iMagazine

Fibaro rozpoczyna współpracę z QNAP

23/03/2017, 12:21 · · · 3

Jeszcze w tym roku polskie FIBARO i tajwański QNAP połączą siły, by zaoferować nowe rozwiązanie w ramach inteligentnego domu. Wkrótce serwery NAS od QNAP będą mogły pełnić rolę centralek dla systemu Fibaro. To świetne rozwiązanie pozwalające ograniczyć liczbę urządzeń w naszym domu.

Zarówno FIBARO, jak i QNAP nie trzeba przedstawiać, to liderzy w swoich specjalizacjach. QNAP dostarcza kompleksowe rozwiązania serwerów NAS, za to FIBARO instalacyjne, jak i plug&play rozwiązania z zakresu automatyki domowej/IoT. Na trwających w Hanoverze targach CeBiT zaprezentowano działającą integracje obu systemów, a do końca tego roku będzie możliwe skorzystanie z takiego rozwiązania w domu. Zamiast kupować centralę Fibaro za ponad tysiąc złotych, będzie można kupić niewielki dongle USB ze wsparciem dla systemu Z-Wave do naszego serwera QNAP i po instalacji aplikacji cieszyć się funkcjonalnością Fibaro. Oczywiście będziemy musieli podłączyć odpowiednie czujniki.

Jest to dobra propozycja, szczególnie dla tych, którzy już mają serwer QNAP i przymierzają się do rozwiązań inteligentnego domu. Zamiast kupować kolejne urządzenie, które gdzieś trzeba ulokować, wystarczy skorzystać już z posiadanego. W wielu przypadkach będzie to też ograniczenie kosztów.

Co ważne, współcześnie systemy inteligentego domu takie jak Fibaro nie wymagają instalatorów i drogich inwestycji. Możemy rozbudowywać system stopniowo o kolejne urządzenia. Połączenie FIBARO z serwerem QNAP to szansa na dodatkowe możliwości inteligentnego domu. W ten sposób mogą być wygodnie archiwizowane logi z systemu wraz z nagraniami z kamer, a także automatyka systemu multimediediów.

Inteligenty dom zaczyna rozwijać się bardzo dynamicznie, ceny zaczynają być przystępne, całość zaczyna być prosta w obsłudze i rzeczywiście praktyczna. Firma Fibaro rozwija równolegle dwa rozwiązania – jedno oparte na Z-Wave, a drugie na protokole Apple HomeKit. Jest jednak szansa, że w przyszłości oba systemy doczekają się oficjalnej integracji, na razie wymaga to nieco kombinacji i dodatkowych urządzeń. Jednak także urządzeniami z Z-Wave swobodnie można sterować z poziomu iPhone’a.

Dobrze widzieć, że firmy podejmują wspólne działania na rzecz rozwoju IoT i integracji urządzeń. Świetnie, że jednym z czołowych graczy jest polska frima Fibaro.

3

Paweł Okopień

Pasjonat nowinek ułatwiających codzienne życie, obserwator szybko zmieniającego się rynku tech, nurek, maniak wysokiej rozdzielczości i telewizorów.

paweloko

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
remserwisDariusz Jażdżykein Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ein
Gość
ein

Brawo Fibaro! Idealny partner, jeden z potentatów na rynku sieciowych pamięci masowych QNAP gwarantuje gotową platformę z dopracowanym oprogramowaniem. Trochę prywatnie żałuję, że nie Synology, którego produkt użytkuję, ale to nieistotne. Ważne, że tworzy się doskonały miks czegoś co popularne i natywnie dostosowane do dźwignięcia funkcjonalności domowej centralki zawiadującej chałupą. W ogóle ostatnio idą jak burza. Integracja Home Kit, kilka zupełnie nowych produktów z zakresu smart home, nowe wersje tego co było…

Tak trzymać!

Dariusz Jażdżyk
Gość
Dariusz Jażdżyk

„[…] jedno oparte na Z-Wave, a drugie na protokole Apple HomeKit. Jest jednak szansa, że w przyszłości oba systemy doczekają się oficjalnej integracji, na razie wymaga to nieco kombinacji i dodatkowych urządzeń.”

Mógłbyś szerzej opisać zagadnienie poruszone w powyższym fragmencie? Może, najlepiej nawet, w osobnym tekście. Wiem, że swego czasu niejaka Z-Wave.me, która tworzy centralki z-wave oparte na specjalnie przygotowanym przez nich rozszerzeniu do standardowego Raspberry Pi pokazała publicznie oprogramowanie zmostkowane z HomeKit (http://z-wavealliance.org/first-z-wave-to-apple-homekit-bridge-demonstrated/). Niestety z tego co mi wiadomo wspomniane oprogramowanie nigdy nie weszło oficjalnie do dystrybucji. Myślę, że nie tylko ja szukam podobnego rozwiązania, więc ciekaw jestem jakie kombinacje i dodatkowe urządzenia miałeś na myśli wspominając o tym w cytowanym tekście. Myślę, że jest to na tyle interesujący temat, że fajnie by było go szerzej opisać. Pozdrawiam.

remserwis
Gość
remserwis

na dowolnym raspberry (nawet ver 1) instalujesz homebridge plugin do fibaro i ew innych urządzeń i wszystkie Twoje elementy z-wave z centralką fibaro są widoczne dla Home Kit. Nie mówię, że instalacja jest równie prosta jak apki z app store ale sam nie mając żadnej wiedzy programistycznej ani linuksowej a z pomocą kilku tutoriali zrobiłem to w niecałe 2h (na nowszym raspberry byłoby dużo szybciej)