iMagazine

Microsoft Build 2017 – nowości z krótkim komentarzem

15/05/2017, 14:25 · · · 4

Na streszczenie nowości, które przedstawił w zeszłym tygodniu Microsoft już trochę za późno. Bulid to konferencja Microsoftu podobna do WWDC Apple’a. Zobaczyliśmy na niej przede wszystkim jak będzie wyglądał Windows w najbliższym czasie. Gigant z Redmond wciąż zmienia się. Z zapowiedzi wygląda to fantastycznie.

Google I/O, WWDC oraz Microsoft Build to trzy konferencje gigantów dla developerów, które jednocześnie przedstawiają zmiany dotykające nas wszystkich. To tam pojawiają się nowe systemy, nowości w systemach, nowe interfejsy, a czasem też nowe urządzenia. Co więcej często imprezy te odbywają się w tym samym budynku Moscone w San Francisco. W tym roku jednak to wielkie centrum kongresowe jest remontowane. Dlatego Microsoft zrobił swoją konferencje w Seattle w drugim tygodniu maja. Za 2 dni (tj. 17 maja) rozpoczyna się Google I/O w Shoreline Amphitheatre w Mountain View, natomiast od 5 do 9 czerwca trwać będzie WWDC 2017, które odbywać się będzie w McEnery Convention Center w San Jose.

A teraz czas na podsumowanie wszystkich nowości z Build 2017 wraz z krótkim komentarzem.

Cortana będzie jak Echo

Microsoft zapowiedział partnerstwo z HP i Intelem, które ma zaowocować powstaniem głośnika Bluetooth z Cortaną. Wcześniej firma chwaliła się podobnym partnerstwem z Harman Kardon. Głośnik od Harmana miałby pojawić się do końca roku. Nie wiadomo jednak, czy powstanie skoro Harman należy do Samsunga. Bardzo jednak prawdopodobne, że Microsoft będzie oferował głośniki z Cortaną od różnych producentów. Wizja ciekawa, ale jednocześnie wydaje się być trudna w realizacji. Sam sceptycznie podchodzę do tych urządzeń, zwłaszcza po tym co robi Amazon z rodziną Echo. Zapewne przynajmniej jeden głośnik z Cortaną w ciągu roku się pojawi. Podczas Build Microsoft zapowiedział także, że Cortana będzie uczyć się nowych umiejętności (Skills) podobnie jak Echo, choć wydaje się, że więcej będą mieli tu do powiedzenia deweloperzy.

Visual Studio dla Mac już dostępne

Z punktu widzenia programistów pracujących na komputerach Mac dobrą wiadomością jest finalne udostępnienie Visual Studio dla macOS. To ważne narzędzie dla wielu osób, które teraz nie będą zmuszone do korzystania z maszyn wirtualnych lub dwóch komputerów przy codziennej pracy. Duże ułatwienie, oczywiście zachęcające do pracy nad rozwiązaniami Microsoftu.

Fluent Design

Jesienią Windows 10 doczeka się kolejnej dużej aktualizacji, a jej kluczowym elementem jest wprowadzenie nowego wzornictwa (design language) – Fluent Design System. Microsoft specjalnie nazywa to systemem ponieważ za zmianami wizualnymi idzie też sposób nawigacji. Ciekawe jest to, że Microsoft nie robi tego wprowadzając nowy system, a robi to jedynie przez aktualizację obecnego. Jednocześnie jest to wzornictwo interfejsu przemyślane pod kątem nie tylko komputerów, hybryd i tabletów, ale też mieszanej rzeczywistości (gogli HoloLens). Jest to ewolucja stylu Metro, ale śmiało można mówić o rewolucji, bo wygląda to znacznie bardziej minimalistycznie i przejrzyście. W teorii prezentuje się to bardzo ciekawie, zobaczymy co wyjdzie w praktyce. Z pewnością wielu deweloperów długo będzie się przestawiać na to wzornictwo. Zresztą, wciąż wiele programów tych często profesjonalnych posiada interfejsy z epoki dawno minionej (XP). Na początek Fluent trafi jedynie do wybranych aplikacji Microsoftu. Oznacza to, że w samych rozwiązaniach giganta system designu będzie wdrażany stopniowo. Może to i lepiej patrząc na to, jak wcześniej kafle zostały wdrożone do Windowsa.

