iMagazine

Apple przechodzi na złotówki w App Store

18/05/2017, 21:51 · · · 40

Euro po 4,59 5 zł.1 Tak w skrócie można podsumować najświeższe wieści z Cupertino. W ciągu najbliższych dni w App Store ceny będą podawane w złotówkach. Mogliśmy się tego spodziewać po podobnej zapowiedzi w przypadku iBooks Store.

Apple rozesłało właśnie maila, że w App Store dla iOS oraz macOS wprowadzone zostaną krajowe waluty w wybranych krajach. Zmiany z euro na krajowe waluty dotyczą Polski, Węgier, Rumunii, Czech oraz Bułgarii. Amerykański dolar zniknie natomiast z App Store w Chile, Chorwacji, Kolumbii i Peru.

To pewne ułatwienie, zwłaszcza że niektórzy użytkownicy mogli obawiać się kosztów przewalutowywania przez bank. Jednocześnie przelicznik, po jakim Apple ustawił progi cenowe, nie jest korzystny. Podstawowy próg cenowy to 4,99 PLN. Jeszcze niedawno podstawową ceną było 0,99 euro, od niedawna jest to 1,09 euro. Przy średnim kursie z dziś otrzymujemy 4,59 pln. Do tego jednak dochodzą ceny alternatywne. Najtańsza płatna aplikacja będzie kosztować 1,99 zł, drugi taki próg to 2,99 zł. Maksymalna kwota za aplikację w App Store może wynieść 4799,99 zł.

Trudno stwierdzić skąd dość nagła zmiana polityki walutowej w cyfrowych sklepach Apple’a. Chciałbym wierzyć, że jest to spowodowane chęcią lepszego podejścia do lokalnego rynku. Z pewnością w ten sposób łatwiej będzie promować aplikacje w mediach podając ceny w złotówkach. Nie będziemy też aż tak bardzo narażeni na ryzyko kursowe. Można też lekko się uśmiechnąć i stwierdzić, że Polska oddala się od strefy euro. Nie wiadomo jeszcze kiedy (bo czy to prawie pewne) zmienią się ceny za usługi Apple takie jak większe pakiety dyskowe w iCloud, czy abonament za Apple Music.


Ponownie dziękujemy Markowi Moi za pomoc.

 1. Do niedawna podstawowa cena aplikacji wynosiła 0,99 euro, teraz wynosi 1,09 euro, a w Polsce będzie to 4,99 zł.
40

Paweł Okopień

Pasjonat nowinek ułatwiających codzienne życie, obserwator szybko zmieniającego się rynku tech, nurek, maniak wysokiej rozdzielczości i telewizorów.

paweloko

 • 5 zł za 1 Euro? Apple na głowę upadło. Taniej wychodzi obecnie. Z przewalutowaniem płacę jakieś 4,40

  • Michał Gołębiowski

   4,58, nie 5. 4,99/1,09 = ok. 4,58…

  • merfi

   wczoraj kupiłem euro na wakacje za 4,21zł. mam też kartę walutowa i płącę bezpośrednio w euro bez żadnych przeliczników.
   dla mnie przejście Apple na złotówki to porażka .

 • Michał Gołębiowski

  Skąd wzięliście euro po 5 zł? Tier 1 to jest przecież od niedawna 1,09 €, nie 0,99 €.

  • Raczej powinno się zestawić z oryginalną ceną – czyli USD.
   Nadal jest najniższy próg $ 0,99 czy 0,89?

   • USD są bez podatku?

    • Mówimy o podstawowej walucie.
     0,99 USD ~ 3,80 PLN

     A wg Apple 4,99 PLN. Gdy są ceny w EUR to VAT był w liczony w cenę o było 0,99 USD = 0,99 EUR.

     • Nie wiem skąd bierzesz to 4.99.

      1,09 EUR = 4,59 PLN (trzeba pamiętać że w UE wiele krajów ma sporo niższy VAT niż u nas).
      Nie ma już tier 0.99 EUR.

