iMagazine

Jak sparować po Bluetooth jedną klawiaturę z jednym hackintoshem, równocześnie pod macOS i Windows 10

13/07/2017, 10:42 · · · 8

Odkąd zainstalowałem u siebie Windowsa 10, przeznaczonego do obsługi jednego programu1, to zastanawiałem się jaką by tutaj klawiaturę dokupić, aby wygodniej byłoby mi korzystać z niej pod Windowsem.

Pod macOS obecnie używam Apple Magic Keyboard, aby przesiadanie się pomiędzy hackintosem, a MacBookiem Pro (late 2016) nie rezerwowało u mnie paru minut na przestawienie się na inne klawisze – wcześniej miałem Apple Wireless Keyboard i różnica w pisaniu jest spora. Większość z Was już zresztą powinna wiedzieć, że mam zboczenie na punkcie klawiatur.

Od dłuższego czasu rozważam kupno WASD Keyboard w wersji tenkeyless (konkretnie to WASD V2 87-key Custom Mechanical Keyboard), wyposażonej w Cherry MX Red (ostatnio doszło nowe Silent Red i nie wiem czym się różnią). Piękno tej klawiatury jest następujące: można nie tylko zaprojektować nadruk każdego klawisza osobno (kombinuję z fontem SF Mono lub San Francisco), ale również ich kolor, a samą klawiaturę można przełączać (za pomocą DIP switchy na spodzie) z trybu Windowsowego na Makowy. Obecnie powstrzymują mnie trzy rzeczy:

 1. Koszty wysyłki do Polski prawie podwajają cenę (ostatnio spadły na szczęście).
 2. Trzeba ją fizycznie przełączać pomiędzy Win, a Mac, na spodzie, a potem odłączyć kabel od komputera i ponownie podłączyć.
 3. Jest skrajnie różna od klawiatury w MacBooku Pro.

W końcu wpadłem na prostszy pomysł – a może dałoby się sparować jedną klawiaturę z dwoma różnymi systemami operacyjnymi, abym nie musiał mieć na biurku dwóch? Klawisz Windows jest co prawda w niewłaściwym miejscu, bo zamiast klawisza Command, zaraz obok Spacji, ale to nie problem – ona służy tylko do obsługi jednej gry.

Parowanie jednej klawiatury z dwoma OS

 1. Należy najpierw zalogować się do Windows 10 i sparować z nim klawiaturę (lub np. myszkę – ten przepis dotyczy każdego urządzenia na Bluetooth) – robimy to w Settings, gdzie szukamy ustawień Bluetooth, gdzie z kolei parujemy klawiaturę.
 2. Zamykamy Windows i bootujemy macOS z drugiego dysku.
 3. Parujemy klawiaturę z macOS (Sierra w moim przypadku).
 4. Otwieramy program System Information i w sekcji Bluetooth znajdujemy naszą klawiaturę – notujemy jej adres, który będzie w postaci 12-34-56-78-9A-BC.
 5. Otwieramy Terminal i wpisujemy następującą komendę: sudo defaults read /private/var/root/Library/Preferences/blued.plist. Pojawi się lista wszystkich urządzeń sparowanych po Bluetooth. Tam odnajdujemy sekcję LinkKeys i szukamy adresu z kroku nr 4. Przy tym adresie będzie klucz w postaci podobnej do tej: <a5e05516 d3ff9373 7376383c 9190c638>. Zapisujemy go gdzieś, abyśmy mogli go potem wykorzystać w Windows.
 6. Zamykamy macOS i bootujemy się do Windows.
 7. W menu Start wpisujemy cmd i uruchamiamy go jako Administrator (ważne!).
 8. Wpisujemy następującą komendę psexec -s -i regedit. Jeśli nie macie psexec.exe, to możecie go pobrać stąd. Po pobraniu pliku, należy rozpakować ZIP-a i przekopiować psexec.exe do C:\Windows\System32\.
 9. W RegEdit, uruchomionym jak powyżej, szukamy następującego klucza: HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\services\BTHPORT\Parameters\Keys\ i tam szukamy klucza sparowanej klawiatury.
 10. Bierzemy wcześniej zapisany klucz <a5e05516 d3ff9373 7376383c 9190c638> i odwracamy kolejność każdej pary znaków. Podwyższy klucz pod Windows powinien wyglądać tak: <38c69091 3c387673 7393ffd3 1655e0a5>. Dla jasności: wziąłem ostatnie dwa znaki 38 i wstawiłem je na początek; potem drugą parę od końca c6 i wstawiłem ją za 38 i tak dalej, para po parze, aż dojedziecie do początku.

Od teraz – możliwe, że trzeba będzie się przelogować w Windowsie – klawiatura (lub inne urządzenie na Bluetooth) powinno się automatycznie parować z jednym i drugim systemem operacyjnym. Oczywiście nie mogą być one włączone jednocześnie, ale w przypadku Hackintosha, gdzie każdy system jest zainstalowany na osobnym dysku, raczej nie ma możliwości wywołania takiego przypadku.

 1. Gry to przecież też programy! Prawda?
8

Wojtek Pietrusiewicz

Wydawca, fotograf, podróżnik, podcaster – niekoniecznie w tej kolejności. Lubię espresso, mechaniczne zegarki, mechaniczne klawiatury i zwinne samochody.


8
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
Wojtek PietrusiewiczFunkyWeedrybak17Radosław PrzybyłMoridin Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Karol
Gość
Karol

Sztuczka polega na wpisaniu klucza w odwrotnej kolejności czy przeklejeniu go, a kolejność to kwestia formatu w Windows?

Moridin
Gość

Odwrotna kolejność, ale parami znaków. Nie wiem skąd różnica, ale tak jest.

Radosław Przybył
Gość
Radosław Przybył

Polecam logitech k811. Trzy kanały bt wybierane u góry klawiatury. Kocham ją.

rybak17
Gość
rybak17

Fajna sprawa ale na Magic Keynoard wygodniej mi się pisze.

Moridin
Gość

To wygodne, ale to nie jest klawiatura dla mnie.

rybak17
Gość
rybak17

Może mi się przydać mam taki problem z MX Master. Klawiatura bootcampie działa ale mysz musiałem sparować jako drugie urządzenie. Dzięki sprawdzę w wolnym czasie.

FunkyWeed
Gość
FunkyWeed

Będzie to też działać ze słuchawkami BT?