii, fancy opcje – jak obsługa glyphów SVG. No nie wiem … same wątpliwości.

Piotr Bidny
Gość
Piotr Bidny

Lightroom też już jest dostępny tylko w subskrypcji. Nie ma już niestety opcji kupna jednorazowego. Na szczęście są inne programy.

Mariusz Piaścik
Gość

Trochę to jest przerażające. Jest bardzo dużo ludzi – grafików amatorów – którzy korzystają z tego oprogramowania raz na jakiś czas – załóżmy raz na na 3-4 miesiące muszą zrobić jakiś projekt. W pozostałym czasie Adobe nie jest im do niczego potrzebne. Teraz nie będą mogli tak pracować – musisz płacić cały czas, albo wcale. Chore…

ArT
Gość
ArT

Zagradzam się są tacy użytkownicy co używają 1 godzinę na miesiąc. Rozumiem gdyby taka subskrypcja na miesiąc kosztowała 10zł.

Czesław
Gość
Czesław

Mam programy Adobe Master Collection CS6, system aktualizacje od OS X 10.9 Mavericks i wszystko działa. Wkrótce pojawi się wersja High Sierra i zmiana systemu plików na apfs. Obawiam się, zaznaczenia Uaktualnij do APFS, ponieważ czytam na forach, że pakiet CS6 nie będzie działał, a powrót do HFS + jest bardzo trudny. Czy byłoby fajnie, gdyby ktoś wiedział, czy warto uaktualnić do apfs czy nie? A może można uaktualnić do High Sierra, ale pozostać przy HFS+, bo w przypadku dysku HDD jest to możliwe?

Z niecierpliwością czekam na artykuł o High Sierra dotyczący tego tematu.