Mastodon
Zdjęcie okładkowe wpisu Oficjalny koniec Adobe Creative Suite 6

Oficjalny koniec Adobe Creative Suite 6

8
Dodane: 7 lat temu

Rok 2017 będzie rokiem subskrypcji. Tak przynajmniej jest w przypadku Adobe.


Do tej pory Adobe pozostawiało jeszcze wybór potencjalnym nabywcom swoich usług między wykupieniem starej wersji swojego oprogramowania – Creative Suite 6 wnosząc jednorazową opłatę; lub korzystaniem z planu subskrypcyjnego Creative Cloud, który gwarantuje zawsze najnowsze oprogramowanie w cenie.

Taki stan rzeczy to już jednak przeszłość. Na stronie poświęconej do tej pory CS6 możemy się dowiedzieć, że obecnie jedynym sposobem na nabycie Photoshopa, Illustratora, czy innych aplikacji z pakietu Adobe jest przystąpienie do Creative Cloud. U dołu wspomnianej strony widnieje natomiast informacja, że pakiet CS6 zniknął z oferty zakupowej 9 stycznia bieżącego roku.

Tym samym w ofercie Adobe pozostała tylko jedna aplikacja, którą można nabyć w postaci jednorazowego zakupu – jest nią Adobe Photoshop Lightroom.

W związku z przejściem CS6 „na emeryturę” jego posiadacze muszą liczyć się z tym, że może się okazać, iż pakiet ten przestanie działać w nadchodzących aktualizacjach macOS (lub Windowsa).

Źródło DP Review

Maciej Skrzypczak

Użytkownik sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, grafik komputerowy, Redaktor iMagazine.pl. Mastodon: mcskrzypczak@c.im

Zapraszamy do dalszej dyskusji na Mastodonie lub Twitterze .

Komentarze: 8

Wymuszenie subskrypcyjnego modelu dystrybuowania oprogramowania to granda! Ubicie wsparcia dla licencji “pudełkowej”, dożywotnej to będzie szczyt, szczytów. Dobrze, że są alternatywne programy…

Może i są alternatywne programy, niestety nie są tak wygodne i intuicyjne w pracy jak Photoshop, Lightroom, Illustrator czy InDesign.

Najbardziej boli mnie w modelu subskrypcyjnym Adobe to, że nie masz możliwości jej wykupienia i rezygnacji w dowolnym momencie oraz ponownego wykupienia kiedy będziesz potrzebować – regulamin mówi jasno, że decydując się na zakup subskrypcji, zakupujesz ROCZNĄ subskrypcje z płatnością miesięczną.

Pozostaje mnie tylko szukać dostępnych jeszcze gdzieś w sklepach stacjonarnych wersji BOX dla IL i ID – ktoś może wie gdzie takie znajdę?

Ja mam wrażenie że w momencie wprowadzenia modelu subskrybcji Adobe obniżyło loty jeśli chodzi o jakość swoich programów. Optymalizacja Illustratora z którym pracuje codziennie wg. mnie jest tragiczna. Z aktualizacji na aktualizacje jest coraz cięższy i wolniejszy. Lub smaczki jak okna definicji nowych dokumentów lub trzy okna do ustawiania typografii, fancy opcje – jak obsługa glyphów SVG. No nie wiem … same wątpliwości.

Trochę to jest przerażające. Jest bardzo dużo ludzi – grafików amatorów – którzy korzystają z tego oprogramowania raz na jakiś czas – załóżmy raz na na 3-4 miesiące muszą zrobić jakiś projekt. W pozostałym czasie Adobe nie jest im do niczego potrzebne. Teraz nie będą mogli tak pracować – musisz płacić cały czas, albo wcale. Chore…

Zagradzam się są tacy użytkownicy co używają 1 godzinę na miesiąc. Rozumiem gdyby taka subskrypcja na miesiąc kosztowała 10zł.

Mam programy Adobe Master Collection CS6, system aktualizacje od OS X 10.9 Mavericks i wszystko działa. Wkrótce pojawi się wersja High Sierra i zmiana systemu plików na apfs. Obawiam się, zaznaczenia Uaktualnij do APFS, ponieważ czytam na forach, że pakiet CS6 nie będzie działał, a powrót do HFS + jest bardzo trudny. Czy byłoby fajnie, gdyby ktoś wiedział, czy warto uaktualnić do apfs czy nie? A może można uaktualnić do High Sierra, ale pozostać przy HFS+, bo w przypadku dysku HDD jest to możliwe?

Z niecierpliwością czekam na artykuł o High Sierra dotyczący tego tematu.