iMagazine

Apple przechodzi na złotówki w App Store

18/05/2017, 21:51 · · · 40

Euro po 4,59 5 zł.1 Tak w skrócie można podsumować najświeższe wieści z Cupertino. W ciągu najbliższych dni w App Store ceny będą podawane w złotówkach. Mogliśmy się tego spodziewać po podobnej zapowiedzi w przypadku iBooks Store.

Apple rozesłało właśnie maila, że w App Store dla iOS oraz macOS wprowadzone zostaną krajowe waluty w wybranych krajach. Zmiany z euro na krajowe waluty dotyczą Polski, Węgier, Rumunii, Czech oraz Bułgarii. Amerykański dolar zniknie natomiast z App Store w Chile, Chorwacji, Kolumbii i Peru.

To pewne ułatwienie, zwłaszcza że niektórzy użytkownicy mogli obawiać się kosztów przewalutowywania przez bank. Jednocześnie przelicznik, po jakim Apple ustawił progi cenowe, nie jest korzystny. Podstawowy próg cenowy to 4,99 PLN. Jeszcze niedawno podstawową ceną było 0,99 euro, od niedawna jest to 1,09 euro. Przy średnim kursie z dziś otrzymujemy 4,59 pln. Do tego jednak dochodzą ceny alternatywne. Najtańsza płatna aplikacja będzie kosztować 1,99 zł, drugi taki próg to 2,99 zł. Maksymalna kwota za aplikację w App Store może wynieść 4799,99 zł.

Trudno stwierdzić skąd dość nagła zmiana polityki walutowej w cyfrowych sklepach Apple’a. Chciałbym wierzyć, że jest to spowodowane chęcią lepszego podejścia do lokalnego rynku. Z pewnością w ten sposób łatwiej będzie promować aplikacje w mediach podając ceny w złotówkach. Nie będziemy też aż tak bardzo narażeni na ryzyko kursowe. Można też lekko się uśmiechnąć i stwierdzić, że Polska oddala się od strefy euro. Nie wiadomo jeszcze kiedy (bo czy to prawie pewne) zmienią się ceny za usługi Apple takie jak większe pakiety dyskowe w iCloud, czy abonament za Apple Music.


Ponownie dziękujemy Markowi Moi za pomoc.

  1. Do niedawna podstawowa cena aplikacji wynosiła 0,99 euro, teraz wynosi 1,09 euro, a w Polsce będzie to 4,99 zł.
40

Paweł Okopień

Pasjonat nowinek ułatwiających codzienne życie, obserwator szybko zmieniającego się rynku tech, nurek, maniak wysokiej rozdzielczości i telewizorów.

paweloko

40
Dodaj komentarz

avatar
10 Comment threads
30 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
22 Comment authors
Jan KowalskioO0omerfisoqPaweł Okopień Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Wojciech Mjka
Gość
Wojciech Mjka

Ciekawe ile będzie kosztować  Music. Bo w chwili obecnej to wychodzi jakoś 22-23 złote. Ciekawe czy teraz to będzie 23,99 czy 27,99?!

Applekrk
Gość
Applekrk

Ja już po informacjach o zmienia waluty w iBooks postanowiłem zrezygnować z Apple Music. Niestety będzie to najdroższa opcja w tym momencie.

merfi
Gość
merfi

spotify oferuje teraz w promocji pierwsze 3 miesiące za 20zł.

Applekrk
Gość
Applekrk

Dlatego, nie ma co się trzymać kurczowo przy Apple Music.

merfi
Gość
merfi

dopóki jest konkurencja, można i nawet należy spokojnie skakać pomiędzy dostawcami.

Applekrk
Gość
Applekrk

Trochę mi szkoda nie powiem, ponieważ Apple Music fajnie współpracowało z Apple Watch. Chodzi mu konkretnie o sterowanie muzyką, chociaż jak czytałem ostatnio to Spotify też za jakiś czas będzie miało swoją apkę

merfi
Gość
merfi

podobno prace trwają. ;)

oO0o
Gość
oO0o

Teraz akurat jest 3 miesiące za 0,99zł
https://www.spotify.com/pl/intro/

Jan Kowalski
Gość
Jan Kowalski

To prawda, ale tylko dla tych, którzy nigdy nie mieli konta premium. Ja miałem i zrezygnowałem, dlatego jest 20zł.

Wojciech Mjka
Gość
Wojciech Mjka

W jakim sensie „najdroższa opcja w tym momencie”?

