iMagazine

Otwarcie Apple Muzeum pod Warszawą

04/06/2017, 08:29 · · · 9

W sobotę, 3 czerwca, odbyło się oficjalne otwarcie prywatnego muzeum komputerów Jacka Łupiny – Apple Muzeum. Mieści się ono w podwarszawskim Łosiu.

O planach otwarcia pisaliśmy już wcześniej. Jestem pod ogromnym wrażeniem tego co stworzył i osiągnął Jacek. Przy całej swej skromności, posiada jedną z największych kolekcji na świecie, przede wszystkim starych maków. Do tego chce się dzielić swoją pasją i podjął się, wg mnie, dość karkołomnego przedsięwzięcia – otworzenia muzeum, szerzej dostępnego, we własnym domu.

W kolekcji znajdziecie wiele rarytasów, takich urządzeń, które ciężko było kupić użytkownikom w Stanach, a co dopiero kolekcjonerowi z Polski.

Komputerów jest ponad 200 i co najważniejsze, w zasadzie wszystkie działają i są w pełni sprawne. Co więcej, wszystkie są genialnie oczyszczone i odrestaurowane – wyglądają jak nowe, wyjęte dopiero co z pudełka. Z resztą jest w kolekcji Jacka kilka modeli, które są faktycznie nowe, oryginalnie zapakowane.

Jednym z takich rarytasów i atrakcją otwarcia muzeum było rozpakowanie „nowej”, nie używanej i jedynej w historii konsoli do gier firmowanej przez Apple – Apple Pippin. Był to produkt dostępny tylko w Japonii, przez krótki czas, w 1996 roku.

Otwarcie muzeum Jacka wsparli prezentacją części swoich kolekcji Michał Galubiński z MacMuzeum oraz Norbert Cała, który pokazał część swojej kolekcji iPodów i iPhonów. Oficjalnym patronem wystawy był serwis MacLife, który pomaga też w budowie repliki Apple 1. Patroni medialni to iMagazine.pl, MyApple.pl, ThinkApple.pl oraz mojmac.pl.

Jak wspomniałem, Apple Muzeum będzie dostępne dla zainteresowanych. Umawiać się z Jackiem możecie przez Facebooka, Twittera. Nie krępujcie się pisać. Jacek co pewien czas wrzuca też na Facebooka oferty sprzedaży plakatów ze zdjęciami jego kolekcji, warto na nie polować, bo są unikatowe.

9

Dominik Łada

MacUser od 2001 roku, fanatyk sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, poza tym ma świra na punkcie fotografii i dobrej kuchni. Współzałożyciel i "rednacz" iMagazine - @dominiklada


9
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
Pisz Pan JanLokinplNorbert CałaDominik ŁadaArek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
rybak17
Gość
rybak17

Wielki szacunek dla żony dla Jacka Łupiny że go wspiera a nie wykopała z domu ;-)
Zebranie takiej kolekcji w 3 lata musiało pochłonąć ogromne ilości czasu i środków.

Pidipius
Gość
Pidipius

A porównując ilość/różnorodność eksponatów jak to muzeum wypada na tle muzeum w Pradze?

Dominik Łada
Gość

Eksponatów jest więcej. W tym zupełnie unikalnych. Problem jest „lokalowy” – ciężko wszystko Jackowi pokazać w taki sposób jak to jest w Pradze, gdzie na ten cel jest cała kamienica

rybak17
Gość
rybak17

Nie byłem w tym muzeum w Pradze ale tam masz chyba wszystko w gablotach a ty wiele eksponatów można podtykać i dokładniej się przyjrzeć

Arek
Gość

Ooooo! Ja chcę taki plakat z historią iPhona! 😮

Dominik Łada
Gość

To napisz do Jacka;-)

Norbert Cała
Gość
Lokinpl
Gość

Byłem, widziałem, polecam!

Pisz Pan Jan
Gość
Pisz Pan Jan

Kolejny raz się sprawdza przysłowie „Polak potrafi” brawo