iMagazine

Samsung kupił ARCAM – kolejną firmę specjalizującą się w Hi-Fi

18/07/2017, 14:20 · · · 1

Samsung w ubiegłym roku przejął firmę Harman International – właściciela wielu potężnych marek i technologii związanych z dźwiękiem. Wśród nich JBL oraz zdecydowaną większość rynku car audio. Teraz Harman będący w rękach Samsunga przejmuje kolejną ważną firmę. Koreańczycy stają się właścicielami ARCAM.

A&R Cambridge Ltd znana szerzej jako ARCAM to założona w 1976 roku brytyjska firma specjalizująca się w produkcji sprzętów Hi-Fi. Wśród osiągnięć ma pierwszy domowy wzmacniacz DAC, czy pierwszy cyfrowy tuner radiowy (DAM). ARCAM SOLO w 2005 roku był pierwszym systemem audio w jednym pudełku wielkości odtwarzacza CD. Dziś ARCAM to jeden z topowych producentów sprzętu audio raczej z wyższej półki.

Przejęcia dokonał Harman. Co jest ważną informacją odnośnie funkcjonowania samego Harmana w strukturach Samsunga. Harman nie został w pełni wchłonięty przez Samsunga. Firma działa stosunkowo niezależnie. Wszystko wskazuje też na utrzymanie poszczególnych marek. Dzięki tej transakcji Koreańczycy otrzymali potężny Know-How z zakresu audio, rozwiązań multimedialnych w motoryzacji, a także popularne marki o ugruntowanej pozycji w świecie Hi-Fi. Teraz do portfolio wchodzi ARCAM. Zmiana właściciela w najbliższych latach nie powinna mieć szczególnego wpływu na ARCAM. Może mieć jednak wpływ na rozwiązania audio w produktach Samsunga.

1

Paweł Okopień

Pasjonat nowinek ułatwiających codzienne życie, obserwator szybko zmieniającego się rynku tech, nurek, maniak wysokiej rozdzielczości i telewizorów.

paweloko

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
ein Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ein
Gość
ein

Ekhmmm… jaki „wzmacniacz DAC”? Toć to bzdura jest. Black box, bo o to tu chodzi, to nie żaden „wzmacniacz DAC” tylko po prostu DAC, przetwornik cyfrowo-analogowy, pierwszy taki, nie pro a na rynek masowy produkt, który pojawił się na rynku.

Arcam raczej ubogaci grupę harmana (m.in jbl, akg etc) o producenta high-endowego audio, dla samego Samsunga będzie to miało dużo mniejsze znaczenie. Koreańczycy nigdy nie celowali i raczej nie będą celowali w niszę, a Arcam obecnie to sprzęt z wysokiej, albo bardzo wysokiej półki oraz klastyczne audio (a to już w ogóle mało ciekawe dla „masowego” Samsunga).

Także w branży audio (głównie, choć Arcam robi też drogie procesory i amplitunery AV) to dość istotne wydarzenie, ale dla Samsunga, w kontekście segmentu popularnej elektroniki konsumenckiej, to niezbyt.