iMagazine

Mac Pro żyje (!!!) – Apple zdradza szczegóły na temat przyszłości ich flagowego Maca (!!!)

04/04/2017, 15:17 · · · 58

Nigdy nie spodziewałem się, że Mac Pro jeszcze kiedykolwiek otrzyma jakiekolwiek uaktualnienie. Do dzisiaj byłem przekonany, że ten komputer umarł śmiercią naturalną, tylko Cupertino jeszcze go nie pochowało. Na wieść o jego przyszłości zareagowałem więc tak, jak żaden Polak by się nie powstydził, czyli z odpowiednią gracją i delikatnością…

Pięć znanych osób zostało zaproszonych do jednopiętrowego budynku niedaleko One Infinite Loop na rozmowę, która miała trwać nie dłużej niż 90 minut – John Gruber, Matthew Panzarino, Lance Ulanoff, Ina Fried i John Paczkowski. Naprzeciw wyszły im cztery osoby – Phil Schiller, Craig Federighi, John Ternus1 oraz Bill Evans. Padało wiele pytań z ich ust i Apple jak zwykle przekazało tylko to, co chcieli przekazać. Jednak to zmiana ich wieloletniej filozofii – nie pamiętam innego przypadku, w którym postąpiliby w ten sposób, niejako przyznając się do błędu i przepraszając tych, których zawiedli.

„If we’ve had a pause in upgrades and updates, we’re sorry for that — what happened with the Mac Pro — and we’re going to come out with something great to replace it.” – Phil Schiller

Co zatem nowego w świecie Mac Pro?

Obecny Mac Pro

„Trashcan” Mac Pro – ten wyglądający jak kubeł na śmieci – zostanie w tym tygodniu uaktualniony o nowe „bebechy”. Podstawowy model otrzyma Xeona z 6 rdzeniami zamiast 4, a wyższy 8 zamiast 6. Jednocześnie tańszy domyślnie będzie wyposażony w dwa AMD D500 (wcześniej: D300), a droższy otrzyma dwa D700 (wcześniej: D500; Gruber napisał „D800”, ale to błąd) i… to wszystko. Nie będzie Thuderbolt 3. Nie będzie USB-C. Nie będzie wsparcia dla LG UltraFine 5K.

Nowe iMaki

Apple zdradziło również informacje na temat nowych iMaków, w których możemy się spodziewać konfiguracji przeznaczonych dla profesjonalistów. Te komputery zobaczymy jeszcze w tym roku, prawdopodobnie na jesieni, ale może wcześniej na WWDC. Nie wyjaśniono jednak dokładnie co to może oznaczać i czy doczekamy się Xeon-ów w tej linii komputerów.

Inne ciekawostki

 • 15% Macuserów używa przynajmniej jedną „pro” aplikację regularnie (do tworzenia muzyki, wideo, grafiki, oprogramowania, itp.);
 • kolejne 15% Macuserów używa jednej „pro” aplikacji przynajmniej raz w tygodniu;
 • podział sprzedaży komputerów typu laptop i desktop u Apple wynosi 80:20;
 • wśród pro-userów najpopularniejsze są komputery przenośne, potem iMac, potem Mac Pro, który stanowi udział mniejszy niż 10% i prawdopodobnie jest bliższy cyfrze „1” niż ”10”;
 • jest około 100 milionów aktywnych użytkowników Maców;
 • 30% Macuserów zaliczane jest przez Apple do rynku „pro”.

Apple odmówiło komentarza na temat przyszłości Maca Mini, odpowiadając jedynie, że komputer „jest dla nich ważny”, „że nie wspominają o nim, ponieważ to nie jest stricte komputer do zastosowań profesjonalnych” oraz „że pozostaje w ich portfolio, ale nic na jego temat dzisiaj nie powiemy”. Te słowa padły z ust Phila Schillera.

Phil również poinformował, że ich aplikacje – Logic i Final Cut Pro – są dla nich bardzo ważne, będą ciągle rozwijane i nie zamierzają spowalniać ich rozwoju.

Craig Federighi dodał, że automatyzacja i skrypty są dla nich „super ważne”.

Następny Mac Pro i ekran dla niego

Phil Schiller tymi słowami rozpoczął dyskusję:

With regards to the Mac Pro, we are in the process of what we call “completely rethinking the Mac Pro”. We’re working on it. We have a team working hard on it right now, and we want to architect it so that we can keep it fresh with regular improvements, and we’re committed to making it our highest-end, high-throughput desktop system, designed for our demanding pro customers.

As part of doing a new Mac Pro — it is, by definition, a modular system — we will be doing a pro display as well. Now you won’t see any of those products this year; we’re in the process of that. We think it’s really important to create something great for our pro customers who want a Mac Pro modular system, and that’ll take longer than this year to do.

In the interim, we know there are a number of customers who continue to buy our current Mac Pros. To be clear, our current Mac Pro has met the needs of some of our customers, and we know clearly not all of our customers. None of this is black and white, it’s a wide variety of customers. Some… it’s the kind of system they wanted; others, it was not.

In the meantime, we’re going to update the configs to make it faster and better for their dollar. This is not a new model, not a new design, we’re just going to update the configs. We’re doing that this week. We can give you the specifics on that.

