Mastodon
Zdjęcie okładkowe wpisu Apple Pay już wkrótce w kolejnych krajach

Apple Pay już wkrótce w kolejnych krajach

40
Dodane: 7 lat temu

Od czasu do czasu przeszukuję sobie strony wsparcia Apple’a w poszukiwaniu różnych smaczków. Dzisiaj natknąłem się na to, że w ostatnim czasie Apple rozbudowywało instrukcje dotyczące korzystania z Apple Pay. Dokumenty te pojawiły się w niemal wszystkich językach.

Dla większości z nich są to wersje nieprzetłumaczone1, jednak dla języka niemieckiego i włoskiego prawdopodobnie od 14 lutego2 jest już gotowe kompletne tłumaczenie. Na screenach nie widnieją jeszcze przykładowe nazwy banków, ale są miasta we Włoszech (Werona) i Niemczech (Frankfurt).

W zasobach wsparcia można także znaleźć przetłumaczone strony na te języki z listą obsługiwanych banków w Europie:

Warto zauważyć, że na głównej stronie Apple dla tych państw nie istnieją jeszcze podstrony z opisem tej usługi:

Jak myślicie, czy po ogłoszeniu startu usługi w tych krajach poznamy także przybliżoną datę dla naszego kraju?

  1. Anglojęzyczne.
  2. Na co wskazują daty zmian poniższych dokumentów.
Zapraszamy do dalszej dyskusji na Mastodonie lub Twitterze .

Komentarze: 40

W Polsce żaden bank nie rozmawia z Apple, wiec jeszcze daleka droga do odpalenia tej usługi. To co jest na tapecie teraz to integracja z Android Pay przez MasterCard’owego MDESa i embeddowanie do aplikacji tokenizacji.

Apple Pay jeszcze długo nie będzie.

Banki rozmawiają, tylko nie mogą mowic publicznie o takich rzeczach, widać po wywiadach z wyżej postawionymi pracownikami, tez ostatnio z MasterCard

Tak, rozmawiać można i to nawet merytorycznie. Nie rozmawiają jednak w kontekście jakiegokolwiek developmentu w PL.

A mówisz to, bo za pewne pracujesz w banku, badź instytucji płatniczej zaangażowanej w APay i na stanowisku z dostępem do tych informacji tak?

Nie mogę Ci powiedzieć do czego mam dostęp, a do czego nie. Czas zweryfikuje czy piszę prawdę.

W każdym razie, nie licz na Apple Pay. Pierwsze skrzypce będzie grał Android Pay, przynajmniej w tym roku. Gdzie, tak jak pisałem UX zmieni się o tyle, że klienci dostaną możliwość tokenizacji karty przy użyciu wygodnego, push provisioningu.

Również tak mi się wydaje. W obecnej chwili nie wszystkie banki obsługują jeszcze Android Pay (chociażby ING czy mBank). Jeżeli Apple Pay ma zawitać do Polski to na pewno nie w tym roku.

A co w przypadku HCE – jeśli technologia “wejdzie”, a banki zapowiadają to jeszcze na Q117 to w sumie Apple Pay nie będzie potrzebne (będzie to również płatność zbliżeniowa), liczyć trzeba będzie na szybkie rozszerzenie apki do Apple Watch

Po pierwsze nie znam specyfikacji przyłączenia Apple Pay i trudno jest mi się wypowiadać, ale nie sądzę, aby działało to 1:1 jak Android Pay, a to dodatkowy development, który zajmie czas. Poza tym Apple wpierw musi się zinterface’ować np z MasterCardowym MDES’em, aby dopiero potem można było z tego korzystać. Patrząc na zaawansowanie VISA vs MC w tworzeniu HCE to raczej obstawiałbym, że to MC pierwszy będzie miał Apple Pay, ale nadal proszę nie łudźcie się, że ktokolwiek zrobi to w 2017. W tej chwili to 2018 jest średnio realny, chyba, że koniec gdyż developmenty i umowy zaczyna się na wiele miesięcy przed publicznym golive.

Paradoksalnie, w porównaniu do Niemiec polski sektor bankowy (zarówno banki jak i klienci) jest znacznie bardziej zaawansowany i otwarty jeśli chodzi o używanie nowych technologii w płatnościach. Bardzo dziwne jest więc, że rozmowy między Apple a polskimi bankami nie są na bardziej zaawansowanym etapie. Niemcy to straszna konserwa jeśli o to chodzi. Pytanie czy to nasze rodzime banki zaspały, czy to Apple nie chce z nami gadać 🤔

Z tą Irlandią mnie zaintrygowałeś, to albo kwestia organizacji, albo nie wiem już. Bo na przykład u nas też żaden z obrazków nie jest przetłumaczony tylko wprost z US wzięty, więc uznałem to za lenistwo, że w wersji Francuskiej wszystko jest po francusku pięknie

Kompletne tłumaczenia są tylko w krajach które to mają. Stąd moja pewność, że Niemcy i Włochy sa następne w kolejce.

