iMagazine

Sandisk

Apple pracuje nad własnym GPU

03/04/2017, 21:30 · · · 2

Imagination Technologies dzisiaj rano wypuściło bardzo interesującą i trochę zaskakującą notkę prasową, z której wynika, że w ciągu najbliższych 15-24 miesięcy, Apple przestanie korzystać z ich technologii, aby integrować układy PowerVR w SoC z serii Apple Ax. Imagination w niej również napisało, że wierzą, że skonstruowanie układu graficznego, który nie korzysta z ich własności intelektualnej, będzie bardzo trudne.

Apple, poczynając od iPhone’a 2G, korzystało ze standardowych rdzeni ARM w swoich procesorach, a potem je „ulepszało”. Własny design wprowadzili dopiero w 2016 roku w Apple A6, z rdzeniami Swift, a potem Cyclone w A7. Być może dokładnie taki sam tor ewolucji czeka nas w przypadku GPU – rozpoczęli od standardowych rdzeni, a od jakiegoś czasu korzystają ze zmodyfikowanych układów, z których tylko oni korzystają.

Naturalnie nie wiemy dokładnie do jakich zastosowań Apple projektuje swoje GPU, ale nie ma większych przeszkód, aby stosowali je we wszystkim od iPhone’a po komputery desktopowe.

Skoro Imagination Technologies poinformował, że Apple w ciągu dwóch najbliższych lat całkowicie przestanie korzystać z ich technologii, to prawdopodobnie oznacza, że firma jest bliżej niż dalej od własnego GPU. Osobiście podejrzewam, że możemy się spodziewać pierwszej odsłony nowej technologii już w tym roku, przy okazji premiery A11 w nowym iPhonie.

Jeśli chodzi o samo Imagination Technologies, to mają spory problem, ponieważ zamówienia firmy z Cupertino stanowią aż 50% ich dochodów – od 1 maja 2015 do 30 kwietnia 2016 zanotowali dochody w wysokości 120 milionów GBP, z czego udział Apple stanowiło aż 60,7 milionów GBP.

Jeśli Apple zaprezentuje własne GPU, to możemy się też spodziewać sporej ilości wątpliwości co do ich technologii od konkurencji, które niewątpliwie będą kończyły się pozwami próbującymi udowodnić, że danej firmie należą się gigantyczne kwoty za licencjonowanie własności intelektualnej. To prawdopodobnie spowoduje, że nie dowiemy się za wiele o ich architekturze, ale jeśli Apple rzeczywiście wybierze tę drogę, to patrząc historycznie na ich SoC, użytkownicy mają spore szanse na spore zyski, jeśli nie w wydajności, to w oszczędności poboru energii. A być może obu tych dziedzinach…

źródłoImagination Technologies Group plc

2

Wojtek Pietrusiewicz

Wydawca, fotograf, podróżnik, podcaster – niekoniecznie w tej kolejności. Lubię espresso, mechaniczne zegarki i zwinne samochody. Niedawno rozpocząłem prowadzenie kursów Lightrooma i fotografii na Pikselowe.pl – zapraszam.


2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
babilonWojtek Powiertowski Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Wojtek Powiertowski
Gość

Przy okazji ta decyzja ścięła wartość akcji Imagination o 70% – dobra zagrywka jeśli np. Apple chciałoby ich teraz kupić (pewnie wyjdzie im to taniej niż płacenie za patenty które ma Imagination w swoim portfolio)

babilon
Gość
babilon

dokładnie. wygląda to po prostu na grę negocjacyjną – panowie grają o grube miliardy w szachy. ;)