iMagazine

Dell z monitorem OLED

18/04/2017, 08:41 · · · 2

Technologia OLED doczekała się właśnie kolejnego przełomowego momentu w swojej historii. Dell wprowadza na rynek 30-calowy monitor OLED. Będzie to pierwszy seryjnie sprzedawany monitor w technologii organicznej. Towarzyszą mu zabójcza cena i duże wątpliwości.

Do tej pory na rynku nie było monitorów w technologii OLED. Po pierwsze wytwórcy ekranów nie opanowali do końca produkcji wyświetlaczy średniej wielkości. LG specjalizuje się w ekranach telewizyjnych i oferuje 3 przekątne – 55, 65 oraz 77 cali. Natomiast Samsung i pozostali dostawcy (łącznie z LG Display), to głównie małe przekątne stworzone z myślą o ekranach smartfonów i podobnych urządzeń. Wyjątkiem na rynku są tablety Samsunga.

Dell eksperymentował już z OLED w laptopach Alienware. Z tego co widzę jest on dostępny za 2 tysiące funtów. Teraz za monitor Della trzeba będzie zapłacić 3500 dolarów, czyli blisko 14 tysięcy złotych. Za tyle kupimy telewizor także 65 cali LG OLED.

Sam monitor UP3017Q ma rozdzielczość 4K, 10-bitowe kolory, odświeżanie 60 Hz oraz pokrycia kolorów na poziomie 100% sRGB, 100% AdobeRGB, 100% Rec.709, 97.5% DCI-P3 i 85.5% Rec.2020. Nie jest to więc najlepszy monitor na rynku, ale do części prac może być potrzebny. Do tej pory wyświetlacze OLED były stosowane jeszcze jedynie w ekranach studyjnych kosztujących nie kilkanaście, a kilkadziesiąt tysięcy. Za ich dostarczanie odpowiadało Sony, ale nie wiadomo kto dostarczył matrycę dla Della.

Wątpliwości budzi kwestia żywotności ekranu – w przypadku monitora elementów statycznych zwykle jest wyświetlanych znacznie więcej niż w telewizorze, co może oznaczać wypalanie się. Na razie monitor Della należy traktować eksperymentalnie, jednak zapewne z roku na rok będzie pojawiać się ich coraz więcej. Jego debiut jest ważnym krokiem jeśli chodzi o rozwój technologii OLED – organiczne matryce wkraczają do kolejnego rodzaju produktów.


Paweł Okopień

Pasjonat nowinek ułatwiających codzienne życie, obserwator szybko zmieniającego się rynku tech, nurek, maniak wysokiej rozdzielczości i telewizorów.

paweloko

Dodaj komentarz

rybak17 napisał(a):

O monitoże było wiadomo już dawno, ostatecznie jesnak premiera nie doszła wcześniej do skutku.

Artykuł ze stycznia 2016: http://www.benchmark.pl/aktualnosci/dell-ultrasharp-up3017q-30-monitor-z-ekranem-4k-oled-cena.html

Ekran OLED widziałem też w jakimś tablecie Samsunga.

Kim napisał(a):

O takim monitorze z 5k marzy chyba każdy :)

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK