iMagazine

Testy sieci 5G w Polsce

06/07/2017, 19:45 · · · 7

Ciekawe rzeczy dzieją się w Warszawie i wcale nie mówię tutaj o przyjeździe prezydenta Stanów Zjednoczonych. Od przyszłego tygodnia w Blue City trwać będą testy technologii 5G. Polskie instytucje znalazły się w gronie odpowiadającym za standaryzację kolejnej generacji łączności, która ma całkowicie zmienić nasze podejście do sieci.

Testy w Blue City będzie prowadzić firma Exatel wraz z partnerami z grupy RAPID 5G. To projekt badawczy uczelni wyższych a także kilku europejskich firm oraz instytucji naukowych oraz jednostek z Japonii. Liderem jest Uniwersytet w Duisburgu-Essen. Konsorcjum to aktualnie pracuje nad dopracowaniem standardu 5G.

Warto mieć to na uwadze i wiedzieć, że coś się dzieje. Choć o sieciach 5G wiele się już mówi, to wciąż jest temat, który zwykłego użytkownika będzie dotykał dopiero w kolejnej dekadzie. Na poważnie sieci 5G zaczną być dopiero uruchamiane. Ważne jest to, że tematem sieci 5G interesują się nie tylko operatorzy czy producenci sprzętu, ale też instytucje rządowe. Inwestycje zapowiedział wiceminister rozwoju, a swoje zaangażowanie wyraziła minister cyfryzacji.

Dlaczego sieć 5G jest ważna i tyle wokół niej szumu? 5G to nie tylko szybszy internet mobilny, ale przede wszystkim pełne połączenie pomiędzy różnymi urządzeniami. 5G ma sprawić, że jako użytkownicy będziemy stale połączeni i właściwie nie odczujemy różnicy pomiędzy tym, czy korzystamy z sieci w domu, w biurze, czy na zewnątrz. 5G ma umożliwić swobodny przesył olbrzymiej liczby danych w tym materiałów w 8K. To także połączenie naszych urządzeń mobilnych z IoT oraz Smart City, a także komunikacją między samochodami. Brzmi wciąż jak science-fiction, ale w rzeczywistości najwięksi gracze nad tym pracują i na MWC w Barcelonie można było oglądać pierwsze gotowe urządzenia mogące wpisywać się w miano urządzeń 5G.

Dobrze więc, że organy rządowe oraz spółki powiązane z nimi otwarcie mówią o 5G i przygotowują się na nowy standard. Nie powinniśmy w tym temacie mieć większych opóźnień względem innych krajów. Zwłaszcza, że nasza sieć LTE naprawdę spisuje się nieźle na tle wielu państw.

źródłoGSM Online


Paweł Okopień

Pasjonat nowinek ułatwiających codzienne życie, obserwator szybko zmieniającego się rynku tech, nurek, maniak wysokiej rozdzielczości i telewizorów.

paweloko

Dodaj komentarz

rybak17 napisał(a):

Tylko jakie urządzenia wykorzystują 5G?

Maciej Jachnowicz napisał(a):

Że chciałbyś, aby obecny Galaxy S8 czy iPhone 7 umiał wykorzystać 5G? ;) Bez przesady. Producenci po cichu chcą, abyśmy wymieniali sprzęty co rok, a Ty byś chciał żeby coś z rynku konsumenckiego było gotowe na rzeczy za 10 lat? ;) Cierpliwości… Mi się marzy póki co bezproblemowy dostęp do LTE. Ostatnio jadąc PKP przez całą Polskę, LTE miałem tylko na stacjach i podczas przejazdu przez WIĘKSZE miasta (Play).

rybak17 napisał(a):

Chcę tylko wiedzieć czy istnieją jakieś urządzenia na rynku obsługujące 5G, jeśli nie to po co te testy dla zwykłego kowalskiego?

miikow napisał(a):

przecież napisano, że sprawa dotyczy przyszłej dekady więc po co komu dziś urządzenia do odbioru 5G

qba napisał(a):

Spokojnie… po 10GB będzie lejek do 32 kb/s ;)

ShadowS napisał(a):

Spokojnie mi tam wystarczy 200gb i lejek 2 Mb/s :D Prędkość 60-70mb/s :D

Jack napisał(a):

Ten wpis taki lipny. Co znaczy „5G ma sprawić, że jako użytkownicy będziemy stale połączeni”? Czy teraz nie jesteśmy stale połączeni? Przecież dzisiejsze LTE czasem jest szybsze niż Wi-Fi w domu.
Same ogólniki zero konkretów.

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK