iMagazine

Od 11 maja pilotaż mDokumentów – dowód osobisty w telefonie

19/04/2017, 14:52 · · · 16

Już za niecały miesiąc ruszą testy mID, czyli mobilnego dowodu osobistego. W ramach programu mDokumenty pozbędziemy się z portfeli dowodu osobistego, a wkrótce także dowodu rejestracyjnego, prawa jazdy i wielu innych dokumentów. Niestetny nie będzie to wyglądało tak jak moglibyśmy sobie to wyobrażać.

Jak chciałbym, aby wyglądał mobilny dokument? Dla mnie to wygodny dostęp do niego w aplikacji Wallet, z opcją weryfikacji przez odpowiednie służby. Kwestia weryfikacji jest tu trudna, bo jednak cyfrowy dokument jest dużo łatwiej podrobić niż ten oryginalny, zwłaszcza gdyby był dostępny w trybie offline.

Dlatego mDokumenty działają zupełnie inaczej. Pomysł Ministerstwa Cyfryzacji opiera się na smsach. Gdy policjant poprosi nas o dowód osobisty, prawo jazdy oraz dowód rejestracyjny i ubezpieczenie samochodu na swoim telefonie wyślemy odpowiednią wiadomość sms na specjalny numer, następnie otrzymamy kod zwrotny. Kod ten wpisze policjant do swojej aplikacji dostępowej i będzie mógł sprawdzić nasze dane.

W ten sposób udało się stworzyć system w miarę bezpieczny, dostępny dla wszystkich modeli telefonów komórkowych, ale niestety mało praktyczny. Takiego dokumentu raczej nie pokażemy w pociągu konduktorowi, bo on nie otrzyma odpowiedniej aplikacji dostępowej. Jednocześnie równie dobrze policjanci i inne służby mogłyby nas weryfikować po podaniu im istotnych danych. Problemem jest też honorowanie takich cyfrowych wersji poza Polską. Nie wyjedziemy, więc bez dowodu i prawa jazdy nawet do innych krajów strefy Schengen.

Nie krytykuje pomysłu, który nie został jeszcze wdrożony. Mam jednak spore obawy co do jego skuteczności działania, przyszłej popularności i użyteczności. Jednocześnie w pełni wspieram pomysł odłożenia na półkę standardowego dowodu osobistego, prawa jazdy, a szczególnie dużego dowodu rejestracyjnego. W przyszłości w ramach mDokumentów mają być dostępne także informacje o legitymacjach studenckich, czy karcie dużej rodziny. mDokumenty w całym kraju mają pojawić się latem natomiast 11 maja rusza pilotaż w Łodzi, Koszalinie oraz Ełku. Opłaty za smsy ma ponosić państwo.

16

Paweł Okopień

Pasjonat nowinek ułatwiających codzienne życie, obserwator szybko zmieniającego się rynku tech, nurek, maniak wysokiej rozdzielczości i telewizorów.

paweloko

  • Dariusz Gardyński

    Wallet czy inne aplikacje to tylko interface dla danych. Z czasem powinny się pojawiać kolejne możliwości podpięcia tych danych pod różne aplikacje. Czy tak będzie nie wiem, ale na pewno nie ma co na razie hate’ować.

Jeśli chcesz wesprzeć redakcję iMagazine, podoba Ci się nasza praca, to zapraszamy do iMag Weekly

dołącz

W archiwum iMag Weekly znajdziecie ponad 500 felietonów, artykułów, recenzji, opisów, przepisów oraz relacji z podróży – w sumie do przeczytania jest ponad 500 tysięcy słów. Wykupienie dostępu do niego jest „dożywotnie” (czyli tak długo jak będzie funkcjonował iMagazine) i wystarczy to zrobić raz. Nasz tygodnik był wydawany do dnia 27/01/2017.

Osoby, które miały wykupioną jakąkolwiek subskrypcję otrzymały pełny dostęp do archiwum.