Andrzej Rogożyński
Gość
Andrzej Rogożyński

Hmm, może ma to też związek z planami wprowadzenia Pay w Polsce?

@gracjangk
Gość
@gracjangk

Tak jak z Siri hehe

Andrzej Rogożyński
Gość
Andrzej Rogożyński

Z Siri sytuacja jest o tyle śmieszna, że wielu z ludzi, którzy obecnie tak strasznie wyczekują polskiej wersji, po jej wprowadzeniu pobawi się kilka dni, po czym zapomni o Siri. Pay to coś, co faktycznie wygląda na bardzo wygodną rzecz, dlatego mam nadzieję, że Pay pojawi się w Polsce przed Siri, ale nie zakładam się jakby co ;)

Dominik Łada
Gość

Tak będzie.

A Apple Pay będzie bardzo wygodne, tak jak już jest Android Pay, z którego korzystam prawie codziennie…

Wojciech Mjka
Gość
Wojciech Mjka

Ja osobiście bardzo czekam na polską Siri i będę jej używał. Nie mówię że np w pociągu czy autobusie ale ułatwi to niektóre czynności.

krisov
Gość
krisov

Czy z Siri nie jest tak wszędzie? Ludzie się bawią i zapominają, to jest jedna z funkcji telefonu, używa się jej częściej lub rzadziej ale chciałbym żeby przynajmniej potrafiła przeczytać nazwiska po Polsku. To samo z predyktywną klawiaturą…

Sebastian_Mazur
Gość

Też tak mi się wydaję :)

steveminion
Gość
steveminion

„Nie będziemy też aż tak bardzo narażeni na ryzyko kursowe.”
Absurdalny argument (choć na usta ciśnie się dosadniejsze określenie). Dzisiejszy kurs euro to 4,2 zł. Zawyżony kurs raczej ciężko zaliczyć na plus…

@gracjangk
Gość
@gracjangk

Dokładnie, wolę „ryzyko” kursowe bo specjalnie założyłem kartę rozliczaną w Euro. Teraz Apple będzie mnie dymał Euro o wartości 5 złotych które nie pamiętam czy taki kurs kiedykolwiek miało – może bardzo dawno temu. Cieszy minimalna cena za aplikację.

Krzysztof Kwiatkowski
Gość
Krzysztof Kwiatkowski

Było kiedyś 1 EUR po 5,02 złotego (jakoś tak koło 2004-05 roku). Ale ten stan był chyba przez ok. 3 godziny potem spadło do 4,98 zł->EUR. Nawet w tym dniu wystawiłem Klientowi jedną jak okazało później historyczną fakturę. Co do cen sprzedaży w MAS. Mnie wo wisi i powiewa bo raczej co chciałem to kupiłem, a moi ulubieni developerzy już dawno na MAS się wypieli.

Michał Gołębiowski
Gość
Michał Gołębiowski

Nie 5 zł, tylko 4,58. Jest to pewna różnica.

W dodatku przy wyższych cenach przelicznich jest korzystniejszy.

Krzysztof Sebastian Kołacz
Gość

Apple Music 27,99 Drodzy Państwo. Nie ma co liczyć na 23,99. Przynajmniej wg mnie.

kaefpe
Gość

Czy i jak można przenieść obecne AppleID do Amerykańskiego AppStore?

NiLok
Gość

nie mam pod ręką szczegółów, ale można zmienić sklep przypisany do Apple ID, tyle tylko, że wszystko co kupiłeś w polskim sklepie, nie będzie już kupione w amerykańskim, co oznacza, że jeśli np. polegasz na odtwarzaniu iOS-a z kopii w iCloud, to niestety nie pobierze Ci z automatu wszystkich aplikacji, bo ich zwyczajnie nie będziesz miał.

mam dokładnie ten sam problem, tyle, że w drugą stronę – jestem ciągle w amerykańskim sklepie (konto założone, jak jeszcze nie było polskiego) i przejście do naszego sklepu wiązałoby się z wydaniem nieco grosza na płatne aplikacje, z których korzystam, a na które już wydałem dolary.

Moridin
Gość

Nie.

Mariusz Piaścik
Gość

5 zł za 1 Euro? Apple na głowę upadło. Taniej wychodzi obecnie. Z przewalutowaniem płacę jakieś 4,40

Michał Gołębiowski
Gość
Michał Gołębiowski

4,58, nie 5. 4,99/1,09 = ok. 4,58…

merfi
Gość
merfi

wczoraj kupiłem euro na wakacje za 4,21zł. mam też kartę walutowa i płącę bezpośrednio w euro bez żadnych przeliczników.
dla mnie przejście Apple na złotówki to porażka .

Michał Gołębiowski
Gość
Michał Gołębiowski

Skąd wzięliście euro po 5 zł? Tier 1 to jest przecież od niedawna 1,09 €, nie 0,99 €.

matipl
Gość

Raczej powinno się zestawić z oryginalną ceną – czyli USD.
Nadal jest najniższy próg $ 0,99 czy 0,89?

Moridin
Gość

USD są bez podatku?

matipl
Gość

Mówimy o podstawowej walucie.
0,99 USD ~ 3,80 PLN

A wg Apple 4,99 PLN. Gdy są ceny w EUR to VAT był w liczony w cenę o było 0,99 USD = 0,99 EUR.

Moridin
Gość

Nie wiem skąd bierzesz to 4.99.

1,09 EUR = 4,59 PLN (trzeba pamiętać że w UE wiele krajów ma sporo niższy VAT niż u nas).
Nie ma już tier 0.99 EUR.

0,99 USD + podatek stanowy 8,875% = 1,08 USD.
0,99 USD + VAT 23% = 4,61 PLN.

Jesteśmy więc 38 gorszy w plecy na tier 1.

Na tier 2 wygląda to tak:

1,99 USD + VAT 23% = 9,26 PLN
2,29 EUR = 9,65 PLN

Tymczasem nasz tier 2 to 8,99, czyli jesteśmy 35 lub 74 grosze do przodu, zależnie czy liczysz z EUR czy USD.

Rzecz w tym, że nie ma co przeliczać z USD, bo Apple w EU rozlicza się w EUR. Płacimy do Apple w Europie a nie USA.

Konrad Kołakowski
Gość

Niekorzystny jest jedynie pierwszy „tier” … Zobaczcie że przy drugim już (2.29€) 8.99zł jest korzystniejsze i to o 70gr. Przy kolejnych jest podobnie, niektóre mają minimalną różnicę na niekorzyść, większość jednak wypada w złotówkach podobnie albo korzystniej.

Jeżeli chodzi o Apple Music, to zależy czy zostawią obecne ceny w eur czy też je podwyższą, jeżeli podniosą i użyją przeliczników z obecnych tierów to będzie mniej więcej podobnie. Stawiam jednak na to że zrobią tak żeby dostosować się do konkurencji i pojedyncza subskrypcja będzie po 19.99zł

AdamP
Gość
AdamP

Autorze, dlaczego euro po 5 zł? Czy analizowałeś kolejne progi cenowe, czy tylko pierwszy? Bo np. drugi to 8,99 zł, a obecnie 2,29 euro. A więc przelicznik to 3,92.

Michał Gołębiowski
Gość
Michał Gołębiowski

Pierwszy też źle przeanalizował, bo jest tam 4,58, nie 5 zł za euro.

Paweł Okopień
Gość
Paweł Okopień

Analizowałem pierwszy i odnosiłem się do cen przed ostatnią podwyżką. Jeszcze parę tygodni temu podstawowa stawka wynosiła 0,99 euro stąd we wstępie piszę o 5 zł. Dalej to wyjaśniam.
Ponadto tekst powstał kilka minut po udostępnieniu przez Apple nowych cen. Newsy rządzą się pewnymi prawami, na gorąco trudno o kompletne analizy. Gdy pojawią się ceny z iTunes Store, Apple Music oraz iCloud przyjdzie pora na kompletne podsumowanie, które z pewnością przygotujemy.

soq
Gość
soq

czyli wiesz o błędzie w tekście i go nie poprawiasz, tylko brniesz dalej ;] okeeeej

Paweł Okopień
Gość
Paweł Okopień

Przecież w tekście wszystko jest prawidłowo – Podstawowy próg cenowy to 4,99 PLN. Jeszcze niedawno podstawową ceną było 0,99 euro, od niedawna jest to 1,09 euro. Przy średnim kursie z dziś otrzymujemy 4,59 pln.

merfi
Gość
merfi

Kilka tygodni temu prowadziłem z kimś na ten temat rozmowę i tłumaczyłem jak krowie na rowie, że dopóki jest euro, to jest to dla nas cenowo korzystne.

No, ale teraz może zobaczy w praktyce, jak wyglądają rozliczenia w złotówkach. ;)
Google też ma tak „korzystny” przelicznik.