iMagazine

Wyniki finansowe Apple za Q2 2017 (FY Q3 2017) – wielki powrót iPada

02/08/2017, 08:09 · · · 4

Późnym wieczorem 1 sierpnia 2017 Apple ogłosiło wyniki finansowe za drugi kalendarzowy kwartał 2017 roku, czyli trzeci fiskalny kwartał dla firmy. Kolejny raz są to wyniki powyżej oczekiwań analityków. Świetną wiadomością jest odwrócenie trendów w sprzedaży iPadów.

Przychody Apple sięgnęły 45,4 miliardów dolarów, wobec 42 miliardów w tym samym okresie rok wcześniej. Zysk netto na pojedynczą akcje to 1,67 dolara, w porównaniu do 1,42 dolara w Q2 2016 roku. Sprzedano też 41,03 miliona iPhone’ów, rok wcześniej było to 40,4 milionow egzemplarzy. Podczas telekonferencji ogłoszono także sukces w zmniejszaniu stanów magazynowych iPhone’a. Apple posiada rekordową płynność finansową, firma posiada 261,5 miliarda dolarów w „gotówce”. Sprzedaż komputerów Mac wzrosła nieznacznie z 4,25 milionów egzemplarzy do 4,29 milionów egzemplarzy. Jednocześnie nastąpił, aż 7% wzrost przychodów z tego segmentu.

Jeszcze lepiej prezentują się wyniki sprzedaży iPada. Apple odświeżyło linię iPadów w tym kwartale wprowadzając przede wszystkim nowego iPada Pro. Sprzedano 11,4 miliona iPadów, to o 15% więcej niż przed rokiem i o 28% więcej, niż w ubiegłym kwartale. Pozostaje jednak pytanie, czy to chwilowa zmiana spowodowana wyłącznie premierą nowych urządzeń, czy też stały trend. Sprzedaż iPada spadała od 3,5 lat z kwartału na kwartał.

Dla Apple kluczowy jest jednak wzrost przychodów w kategoriach Inne Produkty oraz Usługi. Ten rok do roku jest odpowiednio wyższy o 23% i 22%. Ponad 7 miliardów dolarów, to przychody z usług. Wzrost jest obserwowany nawet kwartał do kwartału. Usługi stają się mocnym punktem Apple’a. Choć jednocześnie trzeba pamiętać, że są oparte na całym ekosystemie. Bez wysokiej sprzedaży urządzeń i olbrzymiej aktywnej bazie użytkowników – wyniki ze sprzedaży usług byłyby dużo mniejsze. Podczas telekonferencji Tim Cook przyznał również, że w czerwcu sprzedaż Apple Watch wzrosła o 50% rok do roku.

Wśród innych kluczowych informacji jakie przewinęły się w rozmowie z Timem Cookiem i Luca Maestri po ogłoszeniu wyników finansowych była zapowiedź wprowadzenia Apple Pay do końca roku w Danii, Finlandii, Szwecji oraz Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Dla nas to dobra informacja, ponieważ Apple Pay jest coraz bliżej Polski, osobiście widzę szansę na objęcie usługą większości krajów Europy w przyszłym roku.

Tim Cook był dość powściągliwy, jeśli chodzi o tworzenie nowych fabryk w Stanach Zjednoczonych. Właściwie wyminął się od odpowiedzi. Za to wyraził się jasno, że Apple pracuje nad technologią autonomicznej jazdy, ale jej zastosowanie jest dość szerokie, nie można więc powiedzieć, że Apple pracuje nad samochodem. Firma jednak dużo inwestuje w autonomiczne pojazdy. Szef firmy wypowiedział się także z dużym entuzjazmem na temat poszerzonej rzeczywistości.

Nadal nie udaje się zaspokoić popytu na AirPodsy. Bezprzewodowe słuchawki Apple świetnie się sprzedają, zwiększono produkcję, ale to wciąż mało, by w pełni zaspokoić potrzeby rynku. Choć w skali całej firmy AirPodsy to promil przychodów, znów należy mówić o sukcesie firmy w kreowaniu produktów.

Z wyników finansowych wyraźnie widać również, że Apple świetnie sobie radzi na większości rynków, ale ma poważny problem z Chinami. Po pierwszym boomie, obecnie sytuacja nie wygląda zbyt kolorowo. Rok do roku w Chinach przychody spadły o 10%. Tymczasem w Amerykach było to 13% wzrostu, w Europie 11%, w Japonii 3%, a w pozostałych krajach Azji 15%. Firma jednak nie przewiduje zmiany strategii na rynku chińskim i wprowadzenia tam do obrotu tańszych urządzeń. Za to widzi olbrzymi potencjał w Indiach.

Pozytywne wyniki, powyżej oczekiwań analityków szybko odbiły się na giełdzie. Na rynku po zamknięciu akcje firmy poszły w górę o ponad 6%. Co prawda kapitalizacji spółki wciąż brakuje ponad 200 miliardów dolarów, aby Apple stało się pierwszą firmą na świecie wartą bilion, ale jednocześnie jest na dobrej drodze by to osiągnąć w ciągu najbliższych kilku lat.

Z niecierpliwością czekamy jesieni, gdy Apple zaprezentuje kolejne nowe urządzenia. Podczas ogłaszania wyników finansowych Tim Cook jedynie odmówił komentarza odnośnie plotek związanych z iPhone’em 8 i problemami z jego produkcją.

4

Paweł Okopień

Pasjonat nowinek ułatwiających codzienne życie, obserwator szybko zmieniającego się rynku tech, nurek, maniak wysokiej rozdzielczości i telewizorów.

paweloko

4
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
DavePawciuMoridinKamil Pietruk Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Kamil Pietruk
Gość
Kamil Pietruk

Na pewno większa sprzedaż iPada nie jest zasługą tylko modelu Pro ale też budżetowego iPada który jest sporo tańszy ;) .

Moridin
Gość

Tak. ASP spadło o 11% ZTCP, więc zdecydowanie przodu tani iPad 9.7″.

Pawciu
Gość

W końcu ktoś trzeźwo myślący 😄

Dave
Gość
Dave

Przez lata korzystałem z tabletów opartych na Androidzie. Niestety – im było dłużej od zakupu tym system coraz wolniej pracował, akumulator z każdym miesiącem działał coraz krócej a aktualizacji systemu w wielu przypadkach nie dostawałem bo.. polityka androida polega na kupowaniu co roku nowego sprzętu.

Odkąd pracuję na iPad Air 2 (później mini 4) zapomniałem co to krótki czas pracy (minimum 10 godzin non stop) a perfekcyjna płynność działania systemu zadziwia mnie każdego dnia.

Oczywiście ważne są też aktualizacje które.. po prostu przychodzą na wszystkie urządzenia co tylko pokazuje, że może i Apple jest drogie ale wiem za co płacę.