iMagazine

HK Center

Mapy dla autonomicznych samochodów „gotowe” na polskie drogi

12/07/2017, 12:03 · · · 2

Jeśli myślicie, że autonomicznym samochodem Apple’a będziecie mogli swobodnie podróżować po Polsce, to jesteście w błędzie. Z nowoczesnymi samochodami zaczyna być podobnie jak z telefonami. W naszym kraju są lub będą wybrakowane.

Dobra wiadomość jest taka, że TomTom właśnie poinformował o tym, że w swoich mapach dla autonomicznych pojazdów pojawiły się polskie drogi. Zła jest taka, że mowa tu wyłącznie o autostradach. W tej chwili mapy TomTom HD oraz RoadDNA obejmują 360 000 km dróg na świecie. Objęte są nimi wszystkie autostrady w Europie Zachodniej oraz w Polsce i Czechach. TomTom w Łodzi i Indiach od dłuższego czasu pracuje nad przygotowywaniem odpowiednich map dla autonomicznych pojazdów. Przygotowanie jednak odpowiednich danych dla większości krajów zajmie jeszcze sporo czasu. Dlatego nie spodziewajmy się szybko zobaczyć takich samochodów na naszych drogach.

To co robi TomTom to kawał świetnej roboty i to dość żmudnej. Tworzenie map dla autonomicznych pojazdów to praca na produkcji, tyle, że przed komputerem. Dziesiątki osób pracuje w oddziałach firmy i to na trzy zmiany, aby zmapować kolejne obszary. Trzeba jednak pamiętać, że nasz kraj nie jest tutaj priorytetem i podobnie jak w przypadku stacji ładujących Tesli, drogi w Polsce są na razie pewnym uzupełnieniem. Zresztą na razie te mapy i tak wykorzystywane są przede wszystkim do różnorakich testów. Dlatego na przykład zmapowanych jest wiele dróg w Skandynawii, aby móc przetestować samochody autonomiczne w trudnych warunkach pogodowych.

Niestety samochody autonomiczne, czy nawet obecne modele wchodzące na rynek nie są w pełni gotowe na rodzimego odbiorcę. Brak Siri czy dobrej obsługi CarPlay to pikuś. Na dobrą sprawę producenci i dealerzy podchodzą do tego tak, że powinniśmy się cieszyć ze spolszczonego interfejsu – przecież jeszcze parę lat temu większość komputerów pokładowych nie była spolszczona.

Jedyną polską aplikacją dostępną w samochodach, o której istnieniu wiem, jest Audioteka w Fordach. Nie jestem jednak w stanie zweryfikować, jak działa i na ile jest to aktualne. Zwłaszcza, że na stronie Audioteki w zakładce Ford znajdziemy Lorem ipsum. O Yanosiku działającym z poziomu CarPlay lub dedykowanej aplikacji w samochodach możemy pomarzyć. Aż się prosi o implementacje SkyCasha i opłat za parking w taki sposób. Serwisy informacyjne, notowania giełdowe… nic nie ma. W dodatku Polski klient często za samochód zapłaci więcej, nawet pomijając wszelkie podatki. Dla dystrybutorów takie dodatki wciąż nie są kartą przetargową w walce o klienta.

W przyszłości autonomia pojazdów może skończyć się zaraz po zjeździe z autostrady, tymczasem u naszych sąsiadów ten sam samochód będzie sobie przemierzał nawet wiejskie drogi w dodatku będzie można z nim się swobodnie komunikować głosowo.

2

Paweł Okopień

Pasjonat nowinek ułatwiających codzienne życie, obserwator szybko zmieniającego się rynku tech, nurek, maniak wysokiej rozdzielczości i telewizorów.

paweloko

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Krzysztof ŚmiałowskiTomek Zubrycki Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Tomek Zubrycki
Gość
Tomek Zubrycki

Tomtom współpracuje z mapami Apple. Jest nadzieja :)

Krzysztof Śmiałowski
Gość
Krzysztof Śmiałowski

Jest jeszcze jedna Polska aplikacja działająca w samochodach ;-) Replaio Radio – na ten moment jesteśmy dostępni tylko na Android + Android Auto, ale czynimy starania, żeby wersja na iOS powstała najszybciej jak to możliwe. comment image