Nie przeczę, że to bardzo prawdopodobne :) (Wgl props, że za granicą iMagaine został zauważony), ale trzeba być ostrożnym, bo ja już się łudziłem, jak w Applowej szukajce po wpisaniu Apple Pay na polskiej stronie wyskakiwała skrócona informacja, a na innych Europejskich nie, nie mówiąc o tłumaczeniach stron wsparcia w sprawie Apple Pay w Sierze i iOS 10

Może i mała, ale podejrzewam że było by więcej transakcji przez Apple Pay niż przez Android Pay.

akurat tu możesz być w srogim błędzie. Jakbyś sięgnął do wielu badań publicznie dostępnych to Polacy na ogół nie chcą płatności telefonem – ostatnio takie badanie było publikowane na potrzeby Samsunga, który mocno chce wchodzić ze swoim Samsung Pay. Przykładem niech będzie popularność kart naklejek czy NFC – jest to nisza. NFC to nie wiem czy gdziekolwiek osiągnął break-even, niezależnie czy SIM centric czy HCE.

Bo samsung ma otwarty system a Apple nie i ja bym płacił ;)

A po co mi Apple Pay czy Android Pay ? Czy oprócz tego ze mogę zbliżyć telefon zamiast karty do terminalu, i w ten sposób zapłacić sa jeszcze jakieś inne funkcjonalności tego systemu? No NIE. Listę transakcji mam w aplikacji mobilnej mojego banku, mogę sobie przejrzeć, nie dosc ze swoje to jeszcze dziecka np. jeśli zrobiłem mu kartę dodatkowa do konta . Jeśli chce zamiast portfela zabrać do sklepu tylko telefon – wystarczy etuii typu flip-wallet do którego schowam kartę, lub … zwykla naklejka zblizeniowa zamowiona w moim banku. I czym tu sie tak podniecać ? Nie dość ze mój bank wie gdzie robie zakupy,gdzie jest moja ulubiona pizzeria, gdzie sie strzyge, gdzie auto serwisuje – to jeszcze za mało? Musze googlowi czy applowi sie tym koniecznie pochwalić, w zamian właściwie za co? Za to ze zamiast malej karty, przyłożę nieporęczny telefon, lub wygnę nadgarstek w chińskie osiem ? Jeszcze sie modlic żeby bateria w telefonie wytrzymała, bo zapomniałem tel. naładować i w połowie zakupów mam 3% bateriii… Jeszcze do tego wszystkiego mamy “nasz” BLIK… Osso kurna chodzi ?

Nobercie, nie zgadzam sie z ta opinią. Apple i Google nie sa bankami samymi w sobie. I tak musisz założyć konto w banku zewnętrznym, więc o jaką integrację usług chodzi?. Chyba o taka, która pozwala zintegrować jak najwięcej informacji o Tobie w jednym miejscu, i udostępnianie Google i Apple informacji do których dotychczas dostepu nie mieli, lub mieli w ograniczonym zakresie. Mieli twoj numer karty, widzieli do jakich miejsc chodzisz, ale nie wiedzieli ile tam wydajesz – no ti teraz im to powiesz na własne życzenie. Przeciez to informacji stricte reklamowe! Mówią jak zamozny jestes i na jakie zainteresiwania wydajesz jakie pieniadze.
To, że płatność przejdzie przez przez dodatkowego pośrednika zanim i tak i tak trafi do banku… to co to mi da ? Co zyskuje dzięki takiej a nie “tradycyjnej” formie płatności… jeśli zapomne portfela , a mam telefon to przecież i tak i tak istnieje dzialajacy w PL BLIK, więc co sie właściwie zmieniło odkąd android Pay czy Apple Pay wejdzie do Polski… wg. mnie JEDYNYM powodem wprowadzania płatności w takiej formie jest potrzeba gromadzenia dodatkowych danych na potrzeby algorytmów rekllamowych, oraz udział w promilu zysków z prowizji w transakcjach. Dla mnie jako użytkownika nic chyba sie nie zmienia ? Ani pod względem wygody, ani profitów. Serio, z mojego punktu widzenia na stan dzisiejszy “wygod” bankowych które juz mamy dostępne- nic sie nie zmienia…. Nie zagalopowalismy sie trochę bezwiednie ?

Absolutnie tak nie jest. Jeśli chodzi o zbieranie danych to akurat płacenie za pośrednictwem Android Pay czy Apple Pay jest bardzo bezpieczne z perspektywy klienta, gdyż żadne dane nie są akumulowane, które mogłyby posłużyć do demaskacji karty – nie posługujesz się numerem karty, a numerem wirtualnego tokenu. Ponadto jeśli chodzi o dane, to przed przystąpieniem do danego walletu, akceptujesz zgodę, która wprost określa jakie dane i na jakie potrzeby są przetwarzane. Żadne dane wrażliwe, których Google by nie miało – bo akurat polityka Apple w tym względzie jest nieco inna – nie są dostarczane, także nie masz się co martwić :) Geofencing, którym dysponuje Google jest bardziej istotny niż dane płatnicze – believe me. W dodatku Google robi to dużo bardziej precyzyjnie niż np mogą sobie na to pozwolić operatorzy – operatorzy muszą bazować na BTS-ach oraz triangulacji, które w miastach są jeszcze ulokowane gęsto, ale w obszarach pozamiejskich to już jest problem.

Chodzi przede wszystkim o mCommerce. Czyli możliwość skorzystania z opcji Purchase with… Android Pay czy Apple Pay. Niebawem Android Pay będzie dostępne m.in. w aplikacji Allegro

Może doszedł fake do Cupertino i zwrócili uwagę na nas 😂