iMagazine

Apple TV bez perspektyw na przyszłość

07/08/2017, 11:05 · · · 51

Relacjonuje przecieki odnośnie kolejnej generacji Apple TV i mam poważny problem z nią. Przystawka Apple w naszym kraju jest naprawdę mało atrakcyjna, co więcej na zachodzie wcale nie wygląda to dużo lepiej. W Apple TV 5 raczej nie będzie mieć, żadnych przełomowych funkcji. Szansą na rozwój ATV jest jedynie upadek Smart TV.

Korzystałem dużo z Apple TV w momencie, gdy użytkowałem starych telewizorów. Przystawka jest doskonałym sposobem na usmartownienie ekranu, choć dla przeciętnego użytkownika jest to bardzo kosztowna zabawka. Tanią, chińską przystawkę można mieć za 100 zł, niewiele droższy jest podstawowy Chromecast.

Co daje Apple TV? Podstawowe funkcje to AirPlay audio i wideo z urządzeń z iOS oraz macOS. To także bezpośredni dostęp do Apple Music i naszej biblioteki muzycznej. Dostęp do aplikacji zdjęcia i naszych zdjęć. Przy czym te dwie ostatnie funkcje są nieco słabo przemyślane, gdyż brakuje dostępu do wielu kont użytkowników. Telewizor to jednak urządzenie rodzinne i korzysta z niego wiele osób, a profili nie ma. Reszta to dostęp do popularnych serwisów VOD i gier i aplikacji. Z tym, że w Polskich warunkach popularnych lokalnych serwisów VOD brak. Nie możemy też kontrolować Apple TV za pomocą Siri, a oferta iTunes Movies też nie jest szczególnie szeroka, choć to najlepszy moim zdaniem serwis z filmowymi nowościami do wypożyczenia. Aplikacje i gry firm trzecich wypadają słabo, w 90% są słabe, albo bardzo słabe. Tylko kilka tytułów jest naprawdę wartych uwagi, ale pewnie i tak graliście w nie na iOS.

Kolejna generacja nie będzie miała łatwego losu. Argumentów za wymianą ATV4 nie jest za dużo, starszych modeli również. Co więcej to będzie model, z którego pełne korzyści czerpać będą posiadacze nowoczesnych telewizorów. Nie ma na rynku ani jednego telewizora z 4K i dobrym lub chociaż przyzwoitym efektem HDR, który nie posiadałby funkcji Smart TV. W Polsce najbogatszą ofertę Smart posiada Samsung, ale na Android TV oraz ekrany LG z WebOS też nie można jakoś szczególnie narzekać. Podstawowe funkcje posiada też Panasonic.

Tak naprawdę ratunkiem dla Apple TV byłoby wycofanie się większości producentów z Android TV. To co robi Sony w niższych seriach. Na razie jednak nic nie wskazuje na taką sytuację. Innym rozwiązaniem jest po prostu produkcja własnego telewizora przez Apple z interfejsem z Apple TV. Na to się jednak nie zapowiada, bo nie jest to w żaden sposób ekonomicznie uzasadnione w portfolio Apple.

Wszystko wskazuje na to, że Apple TV piątej generacji będzie drogą przystawką, która znajdzie jeszcze mniej nabywców niż poprzednie wersje. Chciałbym się mylić, ale nic na to nie wskazuje. Jeśli jednak planujecie jej zakup to pomyślcie też o dobrym telewizorze. Bez HDR efektów z tego zakupu nie będzie.

51

Paweł Okopień

Pasjonat nowinek ułatwiających codzienne życie, obserwator szybko zmieniającego się rynku tech, nurek, maniak wysokiej rozdzielczości i telewizorów.

paweloko

 • bodo

  ‚niewiele droższy jest podstawowy Chromecast.”
  naprawde ktos porównuje chromecast z Apple TV? LOL

  ‚W Polsce najbogatszą ofertę Smart posiada Samsung,’
  Mam samsunga i ich soft, po prostu NIE DZIALA.
  JEST TO NAJGORSZY SOFT JAKI WIDZIAŁEM W SWOIM ŻYCIU,

 • Artur Sawicki

  Mam ATVgen4, ale od kiedy kupiłem LG OLED. ATV nie używam. Kiedyś używałem ATV do netflixa. Teraz w LG mam netflix, amazon prime i HBOGo, atv używam tylko do stremowania czegoś mojego iphona.
  Wiec jeśli Apple czegoś ciekawego nie zaprezentuje w ATV gen5 to nie ma potrzeby go kupować.

  • rybak17

   Dokładnie, jedyna ciekawa funkcja to obsługa Apple’owego AirPlay.

   • Alfer

    Nawet gdyby tak było, warto by je kupić. AirPlay jest u nas mało znany i chyba niedoceniany, a jako jedyny pozwala na strumieniowanie bez kompresji muzyki z urządzenia mobilnego. Chromecast Audio niby robi to samo, ale swoją muzykę trzeba najpierw przenieść do chmury wykupiwszy odpowiednią przestrzeń dyskową i zużywać transfer, jeżeli korzysta się z LTE. Diabeł tkwi w szczegółach.

Jeśli chcesz wesprzeć redakcję iMagazine, podoba Ci się nasza praca, to zapraszamy do iMag Weekly

dołącz

W archiwum iMag Weekly znajdziecie ponad 500 felietonów, artykułów, recenzji, opisów, przepisów oraz relacji z podróży – w sumie do przeczytania jest ponad 500 tysięcy słów. Wykupienie dostępu do niego jest „dożywotnie” (czyli tak długo jak będzie funkcjonował iMagazine) i wystarczy to zrobić raz. Nasz tygodnik był wydawany do dnia 27/01/2017.

Osoby, które miały wykupioną jakąkolwiek subskrypcję otrzymały pełny dostęp do archiwum.