iMagazine

WWDC 2017 najlepsze od lat

06/06/2017, 08:55 · · · 10

To było najmocniejsze otwarcie konferencji WWDC od 2013 roku. Przede wszystkim to właśnie pierwszy raz od czterech lat otrzymaliśmy liczne nowości sprzętowe. Do tego zaraz po keynote pojawiło się multum nowych akcesoriów. WWDC nie było idealne, ale jasno pokazało pozycję Apple. Oczywiście technologiczną pozycję numer 1.

Nie wierzyłem Arturowi Kurasińskiemu i wielu innym osobom, że Apple choćby zająknie się w kwestii AR i VR. Tymczasem sporo miejsca na konferencji było poświęcone tej tematyce. Zobaczyliśmy dwa dema zewnętrznych firm – działających na sprzętach Apple. Firma do tematu podchodzi w bardzo rozsądny sposób. Nie zobaczyliśmy nowych sprzętów, żadnych gogli sygnowanych logo Apple. To deweloperzy otrzymali odpowiednie rozwiązania. Nowe komputery iMac i Macbook Pro w połączeniu z zewnętrznymi kartami graficznymi pozwalają na pracę na bardzo zaawansowanej grafice. W dodatku pod koniec roku zobaczymy mocarny komputer iMac Pro. Urządzenie z AR może pojawi się jesienią, ale na razie deweloperzy mają platformę, która pozwala działać z rozszerzoną rzeczywistością na iOS 11. Firma otwiera się na twórców i to od ich potencjału będzie zależał rozwój tego rynku. Widać jednak ten dość charakterystyczny podział – VR to komputery, duże moce obliczeniowe i Maki tu mają służyć głównie do przygotowywania treści w wirtualnej rzeczywistości dla segmentu B2B. Natomiast AR to iOS i w przyszłości rozwiązania stricte konsumenckie.

Zobaczyliśmy zapowiedź iMac Pro, w 2013 roku na WWDC premierę miał „śmietnikowy” Mac Pro. Teraz mamy próbę wykorzystania tego wzornictwa w głośniku. HomePod nazwą nawiązuje do iPoda. Mówienie o rewolucji z perspektywy takich głośników jak Echo, czy Sonos wydaje się być kpiną. Tylko wszystko wskazuje na to, że HomePod zaoferuje bardzo wysoką jakość oraz bogatą funkcjonalność Siri w cenie o 150 dolarów niższej niż Sonos Play:5. Jeśli za rok zobaczymy jeszcze HomePod Nano będący bezpośrednią cenową konkurencją Play:1 i Echo to firmy te będą miały problem. HomePod w ciągu roku zapewne zyska wsparcie dla kilkunastu języków, tymczasem Alexa komunikuje się tylko w angielskim i niemieckim. Nie wierzę jednak w jakiś wielki sukces HomePoda – to raczej kolejne akcesorium w stylu Apple TV. Uzupełnienie ekosystemu. Zresztą przy cenie typowych akcesoriów dla iPhone’ów, czy iPadów to cena HomePod jest naprawdę niska.

Sprzęty Apple są drogie, niezależnie czy patrzymy z perspektywy rynku Polskiego, czy amerykańskiego. To górna półka elektroniki użytkowej. Jednocześnie porównywalne urządzenia konkurencji kosztują porównywalnie. Różnica jest taka, że Apple nie oferuje produktów low-endowych i mid-range ze swoim logo. Natomiast konkurencja stara się być obecna w każdym z segmentów. Mnie osobiście nie stać na tanie komputery. Mac, iPhone i iPad to moje narzędzia pracy, sprzęty, które mają być zawsze sprawne, zawsze wydajne i służyć latami. Nowy iOS 11 trafi nawet do iPhone’a 5s, telefonu z 2013 roku oraz iPada mini 2 z tego samego roku. To czteroletnie sprzęty, które będą wspierane nowym softem przynajmniej do jesieni 2018. Nie będą mieć wszystkich nowych gadżetów, ale wciąż będą w pełni funkcjonalne, odpowiednio zabezpieczone. Choć wszystkim rozważającym zakup taniego iPhone’a polecam w tej chwili wybór SE lub używanych iPhone’ów 6 najlepiej 6s.

Śmiem twierdzić, że iOS nie dostał tak dużej aktualizacji również od lat. Wiele drobnostek dopiero odkryjemy. Dużym atutem jest chociażby współdzielenie jednej przestrzeni iCloud z całą rodziną. Nowe funkcje dla iPada sprawiają, że mamy sprzęt, który pozwala na bardzo swobodną pracę. Autouzupełnianie haseł będzie teraz działać także w aplikacjach. Nowy AppStore, więcej uczenia maszynowego, multiroom w protokole AirPlay. Tryb Nie przeszkadzać podczas jazdy może irytować, ale jest to jednak wyraźne działanie na rzecz bezpieczeństwa.

