iMagazine

Otwarcie Apple Muzeum pod Warszawą

04/06/2017, 08:29 · · · 9

W sobotę, 3 czerwca, odbyło się oficjalne otwarcie prywatnego muzeum komputerów Jacka Łupiny – Apple Muzeum. Mieści się ono w podwarszawskim Łosiu.

O planach otwarcia pisaliśmy już wcześniej. Jestem pod ogromnym wrażeniem tego co stworzył i osiągnął Jacek. Przy całej swej skromności, posiada jedną z największych kolekcji na świecie, przede wszystkim starych maków. Do tego chce się dzielić swoją pasją i podjął się, wg mnie, dość karkołomnego przedsięwzięcia – otworzenia muzeum, szerzej dostępnego, we własnym domu.

W kolekcji znajdziecie wiele rarytasów, takich urządzeń, które ciężko było kupić użytkownikom w Stanach, a co dopiero kolekcjonerowi z Polski.

Komputerów jest ponad 200 i co najważniejsze, w zasadzie wszystkie działają i są w pełni sprawne. Co więcej, wszystkie są genialnie oczyszczone i odrestaurowane – wyglądają jak nowe, wyjęte dopiero co z pudełka. Z resztą jest w kolekcji Jacka kilka modeli, które są faktycznie nowe, oryginalnie zapakowane.

Jednym z takich rarytasów i atrakcją otwarcia muzeum było rozpakowanie „nowej”, nie używanej i jedynej w historii konsoli do gier firmowanej przez Apple – Apple Pippin. Był to produkt dostępny tylko w Japonii, przez krótki czas, w 1996 roku.

Otwarcie muzeum Jacka wsparli prezentacją części swoich kolekcji Michał Galubiński z MacMuzeum oraz Norbert Cała, który pokazał część swojej kolekcji iPodów i iPhonów. Oficjalnym patronem wystawy był serwis MacLife, który pomaga też w budowie repliki Apple 1. Patroni medialni to iMagazine.pl, MyApple.pl, ThinkApple.pl oraz mojmac.pl.

Jak wspomniałem, Apple Muzeum będzie dostępne dla zainteresowanych. Umawiać się z Jackiem możecie przez Facebooka, Twittera. Nie krępujcie się pisać. Jacek co pewien czas wrzuca też na Facebooka oferty sprzedaży plakatów ze zdjęciami jego kolekcji, warto na nie polować, bo są unikatowe.


Dominik Łada

MacUser od 2001 roku, fanatyk sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, poza tym ma świra na punkcie fotografii, dobrej kuchni, swojej żony oraz synów - Franka i Leona. Współzałożyciel i "rednacz" iMagazine - @dominiklada


Dodaj komentarz

rybak17 napisał(a):

Wielki szacunek dla żony dla Jacka Łupiny że go wspiera a nie wykopała z domu ;-)
Zebranie takiej kolekcji w 3 lata musiało pochłonąć ogromne ilości czasu i środków.

Pidipius napisał(a):

A porównując ilość/różnorodność eksponatów jak to muzeum wypada na tle muzeum w Pradze?

Dominik Łada napisał(a):

Eksponatów jest więcej. W tym zupełnie unikalnych. Problem jest „lokalowy” – ciężko wszystko Jackowi pokazać w taki sposób jak to jest w Pradze, gdzie na ten cel jest cała kamienica

rybak17 napisał(a):

Nie byłem w tym muzeum w Pradze ale tam masz chyba wszystko w gablotach a ty wiele eksponatów można podtykać i dokładniej się przyjrzeć

Arek napisał(a):

Ooooo! Ja chcę taki plakat z historią iPhona! 😮

Dominik Łada napisał(a):

To napisz do Jacka;-)

Lokinpl napisał(a):

Byłem, widziałem, polecam!

Pisz Pan Jan napisał(a):

Kolejny raz się sprawdza przysłowie „Polak potrafi” brawo

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK