iMagazine

Garść nowości o SpaceX od Elona Muska

20/07/2017, 14:14 · · · 0

W czasie konferencji ISS R&D Conference 2017 swój panel miał Elon Musk. Przez prawie godzinę opowiadał o planach na najbliższe lata oraz odpowiedział na kilka pytań. Konferencja skupiona była na tematach związanych z Międzynarodową Stacją Kosmiczną oraz lotami na niską orbitę okołoziemską i głównie na tych kwestiach skupił się Musk.

Loty na Marsa

W tej kwestii nie dowiedzieliśmy się zbyt wiele. Więcej szczegółów oraz sposób finansowania kolonizacji Marsa zostanie opublikowany pod koniec września w czasie IAC 2017.

Elon przemilczał temat pierwszych bezzałogowych misji na Marsa. W czasie których na Czerwoną Planetę miała polecieć kapsuła Red Dragon. W ostatnim czasie pojawiły się też plotki o anulowaniu pierwszej marsjańskiej misji SpaceX. Najprawdopodobniej projekt kapsuł na 2-3 misje został anulowany i SpaceX skupi się na budowie czegoś co jest bardziej wielokrotnego użytku.

Falcon Heavy

Musk studził oczekiwania co do pierwszego lotu rakiety Falcon Heavy. Start planowany jest na późną jesień tego roku, jednak SpaceX przy budowie tej rakiety napotkało tyle problemów, że może się on nie udać. Elon wprost powiedział, że będzie zadowolony jeśli rakieta nie eksploduje przy starcie, a jeśli wybuchnie, to że przynajmniej nie uszkodzi za bardzo stanowiska startowego. Falcon Heavy przy starcie będzie miał uruchamiane 27 silników w trzech pierwszych członach jednocześnie. Generuje to masę problemów. Przenoszenie wibracji pomiędzy elementami rakiety, siły działające na środkowy człon, kwestie związane z aerodynamiką, to tylko kilka kwestii, z którymi musi sobie poradzić SpaceX.

Dragon 2

W temacie nowej kapsuły Dragon 2 padło najwięcej szczegółów. Dowiedzieliśmy się, że będzie ona w stanie w pełni automatycznie dokować do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej1. Będą dwie wersje, Towarowa oraz Załogowa, nie będą się specjalnie różnić. Wersja załogowa będzie wyposażona w system ucieczki (launch escape system), który umożliwi szybkie odłączenie się od rakiety i odlecenie na bezpieczną odległość. Wersja Towarowa nie będzie go posiadać, ale konstrukcja Dragona 2 jest na tyle mocna, że powinna wytrzymać eksplozję rakiety, która wynosi go na orbitę. Dragona 2 zobaczymy już w przyszłym roku. Początkowo Dragon 2 miał lądować na ziemi przy użyciu silników, jednak zrezygnowano z tego pomysłu. Pozwoliło to na uproszczenie całego projektu. Dragon 2 najprawdopodobniej będzie lądował w oceanie, podobnie jak obecna generacja.

Odzyskiwanie kolejnych elementów rakiet

SpaceX chce jeszcze w tym roku użyć dwa razy tej samej osłony ładunku. Do tej pory taka osłona spadała do oceanu i nie nadawała się do ponownego użytku. Koszt tej osłony o około $5-6 mln. Elon stwierdził, że gdyby ktoś zrzucał z góry paletę z dolarami, to głupio byłoby nie spróbować jej złapać. SpaceX chce też skrócić czas pomiędzy użyciami tej samej rakiety do 24 godzin. Planują to osiągnąć w przyszłym roku. Obecnie nie ma dokładnych planów odzyskiwania drugiego członu rakiety Falcon 9. Sam drugi człon to około 20% kosztów rakiety. Elon zaznaczył jednak, że myślą o tym, że byłaby możliwość odzyskania przynajmniej jakiś elementów z drugiego członu. Oczywiście tylko przy niewielkich ładunkach.

Co po Międzynarodowej Stacji Kosmicznej?

Stacja Kosmiczna powinna działać jeszcze jakiś czas, ale powoli zaczynamy zastanawiać się co dalej. Elon Musk stwierdził, że powinniśmy jako społeczność międzynarodowa skupić się na budowie stałej bazy na Księżycu. To nowość. Do tej pory Musk mówił tylko o Marsie.


Anulowanie misji Red Dragon oraz problemy z Falconem Heavy i brak możliwości lądowania przy użyciu silników w kapsule Dragon 2 sugerują, że SpaceX musi planować nową rakietę oraz kapsułę. Prostsze, bardziej wielokrotnego użytku rozwiązania. Nowa kapsuła musi umożliwić lądowanie na Marsie ze sporym ładunkiem oraz start z Marsa i powrót na Ziemię. Dragon 2 nie daje takich możliwości. Falcon Heavy wydaje się trochę nietrafionym pomysłem. Za dużo problemów jest z tą rakietą. Wydaje mi się, że plany nowej rakiety poznamy, gdy zostaną zakończone prace nad nowymi silnikami – Raptor. Będą one zasilane metanem, który można wyprodukować na Marsie.

  1. Obecnie kapsuła Dragon podlatuje blisko Stacji i zostaje chwycona specjalnym wysięgnikiem.
0

Błażej Faliszek

Użytkownik sprzętu Apple od ponad 10 lat. Najcześciej piszę o kosmosie (SpaceX) ale również o elektronice i DIY (Raspberry Pi, Arduino). Działam w stowarzyszeniu Hackerspace Silesia a ostatnio mocno wkręciłem się w temat filtrów powietrza.


Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o