The CPUs, we’re moving them down the line. The GPUs, down the line, to get more performance per dollar for customers who DO need to continue to buy them on the interim until we get to a newly architected system.

Następna generacja Maca Pro nie będzie dostępna w tym roku, ale będzie to całkowicie nowa konstrukcja, „stworzona od zera”, która zmieści topowe procesory i pełnowartościowe GPU, co powinno ułatwić uaktualnienie ich regularnie. Phil wspomniał też, że będzie zaprojektowana dla najbardziej wymagających i będzie miała najwyższą wydajność.

Dodatkowo, Apple pracuje nad nowym, profesjonalnym ekranem, przeznaczonym i dostosowanym do następnego Maca Pro.

Celem nowej konstrukcji jest dotarcie do szerszej bazy użytkowników – Phil przyznał, że obecna konstrukcja niektórym bardzo przypadła do gustu, ale innym niestety nie. Następca ma być zdecydowanie bardziej modularny.

To świetna wiadomość

Po pierwsze, cieszy mnie fakt, że Apple… w zasadzie to nie przyznali się do błędu… ale za to przeprosili tych, których zawiedli i uspokoili swoich użytkowników, że czeka ich lepsza przyszłość niż całkowita przesiadka na inny system. Po drugie, to świetna wiadomość dla całej serii Mac (która jest moją ulubioną platformą, również nad iOS) – ma zapewnioną przyszłość.

Mógłbym ponarzekać, że powinni byli to wszystko zrobić wcześniej, ale za bardzo się cieszę, że to nie koniec świata Maców.

Jest niewielka szansa, że następny Mac Pro będzie też moim #ThisIsMyNext…

 1. VP Hardware Engineering – prowadzący Maca od strony sprzętowej.

źródłoDaring Fireball

58

Wojtek Pietrusiewicz

Wydawca, fotograf, podróżnik, podcaster – niekoniecznie w tej kolejności. Lubię espresso, mechaniczne zegarki i zwinne samochody. Niedawno rozpocząłem prowadzenie kursów Lightrooma i fotografii na Pikselowe.pl – zapraszam.

morid1n

 • ein

  Przecież to są stare, mocniejsze konfiguracje w nowych, niższych cenach. Dlaczego Wojtek podajesz takie sensacyjne wieści (że niby nowe bebechy… gdybyś napisał „nowe bebechy” to ok, ale napisałeś inaczej), które rozmijają się z prawdą?

  Przecież Apple nie zrobił nic z tymi komputerami, to nadal ta sama technologia rodem z 2013 roku, tyle że wypada konfig 4 rdzenie / D300. Tyle. Sprawdź specyfikację – to dokładnie te same Xenony, te same GPU, nic nowego. NIC NIE ZMIENILI. Także trudno tu chwalić firmę za coś, czego …właśnie nie zrobiła. W wywiadzie, owszem, Schiller przyznał, że to de facto porażka, że nie mogą modyfikować tego komputera (problem numer jeden to nietypowe GPU), że zmienią podejście, że sorry i że tematu nie odpuszczą. Ok. To jednak ciut mało, jak na 2017 (4 lata od premiery), z widokami na (?) 2018 i to raczej nie pierwszą, a drugą połowę.

  Trzeba sobie uświadomić jedno, Apple zamiast MP da jakiegoś iMaka na sterydach, na nowego Pro przyjdzie poczekać rok, półtora roku i nic nie jest jeszcze w tej kwestii przesądzone. W przypadku obecnego modelu, właściwie nie ma o czym mówić. To coś, co nie wytrzymuje próby, to coś mniej wydajnego od każdej MBP15″2016/5, z ceną która ma się nijak do konfiguracji (archaicznej) tego kompa. Mam tu na myśli leciwą grafikę, mocno odstający od nowych Core wielordzeniowy procesor serwerowy i cóż – brak nowych interfejsów (choć to stanowi w tym wypadku najmniejszy problem, bo 6xtb2.0 nadal daje spore możliwości z displejami/egpu).

  Sumując, warto sprawdzić na stronie Apple jak to faktycznie z tymi kompami jest, porównać do tego co było i wniosek jest jeden: NIC SIĘ NIE ZMIENIŁO

  • A dlaczego myślisz że słowo „bebechy” jest w cudzysłowie? :)

   • ein

    No właśnie, jakbyś dał „nowe bebechy” to bym się nie czepiał. Same „bebechy” niczego nie wyjaśniają, co więcej to właśnie w przenośni komponenty, części, kluczowe jest to – nowe – bo tu cudzysłowu nie ma.

Jeśli chcesz wesprzeć redakcję iMagazine, podoba Ci się nasza praca, to zapraszamy do iMag Weekly

dołącz

W archiwum iMag Weekly znajdziecie ponad 500 felietonów, artykułów, recenzji, opisów, przepisów oraz relacji z podróży – w sumie do przeczytania jest ponad 500 tysięcy słów. Wykupienie dostępu do niego jest „dożywotnie” (czyli tak długo jak będzie funkcjonował iMagazine) i wystarczy to zrobić raz. Nasz tygodnik był wydawany do dnia 27/01/2017.

Osoby, które miały wykupioną jakąkolwiek subskrypcję otrzymały pełny dostęp do archiwum.