iMagazine

Ładowanie indukcyjne w iPhone – za mało, za późno

14/02/2017, 10:01 · · · 7

Ben Lovejoy na łamach 9to5Mac, komentuje plotki na temat dołączenia Apple do Wireless Power Consortium i dodania możliwości ładowania indukcyjnego do kolejnego iPhone’a:

For Apple to offer the exact same tech in 2017 would, in my view, be way too little, way too late. Not only that, but if Apple does the same as it did with the Watch – adopt Qi tech but tweak it to make it incompatible with non-Apple chargers – then it would lose one of the key benefits of the standard: the ability to use any of the existing public chargers out there in coffee shops, airports and the like.

Muszę szczerze powiedzieć, że ładowanie indukcyjne zawsze uważałem za kompletnie zbędny bajer, który na dodatek marnuje energię (jego sprawność jest oceniana na 60-70%, zależnie od źródła) i nawet gdybym go miał, to bym z niego nie korzystał – nie mam takiej potrzeby. Ładuję się tylko w nocy i postawienie telefonu na stojaku, w którego nie muszę celować, to żadne utrudnienie.

Rozumiem decyzję Apple – czekali na rozwiązanie, które pozwala na prawdziwe bezprzewodowe ładowanie, czyli na odległość. Trzymasz telefon w pobliżu ładowarki, a on się ładuje. To typowe, „magiczne” rozwiązane, które firma tak lubi. Jeśli jednak zdecydują się na wprowadzenie ładowania indukcyjnego, z takim opóźnieniem i które nie będzie kompatybilne z istniejącymi rozwiązaniami, dostępnymi od lat na rynku, to nie pozostanie mi nic innego, jak skrytykować pomysłodawcę. Na opóźnienie jestem w stanie przymknąć oko – zapewne liczyli, że ładowanie na odległość pojawi się wcześniej i będą jednymi z pierwszych, którzy go zaimplementują – ale na brak kompatybilności już nie. Wyjątkiem tutaj będzie sytuacja, w której Apple’owe indukcyjne ładowanie będzie w jakiś sposób wyraźnie lepsze od obecnych implementacji… A na to się nie zapowiada.

7

Wojtek Pietrusiewicz

Wydawca, fotograf, podróżnik, podcaster – niekoniecznie w tej kolejności. Lubię espresso, mechaniczne zegarki i zwinne samochody. Niedawno rozpocząłem prowadzenie kursów Lightrooma i fotografii na Pikselowe.pl – zapraszam.

morid1n

  • Oj gdyby iPhone to miał to byś korzystał ;-)
    Jednego nie rozumiem, Apple promuje swój Car Play a nie udostępnia ładowania indukcyjnego. Przecież aż się prosi o to. Dzisiejsze samochody mają miejsce w którym kładzie się Smartfona i ten się ładuje się bezprzewodowo i bezprzewodowo bo BT łączy się z systemem samochodowym.

    Niby tacy hop do przodu po pozbywają się mini-jacka i wierzą w bezprzewodowe łącza, a w samochodzie trzeba szukać kabelka, żeby ładować iPhone’a.

Jeśli chcesz wesprzeć redakcję iMagazine, podoba Ci się nasza praca, to zapraszamy do iMag Weekly

dołącz

W archiwum iMag Weekly znajdziecie ponad 500 felietonów, artykułów, recenzji, opisów, przepisów oraz relacji z podróży – w sumie do przeczytania jest ponad 500 tysięcy słów. Wykupienie dostępu do niego jest „dożywotnie” (czyli tak długo jak będzie funkcjonował iMagazine) i wystarczy to zrobić raz. Nasz tygodnik był wydawany do dnia 27/01/2017.

Osoby, które miały wykupioną jakąkolwiek subskrypcję otrzymały pełny dostęp do archiwum.