iMagazine

Koszty roamingu w UE od 15/06/2017 – jak to w końcu jest?

13/05/2017, 09:35 · · · 32

Telepolis opisuje i tłumaczy nowy cennik Play, który będzie obowiązywał od 15/06/2017 i który jest zgodny z nowymi regulacjami Unii Europejskiej:

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 531/2012 z dnia 13 czerwca 2012 r. oraz Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (UE) 2016/2286 z dnia 15 grudnia 2016 r. sieć Play przygotowała nowy cennik opłat roamingowych, który będzie obowiązywał od 15 czerwca 2017 roku. Zanim przejdziemy do szczegółów, na początku należy to wyraźnie i głośno oznajmić:

Nowe regulacje nie oznaczają całkowitego zniesienia opłat roamingowych.

Nie interesowałem się specjalnie tym tematem, ale jako że przemieszczam się po różnych krajach, to podjąłem próbę zrozumienia nowych przepisów. Komisja Europejska stara się to wytłumaczyć na przykładzie:

Example: with his €70 per month contract, Tim living in the Netherlands gets unlimited calls, texts and data for his smartphone. While travelling abroad, he will have unlimited calls and text. For data, he will get twice the equivalent of €70 worth at the wholesale roaming data price cap. Based on caps agreed by the European Parliament and Member States, this would give Tim over 18 GB of data roaming as of 15 June 2017 and 56 GB of data roaming as of January 2022.

Tim ma wszystko w cenie, łącznie z nielimitowanym internetem1, co oznacza, że otrzyma 18 GB danych w roamingu. Rozumiem, że to 18 GB miesięcznie, bo płaci 70 euro za miesięczny abonament. Podejrzewam niestety, że jednak okaże się, że rocznie.

For data, you will have twice the volume of data equivalent to the value of your monthly contract in terms of the wholesale roaming data price cap.

Skąd te 18 GB?

Data wholesale prices will be reduced step by step over 5 years: €7.7/GB (15/06/2017), €6/GB (01/01/2018), €4.5/GB (01/01/2019), €3.5/GB (01/01/2020), €3/GB (01/01/2021) and €2.5/GB (01/01/2022).

Rozumiem to tak: 70 EUR x 2 / 7,7 = 18,1 GB. Miesięcznie. Chciałbym.

Tymczasem na Telepolis:

Klienci, którzy w swoich cennikach nie mają wyszczególnionych opłat za poszczególne usługi (wszelkie no-limit) dostaną co roku pulę minut, wiadomości SMS, wiadomości MMS lub megabajtów, na których wykorzystanie mają 12 miesięcy. Początek pierwszego rocznego okresu będzie liczony od 15 czerwca lub od daty zawarcia Umowy/zawarcia aneksu/Aktywacji Zestawu Startowego (jeśli ostatnie data będzie późniejsza niż 15 czerwca).

Z tego wynika, że ilość danych w roamingu jest przyznawana rocznie…

Po wykorzystaniu w ciągu danego roku puli danego rodzaju, klienci będą płacić: 0,16 zł za minutę połączenia, 0,05 zł za SMS, 0,04 zł za MMS oraz 0,04 zł za 1 MB danych.

4 grosze za 1 MB, to 40 złotych za 1 GB. Absurdalnie drogo i nijak się ma do cen w Polsce, oczywiście w pakietach. Jednocześnie zastanawia mnie fakt, że skoro 1 GB nie może kosztować więcej niż 7,7 EUR, to po jakim kursie liczy to Play? Powinno być o ponad 10 złotych taniej – po dzisiejszym średnim kursie wychodzi 29,68 PLN.

Ale jak to jest z tymi pakietami? KE tłumaczy trochę tutaj:

For instance, if you pay for a monthly package of minutes, SMS and data in your country, any voice call, SMS and data session you make while travelling abroad in the EU will be deducted from that volume as if you were at home, with no extra charges.

