iMagazine

Orange z dekoderem 4K – ważny krok w rozwoju 4K w Polsce

09/02/2017, 20:52 · · · 4

Orange właśnie zaprezentował swoją nową ofertę abonamentową usług łączonych. Pojawił się też nowy router ze wsparciem dla Wi-Fi ac. Dla mnie jednak najważniejszą informacją jest obecność w ofercie dekodera wspierającego 4K oraz wprowadzenie treści w ultrawysokiej rozdzielczości. Co ciekawe dekoder pochodzi od Samsunga.

Orange właśnie wyprzedził konkurencję i to w ofercie telewizyjnej. Trochę mnie to dziwi, bo do tej pory dekodery Orange były koszmarne, a oferta bez wsparcia nc+ marna. Teraz wygląda to znacznie lepiej, choć na ostateczną ocenę dekodera przyjdzie mi poczekać, aż chwycę pilota do ręki. Nie mniej ważne jest, że mamy do czynienia ze sprzętem wspierającym rozdzielczość 4K. Urządzenie nie grzeszy urodą – Samsung ma zdecydowanie lepsze produkty w swojej ofercie, pilot przypomina ten z budżetowych telewizorów. Jednak rynek subsydiowanych, czy też użyczanych klientowi set-top-boxów rządzi się swoimi prawami.

Dla mnie najważniejszy jest fakt, że Orange jako pierwszy duży operator w Polsce zamienia słowa w czyny i wprowadza 4K pod strzechy. Na razie to kanał Festival 4K, na którym pojawią się wybrane treści koncertowe i okołomuzyczne w ultrawysokiej rozdzielczości. To także dostęp do serialu Pakt od HBO w 4K dla tych mających pakiety z HBO. To mały krok, ale znaczący dla branży. Pokazujący też, że operatorzy satelitarni i kablowi, wkrótce mogą obudzić się z przysłowiową ręką w nocniku, jeśli będą ślepi na innowacje.

Telewizja 4K to nie jest jakaś tam odległa przyszłość, to teraźniejszość. Tak, Netflix w 4K dalej wygląda gorzej niż dobrej jakości Blu-ray, ale wygląda 100 razy lepiej niż film na płycie DVD, a tym bardziej na kanale telewizyjnym SD. Treści 4K jest już naprawdę sporo, a będzie ich oczywiście jeszcze więcej. Wreszcie, co najważniejsze – telewizory 4K stanowią znaczną część oferty sprzedażowej czołowych producentów.

Przynajmniej część klientów, która w nieco bardziej świadomy sposób kupiła telewizor 4K, pomyśli, że skoro ma telewizor 4K, to chce oglądać też treści 4K. Wybierze więc ofertę Orange zamiast konkurencji. Zresztą dekoder 4K wprowadzony dziś to gotowość na przyszłość. Dodanie kolejnych kanałów z 4K będzie kwestią czasu i dla Orange nie będzie stanowiło problemu. Tymczasem pozostali operatorzy wciąż nie mają gotowego do odbioru sprzętu.

Rynek technologiczny nie znosi stagnacji, a rynek usług telewizyjnych jest jego częścią. Dostosowujesz się do nowych realiów, odpowiadasz na potrzeby klientów, wyznaczasz trendy, reagujesz na zmieniające się otoczenie. Jeśli tego nie robisz – spadasz w toń. Świetnym przykładem jest tu Cyfrowy Polsat, który z pewnym opóźnieniem, ale stara się dziś nadążać za globalnymi trendami. Włodarze największej platformy już wiedzą, że dzisiejszy klient jest bardziej wymagający niż 15 lat temu. Chce korzystać z wielu ekranów, programu telewizyjnego na smartfonie, multiroomu i innych nowoczesnych dobrodziejstw.

Teraz Orange idzie krok do przodu. Wprowadza dekoder 4K, wprowadza treści 4K. To nic, że tych treści jest niewiele, ważne, że buduje się pewną podstawę, zawiesza się poprzeczkę wyżej.

4

Paweł Okopień

Pasjonat nowinek ułatwiających codzienne życie, obserwator szybko zmieniającego się rynku tech, nurek, maniak wysokiej rozdzielczości i telewizorów.

paweloko

4
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
PawełAdamPaweł Okopieńtomo360 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
tomo360
Gość
tomo360

Na czym oglądasz Netflixa w 4K? Marco Polo w 4K to chyba jeden z najładniejszych obrazów jakie widziałem, ciężko się zgodzić ze stwierdzeniem, że 4K na Netflixie wygląda gorzej niż FullHD na BD. Może kwestia apki, ustawień obrazu, itp. Dla przykładu widzę różnicę między tym samym filmem puszczanym z apki na XO a bezpośrednio z aplikacji Netflix z Sony Bravia, na korzyść telewizora.

Paweł Okopień
Gość
Paweł Okopień

Może gorzej to złe stwierdzenie, raczej porównywalnie. Nie ma przepaści między 4K ze streamingu, a blu-ray. Między standardowymi kanałami HD, a Blu-ray już jest

Adam
Gość
Adam

Autorze, mylisz się. Orange nie jest pierwszy. Nasza firma , czyli CZEMPIN.NET, telewizję 4K wprowadziła już w mc grudniu 2016. Na razie problemem jest dostęp do treści gdyż 4 K dostajemy tylko content na kanale FunBox

Paweł
Gość
Paweł

Ktoś albo posmarował, albo autor wcale nie jest na bieżąco z nowinkami. Pierwszy dekoder 4K został wprowadzony w Korbanku ponad rok temu. W tym roku wprowadzili pierwszy kanał w 4K.