iMagazine

Monitor 8K od Della już w sprzedaży

27/03/2017, 14:25 · · · 2

Dell wprowadza na rynek właśnie pierwszy na świecie monitor o rozdzielczości 8K. Za 5 tysięcy dolarów otrzymamy ekran o przekątnej 31,5-cala i rozdzielczości 7680 na 4320 pikseli.

Dell UltraSharp UP3218K zapisze się w dziejach jako pierwszy seryjnie produkowany monitor 8K. Monitor ten ma 31,5-calowy wyświetlacz w technologii IPS. Przy takiej rodzielczości PPI wynosi 279; dla porównania iMac 5K ma 217 PPI. Aby z niego korzystać należy podpiąć dwa przewody DisplayPort 1.3 w trybie dual-link. Przede wszystkim, aby sobie na niego pozwolić trzeba mieć 4999 dolarów.

To oczywiście sprzęt dla profesjonalistów, mających specyficzne potrzeby. W tej chwili wciąż rynek konsumencki jest pełen monitorów FullHD, na szczęście pojawiają się też coraz bardziej przystępne modele o rozdzielczości 4K, czy 5K. Jedną z najciekawszych propozycji jest wyprodukowany specjalnie dla nowych MacBooków monitor LG UltraFine 5K.

Pojawienie się tego monitora, to kolejny punkt na mapie dyskusji o rozdzielczości i tego, czy w ogóle będziemy potrzebować takich rozdzielczości jak 8K. Rozdzielczość 8K pojawia się gdzieniegdzie, ale jeszcze daleko do jej masowego wprowadzenia. Na szczęście rynek poszedł trochę w stronę jakości, względem ilości. Wyścig na rozdzielczość nieco zwolnił, rozpoczął się wyścig na lepsze odwzorowanie kolorów, wyższą jasność, lepsze kąty widzenia, szybszy czas reakcji, HDR itd. Rozdzielczość 8K jako ekran roboczy ma sens, natomiast jako ekran rozrywkowy, wciąż jest mocno absurdalna. Do tak wysokiej rozdzielczości potrzebne są nie tylko odpowiednie treści, ale też odpowiednia przepustowość łączy.

Monitor Della znajdzie nabywców, będzie zapewne ceniony przez wybrane grupy zawodowców. Na szczęście 8K jeszcze nie jest trendem, to pieśń przyszłości zarówno dla profesjonalistów, jak i zwykłych użytkowników. Ci pierwsi otrzymują właśnie pierwsze narzędzia.

źródło9to5mac

2

Paweł Okopień

Pasjonat nowinek ułatwiających codzienne życie, obserwator szybko zmieniającego się rynku tech, nurek, maniak wysokiej rozdzielczości i telewizorów.

paweloko