Z tego wynika, że mój pakiet danych obowiązujący w Polsce będzie również działał w Unii, bez dodatkowych opłat.


Jeśli ten pakiet danych, wyliczany z abonamentu, rzeczywiście jest roczny, a nie miesięczny, to uważam to za bezsens. Jednocześnie rozumiem, że pakiet danych od mojego operatora będę mógł normalnie używać za granicą i że będzie się odnawiał co miesiąc – to brzmi sensownie. To wszystko nie zmienia faktu, że jak to zwykle bywa, przeciętny użytkownik nic z tego nie zrozumie.

  1. Nie precyzują czy ma lejek czy nie. Tak w ogóle, to prawo powinno zakazywać nazywania internetu z lejkiem „nielimitowanym”.
32

Wojtek Pietrusiewicz

Wydawca, fotograf, podróżnik, podcaster – niekoniecznie w tej kolejności. Lubię espresso, mechaniczne zegarki i zwinne samochody. Niedawno rozpocząłem prowadzenie kursów Lightrooma i fotografii na Pikselowe.pl – zapraszam.


32
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
25 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
dRopletRemi FranekŁukasz RossjanuszpAdamH Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Camillo
Gość
Camillo

Wojtek, weź pod uwagę, że Polska jest jednym z najtańszych krajów na świecie jeżeli chodzi o usługi telekomunikacyjne. Coś, co w DE kosztuje 70€ (no limit voice + SMS + 10GB) – Deutsche Telekom, u nas możesz mieć nawet za 25zł – Heyah. Jeżeli taką „paczkę”, za którą płacisz 25zł w Polsce mógłbyś w całości wykorzystać na terenie UE, to każdy Niemiec kupowałby sobie numer u nas i był do przodu co miesiąc ponad 60€. Jest jednak coś takiego jak Interconnect, który płaci operator. Kilka miesięcy i wszyscy krajowi operatorzy zwinęliby się z rynku albo podnieśliby ceny do tego samego poziomu co na zachodzie, bo nikt do interesu dopłacać nie będzie. Dopiero wtedy by była awantura i oburzenie ze strony polskich konsumentów…

Moridin
Gość

Ale ja różnice cenowe między krajami rozumiem i nigdzie nie napisałem że mam z tym problem.

Pytam się o 7.7 EUR vs 40 PLN, gdzie to o 33% więcej niż UE pozwala. Nie ogarniam też tej rocznej puli do końca – logiki za taką decyzją.

Camillo
Gość
Camillo

W roam like at home chodzi o to, żeby stawki za minutę, SMS i 1MB były takie same jak w kraju. 7,7€ to stawka hurtowa, nie detaliczna. Logiczne jest więc, że wszystkie „no limit” operatorzy ograniczą jako „Promocja na terenie kraju”, zmienią cenniki usług roamingowych na takie jak w PL – w większości będzie to do 29gr za minutę, do 10gr za SMS i do kilkunastu groszy za 1MB – a w UE dadzą darmowe paczki wynikające z FUP. Z kolei FUP (fair usage policy) jest wyliczane dla każdego z operatorów osobno, bo każdy operator ma inne zużycie za granicą (różnice pod względem ilości klientów i ich aktywności w roamingu). FUP na rok 2018 będzie wyliczany na podstawie średniego zużycia w strefie Euro w roku 2017 – podejrzewam, że operatorzy biorą reprezentatywną część swoich klientów np. 1/3, liczą ile zużywają w strefie Euro w ciągu roku, dzielą to jakoś na 30 dni i stąd się bierze ta roczna pula, którą możesz wykorzystać jak chcesz tj. ale masz x na 12 miesięcy.

Camillo
Gość
Camillo

„Tak w ogóle, to prawo powinno zakazywać nazywania internetu z lejkiem „nielimitowanym”.” – co do tego to przecież transfer jest nielimitowany, tylko jego prędkość może zostać po pewnym zużyciu ograniczona. :p Na 32kb/s w lejku nadal można korzystać z iMessage, Messengera, WhatsAppa etc.

Szukar
Gość
Szukar

Ale neta (wygodnie) nie poprzeglądasz.

Moridin
Gość

Mam widocznie za duże wymagania. 😉

Moridin
Gość

Jeśli te 7,7 EUR to maksymalna stawka dla operatorów, a mogą dodawać marżę dla swoich klientów, to znowu pole idealne dla zmowy cenowej. Ech.

AdamH
Gość
AdamH

Hi, I have a question. If I get T-Mobile Na karte and their 25 zl package with 10GB of data, how much I can actually use in EU with no extra payment?
Thank you.

Moridin
Gość

Not sure but as far as I know the 10 gigs is for use in Poland only – would have to read the full agreement. Don’t think you’d get any roaming data.

AdamH
Gość
AdamH

I’ll check that. Thanks.

Moridin
Gość

Please do note that the new EU regulations will come into effect on 15/06 — in a month’s time — which means that things still could change, especially for prepaid SIM cards.

januszp
Gość
januszp

prawda jest jeszcze taka , ze roaming spadnie ale ceny rozmów miedzynarodowych nie, tu jest sedno sprawy, nic nikomu nie da kupienie na stałe numeru zagranicznego, bo połączenie wykonywane z kraju rodzimego skutkuje np połączeniem za 2zł za min, więc mysle ,że nie będzie problemu , każdy ma swój tel. ze swoim pakietem danych i gdy wyjeżdża używa bez problemum i dopłat

Moridin
Gość

Rozmowy międzynarodowe w ramach UE mają kosztować dokładnie tyle ile krajowe zgodnie z tym prawem.

januszp
Gość
januszp

Właśnie tej kwestii nie udało mi się rozstrzygnąć w rozmowie z infolinią, otrzymałem odpowiedź , że nic się nie zmieni, trochę zamieszania wprowadzają przez niedoinformowanie.

Łukasz Ross
Gość
Łukasz Ross

Orange ogłosiło swoje zasady dotyczące roamingu w UE. Wydaje mi się, że są najlepsze ze wszystkich sieci. Minuty, smsy i Internet będą rozliczane z istniejących pakietów jakbyśmy byli w PL! Dla mnie rewelacja.
http://n-4-6.dcs.redcdn.pl/file/o2/tvn/web-content/m/p121/f/acab0116c354964a558e65bdd07ff047/f6206ef6-3148-4f6a-b630-e9bd36b7581a.pdf

Łukasz Ross
Gość
Łukasz Ross

Orange ogłosiło swoje zasady dotyczące roamingu w UE. Wydaje mi się, że są najlepsze ze wszystkich sieci. Minuty, smsy i Internet będą rozliczane z istniejących pakietów jakbyśmy byli w PL! Dla mnie rewelacja. Nie spodziewałem się tak liberalnego podejścia od pomarańczowych.
http://n-4-6.dcs.redcdn.pl/file/o2/tvn/web-content/m/p121/f/acab0116c354964a558e65bdd07ff047/f6206ef6-3148-4f6a-b630-e9bd36b7581a.pdf

Moridin
Gość

Napisałeś des razy taki sam komentarz z linkiem do CDN-a. DISQUS automatycznie wrzucił Cię do spamu. Dodam jeszcze, że to nie Orange wrzucił dobrą ofertę, tylko takie są przepisy Unijne – Orange nie miało wyboru.

PS. Pozdrowię cenzorów, czyli programistów DISQUS-a.

Remi Franek
Gość
Remi Franek

Dlaczego uważasz że Orange nie miało wyboru … To Play, TMobile i Plus mieli?

Moridin
Gość

Inaczej: oczywiście, że mogą złamać regulacje Unijne, ale dostaliby za to karę i nakaz dostosowania się do niej. Regulaminy też musiałyby się zmienić czyli klient mógłby wypowiedzieć umowę. Reakcję UE na cenniki T, Plus i Play już znamy – mają je zmienić i dostosować do nowego prawa.