      0,99 USD + podatek stanowy 8,875% = 1,08 USD.
      0,99 USD + VAT 23% = 4,61 PLN.

      Jesteśmy więc 38 gorszy w plecy na tier 1.

      Na tier 2 wygląda to tak:

      1,99 USD + VAT 23% = 9,26 PLN
      2,29 EUR = 9,65 PLN

      Tymczasem nasz tier 2 to 8,99, czyli jesteśmy 35 lub 74 grosze do przodu, zależnie czy liczysz z EUR czy USD.

      Rzecz w tym, że nie ma co przeliczać z USD, bo Apple w EU rozlicza się w EUR. Płacimy do Apple w Europie a nie USA.

 • Niekorzystny jest jedynie pierwszy „tier” … Zobaczcie że przy drugim już (2.29€) 8.99zł jest korzystniejsze i to o 70gr. Przy kolejnych jest podobnie, niektóre mają minimalną różnicę na niekorzyść, większość jednak wypada w złotówkach podobnie albo korzystniej.

  Jeżeli chodzi o Apple Music, to zależy czy zostawią obecne ceny w eur czy też je podwyższą, jeżeli podniosą i użyją przeliczników z obecnych tierów to będzie mniej więcej podobnie. Stawiam jednak na to że zrobią tak żeby dostosować się do konkurencji i pojedyncza subskrypcja będzie po 19.99zł

 • AdamP

  Autorze, dlaczego euro po 5 zł? Czy analizowałeś kolejne progi cenowe, czy tylko pierwszy? Bo np. drugi to 8,99 zł, a obecnie 2,29 euro. A więc przelicznik to 3,92.

  • Michał Gołębiowski

   Pierwszy też źle przeanalizował, bo jest tam 4,58, nie 5 zł za euro.

  • Paweł Okopień

   Analizowałem pierwszy i odnosiłem się do cen przed ostatnią podwyżką. Jeszcze parę tygodni temu podstawowa stawka wynosiła 0,99 euro stąd we wstępie piszę o 5 zł. Dalej to wyjaśniam.
   Ponadto tekst powstał kilka minut po udostępnieniu przez Apple nowych cen. Newsy rządzą się pewnymi prawami, na gorąco trudno o kompletne analizy. Gdy pojawią się ceny z iTunes Store, Apple Music oraz iCloud przyjdzie pora na kompletne podsumowanie, które z pewnością przygotujemy.

   • soq

    czyli wiesz o błędzie w tekście i go nie poprawiasz, tylko brniesz dalej ;] okeeeej

    • Paweł Okopień

     Przecież w tekście wszystko jest prawidłowo – Podstawowy próg cenowy to 4,99 PLN. Jeszcze niedawno podstawową ceną było 0,99 euro, od niedawna jest to 1,09 euro. Przy średnim kursie z dziś otrzymujemy 4,59 pln.

 • merfi

  Kilka tygodni temu prowadziłem z kimś na ten temat rozmowę i tłumaczyłem jak krowie na rowie, że dopóki jest euro, to jest to dla nas cenowo korzystne.

  No, ale teraz może zobaczy w praktyce, jak wyglądają rozliczenia w złotówkach. ;)
  Google też ma tak „korzystny” przelicznik.

Jeśli chcesz wesprzeć redakcję iMagazine, podoba Ci się nasza praca, to zapraszamy do iMag Weekly

dołącz

W archiwum iMag Weekly znajdziecie ponad 500 felietonów, artykułów, recenzji, opisów, przepisów oraz relacji z podróży – w sumie do przeczytania jest ponad 500 tysięcy słów. Wykupienie dostępu do niego jest „dożywotnie” (czyli tak długo jak będzie funkcjonował iMagazine) i wystarczy to zrobić raz. Nasz tygodnik był wydawany do dnia 27/01/2017.

Osoby, które miały wykupioną jakąkolwiek subskrypcję otrzymały pełny dostęp do archiwum.