iMagazine

Sandisk

Disney odchodzi od Netflixa – będziemy płacić więcej

10/08/2017, 18:45 · · · 7

Rynek telewizyjny, a także giełdowy parkiet żyje wiadomością o zakończeniu współpracy pomiędzy Disney’em a Netflixem. Z perspektywy naszego rynku nie jest to jakaś znacząca wiadomość, a wszystko i tak będzie mocno rozłożone w czasie. Jedno jest pewne powinniśmy szykować portfele.

Ból z powodu odejścia Disney’a od Netflixa przede wszystkim odczują amerykańscy fani animacji. W Stanach Zjednoczonych w usłudze dostępnych jest mnóstwo tytułów tego studia. W Polsce Netflix dopiero dodaje katalog filmów Disney’a i to w dość skromny sposób. Znacznie więcej Disney’owskich pozycji, których jest też z miesiąca na miesiąc coraz więcej pojawia się w usłudze HBO GO. Podobnie sprawa ma się w wielu innych krajach. Niestety wytwórnie same narobiły sobie w przeszłości kłopotów powierzając sprzedaż praw lokalnym czy regionalnym dystrybutorom. W efekcie mamy globalny chaos, jeśli chodzi o to, gdzie, kto i do kiedy posiada prawa do emisji/dystrybucji. Nic też nie zapowiada szybkich zmian, choć globalizacja serwisów VOD powinna na to wskazywać.

Pewne jest jednak, że Disney planuje stworzyć własną dużą platformę VOD. Myliłby się jednak ten, kto myśli, że ten producent to dziś raptem tylko kultowe animacje, czy też nawet Gwiezdne Wojny, to jeszcze Marvel, sporo innych filmów oraz dużo drobnych seriali, do tego własny kanał telewizyjny abc i liczne produkcje lokalne na całym świecie. Treści na start jest naprawdę dużo.

Kluczowe jest jednak, to że Disney nie jest zapewne ostatnim ważnym graczem, który będzie próbował swoich sił w tworzeniu serwisów VOD i to nas jako użytkowników powinno smucić. Wkrótce może bowiem się okazać, że miesięcznie płacimy nawet kilkaset złotych w ramach subskrypcji.

Netflix w 4K to 50 zł, do tego rodzinna chmura Apple Music 30 zł, 200 GB za 12 zł, do tego jeszcze kablówka, office 365, HBO, sam internet, subskrypcja paru magazynów na iPadzie. Już dziś jest tego sporo, a wszystko wskazuje na to, że w kolejnych latach będzie więcej. Oczywiście nikt nam nie każe kupować wszystkiego. Jednak model subskrypcyjny dla użytkownika jest finalnie często bardzo kosztowny, choć „nie boli” tak jak pojedyncze zakupy i daje dużo większą swobodę. Natomiast dla firm jest to źródło stałego przychodu, które zapewnia stabilność i przewidywalność. Dlatego decyzja Disney’a nie powinna nikogo dziwić. Mając marki przynoszące miliardy dolarów, próba zarobienia jeszcze więcej pozbywając się pośredników jest bardzo kusząca.

7

Paweł Okopień

Pasjonat nowinek ułatwiających codzienne życie, obserwator szybko zmieniającego się rynku tech, nurek, maniak wysokiej rozdzielczości i telewizorów.

paweloko

7
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
Łukasz StanekhuczasPawełPaweł Okopieńsportpoz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Dariusz Gardyński
Gość
Dariusz Gardyński

A mnie to jednak dziwi! Pytanie zasadnicze – co zwalcza piractwo? Wygodniejsza i lepsza usługa za niewielkie pieniądze. Disney o tym zapomniał jak widzę. Jeśli otworzy własny VOD tylko ze swoimi treściami i to jeszcze na wyłączność, to zanim się obejrzy ludzie znów masowo będą ich piracić. Cóż… kapitalizm… Ja tu liczę na integracje nawet TVP z Netflixem, a tu Disney się odłącza Oo. Rykłem śmiechem.

sportpoz
Gość

Serio Disney aż tak ceni się, by sprzedawać siebie na wyłączność jako inne medium?

Paweł Okopień
Gość
Paweł Okopień

przecież to jeden z najsilniejszych brandów na świecie.
Sam Kubuś Puchatek jest wart miliardy nie wspominając o Gwiezdnych Wojnach

sportpoz
Gość

Tego nie kwestionuję. Dziwię się tylko, ze znajda się tacy, którzy będą chcieli oglądać tylko i wyłącznie produkcje Disneya

Łukasz Stanek
Gość
Łukasz Stanek

Zdziwiłbyś się ile tego mają i jak bardzo różnorodne :)

Paweł
Gość
Paweł

To ja pofantazjuje: Być może Apple szykuje wreszcie porządną usługę apple TV a wyjście Disneya jest jednym z pierwszych kroków? Za chwile możemy mieć VOD od Appla z olbrzymią bazą kilentów i fimów

huczas
Gość
huczas

trochę chyba fantazja ale nie było by to wcale głupie… brałbym!