Remi Franek
Gość
Remi Franek

Nie muszą. Dostali zgodę UKE na takie cenniki ze względu na bardzo niskie ceny pakietów w Polsce. U nas też taki scenariusz był rozważany natomiast zdecydowaliśmy się na coś innego. I Wojtek weź pod uwagę że naprawdę to o wiele więcej niż w dowolnym innym kraju EU. Opłaty hurtowe są takie same a klient w Francji, Hiszpanii czy innym kraju (nawet w Czechach) płaci o wiele więcej niż w Polsce.

Moridin
Gość

PS. „Dobra oferta” to byłaby taka, która wyprzedza regulacje UE, dając coś więcej niż wymagają nowe regulacje.

Remi Franek
Gość
Remi Franek

Poczytaj: http://www.computerworld.pl/news/Roaming-bedzie-tanszy-ale-nie-darmowy,407897.html . Mam nadzieję że wtedy docenisz krok Orange :)

Moridin
Gość

A masz linka do oficjalnej informacji UE na ten temat? Bo nic nie znalazłem. Zgodnie z ich zasadami:

For instance, if you pay for a monthly package of minutes, SMS and data in your country, any voice call, SMS and data session you make while travelling abroad in the EU will be deducted from that volume as if you were at home, with no extra charges.

Czyli to co zrobiło Orange.

Remi Franek
Gość
Remi Franek

tak jak Ci napisalem UKE z tego co wiem wyraziło zgody na takie oferty od strony operatorów z powodów tych co wyżej (przeczytaj artykuł który Ci podlinkowałem)

Moridin
Gość

Widziałem. Jestem w biegu od rana więc piąte przez dziesiąte przeczytałem ale ciekawy jestem oficjalnego stanowiska UKE w tej sprawie, od nich bezpośrednio, bez interpretacji dziennikarskiej.

Remi Franek
Gość
Remi Franek

Oj tam :) … przenieś się po prostu do sieci która nie kombinuje :)

Moridin
Gość

Planuję do nju jak skończy mi się kontrakt. Ale trochę mało GB jest.

Remi Franek
Gość
Remi Franek

To proponuje cos takiego. Kup Nju Buzz juz teraz. bedziesz przez 3 miesiace placil 9 zl. Pozniej dzieki http://www.njumobile.pl/oferta/im-dluzej-tym-lepiej#gb_za_staz po 3 miesiacach zero. Caly czas leci Ci okres lojalnosciowy. Po 6 miesiach pakiet masz x2 a po 12 miesiacach razy 2,5. W miedzyczasie skonczy Ci sie umowa i bedziesz mial pakiet ponad 30GB. Przyniesiesz drugi numer za 9 zl a ten pierwszy oddasz lub zrezygnujesz (trzeba tylko sprawdzic bo tego nie pamietam czy numer dodatkowy moze stac sie numerem glownym).

Moridin
Gość

Widzisz. To co opowiadasz brzmi świetnie ale nie ma nic wspólnego z wygodą i prostotą. Pogubię się. ;-)

Remi Franek
Gość
Remi Franek

Prosto też można ale dałem opcję na bardzo duzy pakiet od razu. Ponadto dodatkowe 9GB jak Ci braknie 13GB lub 10GB kosztuje 9 zł. Po 6 miesiacach bedziesz miał już 26GB lub 20GB.

Moridin
Gość

Pogadamy na żywo/tel, bo w sumie mam iPhone + Nexus + iPad i szukam wspólnej puli dużej ilości GB + nielimitowane SMS i rozmowy do wszystkich.

dRoplet
Gość
dRoplet

W Orange.lu od 1 maja jak ktoś miał np. unlimited internet w Lux i 2 GB w całej UE, dostał 15GB internetu miesięcznie w całej UE bez żadnych dopłat. Powinno wystarczyć…