iTunes zadebiutuje w Windows Store

Do tej pory użytkownicy systemu Windows chcący korzystać z iTunes musieli pobrać aplikację ze strony Apple. Na nowym Windows 10 S nie byłoby to już możliwe, dlatego na jesieni iTunes pojawi się w sklepie Microsoftu. Może to przyczynić się do popularyzacji Apple Music na komputerach z Windows, a także popularyzacji samego sklepu z aplikacjami, który nadal jest dość ubogi. Dla nas informacja ta jest cenną wskazówką – prawdopodobnie iTunes nie zostanie „zaorany”. Wybaczcie ten popularny ostatnio kolokwializm, ale on doskonale określa moją opinie o tym co Apple powinno zrobić z iTunes. Zarządzanie iPhonem przez tą aplikacje, to archaizm pozostawiony po iPodzie. Obecny iTunes też nie jest w pełni przygotowany pod Apple Music. Liczę, że Apple na WWDC przedstawi nowe pomysły związane z iTunes. Co więcej, w Windows Store znajdą się dystrybucje Linuxa, takie jak Ubuntu.

Story Remix – wspomnienia od Microsoftu

W jesiennej aktualizacji Microsoft udostępni aplikację o nazwie Story Remix. Będzie to narzędzie pozwalające na połączenie zdjęć i filmów z różnych źródeł w jeden film. Aplikacja wykorzystuje uczenie maszynowe i sztuczną inteligencję, aby pomóc stworzyć oryginalne filmy. Wygląda to na rozbudowaną funkcję wspomnienia z aplikacji zdjęcia na iOS i MacOS. Przyznam się, że korzystam z tego i efekty są często naprawdę świetne. W kilka minut można zrobić film z wakacji, który pokażemy znajomym.

Jeszcze więcej mieszanej rzeczywistości

Podczas konferencji Build Microsoft zapowiedział wprowadzenie nowych kontrolerów dla gogli mieszanej rzeczywistości, a także nowe zestawy dla deweloperów od Acera i HP za 299 dolarów i 329 dolarów. Cieszy to, że Microsoft współpracuje przy tym, ze swoimi partnerami. Dzięki temu jest szansa na różnorodne zestawy i szybki spadek cen w przyszłości. Pytanie, czy Mixed Reality w wykonaniu Microsoftu to rzeczywiście jest przyszłościowe rozwiązanie i dla kogo tak właściwie jest przeznaczone.

Schowek w chmurze

Po jesiennej aktualizacji w systemie Windows ma pojawić się funkcja Pick Up Were You Left Off, czyli rozwiązanie podobne do Handoff/Continuity od Apple. Rozwiązanie Microsoftu ma być jednak multiplatformowe i wspierać urządzenia z iOS oraz Android. Co więcej, między platformami miałby działać schowek. Jestem ciekaw na ile skutecznie będzie to działać i w jak wielu aplikacjach.

Microsoft pozytywnie odczytuje potrzeby rynku

W Seattle Microsoft ogłosił liczne drobniejsze usprawnienia dla Windows 10, Office 365 oraz platformy Azure. Gigant dziś zdecydowanie jest inną firmą niż jeszcze 5 lat temu. Odbija się to pozytywnie na wizerunku Microsoftu, na jego produktach i rozwiązaniach. Oczywiście wciąż widzę w tych produktach wiele irytujących elementów, ale jednocześnie doceniam zmiany i są rzeczy, które autentycznie chciałbym mieć. Jednocześnie nawet na przykładzie Apple wiem, że na tych konferencjach jest wiele głośnych zapowiedzi, których efekty czasem są mało widoczne, nawet przez długie lata. Wystarczy spojrzeć na to jak długo wdrażany jest HomeKit.


Paweł Okopień

Pasjonat nowinek ułatwiających codzienne życie, obserwator szybko zmieniającego się rynku tech, nurek, maniak wysokiej rozdzielczości i telewizorów.

paweloko

Dodaj komentarz

Piotr Zaborowski napisał(a):

Paweł, nie Virtual Studio. Tylko Visual Studio ;) Popraw.

Moridin napisał(a):

Poprawione.

Mariusz Piaścik napisał(a):

Oj już widzę jak funkcja podobna do HandOff sprawnie działa z iPhonem….

Jacek Kosiński napisał(a):

NIestety to Visual Studio ma sie tak do dotychczasowego, jak office for mac do office for windows, albo jeszcze gorzej