Niestety wiele rzeczy nie będzie dostępnych u nas lokalnie. Chociażby mapy wewnątrz lotnisk i centrów handlowych. To świetna opcja, a jakby w niej poprawnie działa funkcja znajdź moich znajomych, to pewnie można by uniknąć wielu nerwów podczas wspólnych zakupów z bliskimi. Największy ból to nieobecność Siri w języku polskim oraz Apple Pay. Rozliczanie się nigdy nie było tak proste, a Siri przez HomePod staje się jeszcze ważniejsza.

Apple na konferencji nie pokazało też wielu drobnostek, które zmienią codzienność i zmienią doświadczenia związane z użytkowaniem urządzeń. Automatyczna konfiguracja już niemal całkowicie ograniczy nasz udział przy przenosinach z jednego urządzenia na drugie. Przy korzystaniu z iOS będzie pełno takich małych rzeczy.

Tim Cook i spółka nie pozwolił się wczoraj nudzić. Mieliśmy nowości w oprogramowaniu, przeplatane z nowościami sprzętowymi. Start Apple Music, czy zeszłoroczne pół godziny poświęcone emotikonom w iMessage mogą się przy tym chować. Odsłonięcie nowego iMaca, HomePoda oraz iPadów teraz sugeruje, że tej jesieni też będzie się sporo działo. Niemal pewny jest nowy Apple TV, bardzo możliwe, że zobaczymy także trzecią serię Apple Watch. Przede wszystkim wyczekujemy nowego iPhone’a.

WWDC 2017 było potwierdzeniem tego, że Apple jako jedyne ma kompletny ekosystem. Ekosystem, który wraz z dodatkami od partnerów jest olbrzymi. Pozwala w pełni kontrolować nasz dom, nasze zdrowie, jest dostępny w samochodach, ułatwia poruszanie się po lotniskach. Siri w chmurze, wiadomości w chmurze. Zamknięcie w świecie Apple ma coraz mniej ograniczeń, a jest coraz bardziej wygodne.

10

Paweł Okopień

Pasjonat nowinek ułatwiających codzienne życie, obserwator szybko zmieniającego się rynku tech, nurek, maniak wysokiej rozdzielczości i telewizorów.

paweloko

10
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
Vuko4000Łukasz RoztoczyńskiDariusz Gardyński(4)Mirek Kosciółko Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
betasap
Gość
betasap

hhh „Tim Cook i spółka nie pozwolił się wczoraj nudzić.” moim zdaniem konferencja była strasznie nudna – ale to super zamiast rewolucji ewolucja – jak sie cieszę, że nic nie zepsuli w macOS :-)

(4)
Gość
(4)

zazwyczaj ważne sprawy są nudne. ;)

steveminion
Gość
steveminion

Na AW przed konferencją dla żartu rzuciłem hasłem „Make Apple great again” i chyba trafiłem :)

grafmarr
Gość
grafmarr

Jak na konferencję „World Wide” tradycyjnie już bardzo mało było elementów międzynarodowych. Ciągle jest to nastawienie głównie na rynek amerykański, a reszta świata to tylko uzupełnienie. Oczekiwałem jakiejś wzmianki o planach ekspansji ApplePay na kolejne kraje i Siri na kolejne języki, ale oczywiście nic się nie dowiedzieliśmy.

alex
Gość
alex

jeszcze rynek Chiński był bardzo obecny.

Bartłomiej Sajdak
Gość
Bartłomiej Sajdak

Dodałbym jeszcze jeden powód, dla którego konferencja była udana – brak Eddy’ego Cue na scenie!

Mirek Kosciółko
Gość
Mirek Kosciółko

Trzeba chyba napisac pismo z prośbą do TIM’a by dał szanse Polakom normalnie żyć :p – oczekujemy ApplePay i Siri !!!

Dariusz Gardyński
Gość
Dariusz Gardyński

Bardzo ciekawią mnie takie kwestie jak np.
– czemu dodanie od razu map większości lotnisk jest niemożliwe? A może jest zbyt trudne? A może nie ma tych map (ciężko mi w to uwierzyć)?
– co jest powodem braku Apple Pay? Licencje? Pozwolenia? O co chodzi?

Łukasz Roztoczyński
Gość
Łukasz Roztoczyński

Witam, czy jest jakiś problem z opcją obejrzenia podcastu z WWDC? Rano podcast był widoczny do pobrania, jednak przed pracą nie miałem czasu, a wieczorem link zniknął…

Vuko4000
Gość
Vuko4000

Co z nowym iMac mini ??