iMagazine

Apple Pay już wkrótce w kolejnych krajach

20/02/2017, 22:16 · · · 40

Od czasu do czasu przeszukuję sobie strony wsparcia Apple’a w poszukiwaniu różnych smaczków. Dzisiaj natknąłem się na to, że w ostatnim czasie Apple rozbudowywało instrukcje dotyczące korzystania z Apple Pay. Dokumenty te pojawiły się w niemal wszystkich językach.

Dla większości z nich są to wersje nieprzetłumaczone1, jednak dla języka niemieckiego i włoskiego prawdopodobnie od 14 lutego2 jest już gotowe kompletne tłumaczenie. Na screenach nie widnieją jeszcze przykładowe nazwy banków, ale są miasta we Włoszech (Werona) i Niemczech (Frankfurt).

W zasobach wsparcia można także znaleźć przetłumaczone strony na te języki z listą obsługiwanych banków w Europie:

Warto zauważyć, że na głównej stronie Apple dla tych państw nie istnieją jeszcze podstrony z opisem tej usługi:

Jak myślicie, czy po ogłoszeniu startu usługi w tych krajach poznamy także przybliżoną datę dla naszego kraju?

  1. Anglojęzyczne.
  2. Na co wskazują daty zmian poniższych dokumentów.
40

40
Dodaj komentarz

avatar
11 Comment threads
29 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
21 Comment authors
IanpuffnitMirek KosciółkoMichał Merchelskidashite Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
6GhosT9
Gość

Odpowiadam na pytanie: nie. :D

Norbert Cała
Gość

hmmm no nie wiem nie wiem ;)

l.gajewski
Gość
l.gajewski

W Polsce żaden bank nie rozmawia z Apple, wiec jeszcze daleka droga do odpalenia tej usługi. To co jest na tapecie teraz to integracja z Android Pay przez MasterCard’owego MDESa i embeddowanie do aplikacji tokenizacji.

Apple Pay jeszcze długo nie będzie.

Yaneek
Gość
Yaneek

Banki rozmawiają, tylko nie mogą mowic publicznie o takich rzeczach, widać po wywiadach z wyżej postawionymi pracownikami, tez ostatnio z MasterCard

l.gajewski
Gość
l.gajewski

Tak, rozmawiać można i to nawet merytorycznie. Nie rozmawiają jednak w kontekście jakiegokolwiek developmentu w PL.

Yaneek
Gość
Yaneek

A mówisz to, bo za pewne pracujesz w banku, badź instytucji płatniczej zaangażowanej w APay i na stanowisku z dostępem do tych informacji tak?

l.gajewski
Gość
l.gajewski

Nie mogę Ci powiedzieć do czego mam dostęp, a do czego nie. Czas zweryfikuje czy piszę prawdę.

W każdym razie, nie licz na Apple Pay. Pierwsze skrzypce będzie grał Android Pay, przynajmniej w tym roku. Gdzie, tak jak pisałem UX zmieni się o tyle, że klienci dostaną możliwość tokenizacji karty przy użyciu wygodnego, push provisioningu.

Buthimild
Gość
Buthimild

Również tak mi się wydaje. W obecnej chwili nie wszystkie banki obsługują jeszcze Android Pay (chociażby ING czy mBank). Jeżeli Apple Pay ma zawitać do Polski to na pewno nie w tym roku.

Lespru
Gość
Lespru

A co w przypadku HCE – jeśli technologia „wejdzie”, a banki zapowiadają to jeszcze na Q117 to w sumie Apple Pay nie będzie potrzebne (będzie to również płatność zbliżeniowa), liczyć trzeba będzie na szybkie rozszerzenie apki do Apple Watch

l.gajewski
Gość
l.gajewski

Po pierwsze nie znam specyfikacji przyłączenia Apple Pay i trudno jest mi się wypowiadać, ale nie sądzę, aby działało to 1:1 jak Android Pay, a to dodatkowy development, który zajmie czas. Poza tym Apple wpierw musi się zinterface’ować np z MasterCardowym MDES’em, aby dopiero potem można było z tego korzystać. Patrząc na zaawansowanie VISA vs MC w tworzeniu HCE to raczej obstawiałbym, że to MC pierwszy będzie miał Apple Pay, ale nadal proszę nie łudźcie się, że ktokolwiek zrobi to w 2017. W tej chwili to 2018 jest średnio realny, chyba, że koniec gdyż developmenty i umowy zaczyna się na wiele miesięcy przed publicznym golive.

Michał Merchelski
Gość

Paradoksalnie, w porównaniu do Niemiec polski sektor bankowy (zarówno banki jak i klienci) jest znacznie bardziej zaawansowany i otwarty jeśli chodzi o używanie nowych technologii w płatnościach. Bardzo dziwne jest więc, że rozmowy między Apple a polskimi bankami nie są na bardziej zaawansowanym etapie. Niemcy to straszna konserwa jeśli o to chodzi. Pytanie czy to nasze rodzime banki zaspały, czy to Apple nie chce z nami gadać 🤔

Rogi
Gość
Rogi

Nie.

Adrian
Gość
Adrian

Chciałbym, ale obawiam się że nie.

Pawciu
Gość

Nie

Yaneek
Gość
Yaneek

Wydaje mi się, że kwestie tłumaczeń zależą od lenistwa poszczególnych oddziałów Apple w Europie

Maciej Nowakowski
Gość

Sugerujesz, że akurat Włosi nie są leniwi? ;) Na irlandzkiej podstronie screeny i opis pochodzą z wersji US.

Yaneek
Gość
Yaneek

Z tą Irlandią mnie zaintrygowałeś, to albo kwestia organizacji, albo nie wiem już. Bo na przykład u nas też żaden z obrazków nie jest przetłumaczony tylko wprost z US wzięty, więc uznałem to za lenistwo, że w wersji Francuskiej wszystko jest po francusku pięknie

Maciej Nowakowski
Gość

Kompletne tłumaczenia są tylko w krajach które to mają. Stąd moja pewność, że Niemcy i Włochy sa następne w kolejce.

Yaneek
Gość
Yaneek

Nie przeczę, że to bardzo prawdopodobne :) (Wgl props, że za granicą iMagaine został zauważony), ale trzeba być ostrożnym, bo ja już się łudziłem, jak w Applowej szukajce po wpisaniu Apple Pay na polskiej stronie wyskakiwała skrócona informacja, a na innych Europejskich nie, nie mówiąc o tłumaczeniach stron wsparcia w sprawie Apple Pay w Sierze i iOS 10

Filip
Gość
Filip

Nie wprowadzą za szybko Apple Pay, bo widać bankom to nie po drodze. Ponadto ilość użytkowników iPhone jest za mała w Polsce, więc się po prostu to kalkuluje

borewicz9
Gość
borewicz9

Może i mała, ale podejrzewam że było by więcej transakcji przez Apple Pay niż przez Android Pay.

l.gajewski
Gość
l.gajewski

akurat tu możesz być w srogim błędzie. Jakbyś sięgnął do wielu badań publicznie dostępnych to Polacy na ogół nie chcą płatności telefonem – ostatnio takie badanie było publikowane na potrzeby Samsunga, który mocno chce wchodzić ze swoim Samsung Pay. Przykładem niech będzie popularność kart naklejek czy NFC – jest to nisza. NFC to nie wiem czy gdziekolwiek osiągnął break-even, niezależnie czy SIM centric czy HCE.

Mirek Kosciółko
Gość
Mirek Kosciółko

Bo samsung ma otwarty system a Apple nie i ja bym płacił ;)

Yaneek
Gość
Yaneek

To znaczy jaka?

Tom Piotrowski
Gość
Tom Piotrowski

Gratulacje… twój artykuł zdobył rozgłos: https://9to5mac.com/2017/02/20/apple-pay-germany-and-italy/

Maciej Nowakowski
Gość

Dziękuję :)

Andrzej Zakrzewski
Gość
Andrzej Zakrzewski

A po co mi Apple Pay czy Android Pay ? Czy oprócz tego ze mogę zbliżyć telefon zamiast karty do terminalu, i w ten sposób zapłacić sa jeszcze jakieś inne funkcjonalności tego systemu? No NIE. Listę transakcji mam w aplikacji mobilnej mojego banku, mogę sobie przejrzeć, nie dosc ze swoje to jeszcze dziecka np. jeśli zrobiłem mu kartę dodatkowa do konta . Jeśli chce zamiast portfela zabrać do sklepu tylko telefon – wystarczy etuii typu flip-wallet do którego schowam kartę, lub … zwykla naklejka zblizeniowa zamowiona w moim banku. I czym tu sie tak podniecać ? Nie dość ze mój bank wie gdzie robie zakupy,gdzie jest moja ulubiona pizzeria, gdzie sie strzyge, gdzie auto serwisuje – to jeszcze za mało? Musze googlowi czy applowi sie tym koniecznie pochwalić, w zamian właściwie za co? Za to ze zamiast malej karty, przyłożę nieporęczny telefon, lub wygnę nadgarstek w chińskie osiem ? Jeszcze sie modlic żeby bateria w telefonie wytrzymała, bo zapomniałem tel. naładować i w połowie zakupów mam 3% bateriii… Jeszcze do tego wszystkiego mamy „nasz” BLIK… Osso kurna chodzi ?

Norbert Cała
Gość

o integrację większej ilości usług w jednym miejscu.

Andrzej Zakrzewski
Gość
Andrzej Zakrzewski

Nobercie, nie zgadzam sie z ta opinią. Apple i Google nie sa bankami samymi w sobie. I tak musisz założyć konto w banku zewnętrznym, więc o jaką integrację usług chodzi?. Chyba o taka, która pozwala zintegrować jak najwięcej informacji o Tobie w jednym miejscu, i udostępnianie Google i Apple informacji do których dotychczas dostepu nie mieli, lub mieli w ograniczonym zakresie. Mieli twoj numer karty, widzieli do jakich miejsc chodzisz, ale nie wiedzieli ile tam wydajesz – no ti teraz im to powiesz na własne życzenie. Przeciez to informacji stricte reklamowe! Mówią jak zamozny jestes i na jakie zainteresiwania wydajesz jakie pieniadze.
To, że płatność przejdzie przez przez dodatkowego pośrednika zanim i tak i tak trafi do banku… to co to mi da ? Co zyskuje dzięki takiej a nie „tradycyjnej” formie płatności… jeśli zapomne portfela , a mam telefon to przecież i tak i tak istnieje dzialajacy w PL BLIK, więc co sie właściwie zmieniło odkąd android Pay czy Apple Pay wejdzie do Polski… wg. mnie JEDYNYM powodem wprowadzania płatności w takiej formie jest potrzeba gromadzenia dodatkowych danych na potrzeby algorytmów rekllamowych, oraz udział w promilu zysków z prowizji w transakcjach. Dla mnie jako użytkownika nic chyba sie nie zmienia ? Ani pod względem wygody, ani profitów. Serio, z mojego punktu widzenia na stan dzisiejszy „wygod” bankowych które juz mamy dostępne- nic sie nie zmienia…. Nie zagalopowalismy sie trochę bezwiednie ?

l.gajewski
Gość
l.gajewski

Absolutnie tak nie jest. Jeśli chodzi o zbieranie danych to akurat płacenie za pośrednictwem Android Pay czy Apple Pay jest bardzo bezpieczne z perspektywy klienta, gdyż żadne dane nie są akumulowane, które mogłyby posłużyć do demaskacji karty – nie posługujesz się numerem karty, a numerem wirtualnego tokenu. Ponadto jeśli chodzi o dane, to przed przystąpieniem do danego walletu, akceptujesz zgodę, która wprost określa jakie dane i na jakie potrzeby są przetwarzane. Żadne dane wrażliwe, których Google by nie miało – bo akurat polityka Apple w tym względzie jest nieco inna – nie są dostarczane, także nie masz się co martwić :) Geofencing, którym dysponuje Google jest bardziej istotny niż dane płatnicze – believe me. W dodatku Google robi to dużo bardziej precyzyjnie niż np mogą sobie na to pozwolić operatorzy – operatorzy muszą bazować na BTS-ach oraz triangulacji, które w miastach są jeszcze ulokowane gęsto, ale w obszarach pozamiejskich to już jest problem.

Ian
Gość
Ian

Masz 100% racji.

Maciej Skrzypczak
Gość

A choćby o to, że Apple Pay jest bezpieczniejsze niż korzystanie z płatności zbliżeniowej kartą.

l.gajewski
Gość
l.gajewski

Chodzi przede wszystkim o mCommerce. Czyli możliwość skorzystania z opcji Purchase with… Android Pay czy Apple Pay. Niebawem Android Pay będzie dostępne m.in. w aplikacji Allegro

Piotr
Gość
Piotr

Anglojęzyczna Wikipedia od jakiegoś czasu sugeruje Apple Pay w różnych krajach. Jak dotąd potwierdziły się wszystkie. Zastanawiam się ile faktycznie krajów TBA zobaczy Apple Pay w realucomment image

Piotr
Gość
Piotr

Anglojęzyczna Wikipedia od jakiegoś czasu sugeruje Apple Pay w różnych krajach. Jak dotąd potwierdziły się wszystkie. Zastanawiam się ile faktycznie krajów TBA zobaczy Apple Pay w realucomment image

dashite
Gość
dashite

Ciekawe 🤔

Maciej Nowakowski
Gość

Polska to fake, podziękujcie tym co zmylili pół świata w grudniu preparując screeny.

dashite
Gość
dashite

Może doszedł fake do Cupertino i zwrócili uwagę na nas 😂

puffnit
Gość
puffnit

Ja uważam jedno. Dopóki nie będzie oficjalnego Apple Store w PL to nie mamy na co liczyć jeśli chodzi o Apple Pay albo Siri.

Norbert Cała
Gość

Są kraje bez Apple Store z Apple Pay