iMagazine

Europejski rynek smartfonów – Apple wyprzedzone przez Huawei, Xiaomi tuż za podium

19/08/2017, 11:47 · · · 13

Analitycy z Canalys zaprezentowali ciekawe dane dotyczące europejskiego rynku smartfonów. Nie mają oni dobrych informacji dla Apple. Jednocześnie świetnie sobie radzą chińscy producenci w tym Xiaomi.

Canalyst udostępnił dane o rynku smartfonów w Centralnej i Zachodniej Europie w drugim kwartale bieżącego roku. Jeśli chodzi o lidera to nie ma zaskoczenia, jest nim Samsung, który od kwietnia do czerwca dostarczył do Europy 4,9 milionów urządzeń i jest to o 14% więcej niż w tym samym okresie w roku 2016. Jednak ten sukces to nie sprawka flagowego Galaxy S8, a mocnych i dobrze wycenionych średniaków serii A i J. Na drugim miejscu mamy zmianę lidera z Apple na Huawei, jednak wbrew informacji prasowej nie jest to żadna sensacja. Obie firmy idą praktycznie łeb, w łeb i to od kilku dobrych kwartałów, Apple wyprzedziło Huawei w pierwszym kwartale 2017 roku, by teraz sprzedać prawie tyle samo smartfonów, co chiński producent. Różnica na rzecz Huawei wynosi nie więcej niż 50 tysięcy egzemplarzy. Przy czym patrząc na wykres dynamika wzrostów Apple jest mniejsza, niż gracza, którego twarzą jest Robert Lewandowski.

Huawei przynajmniej w naszym rejonie Europy środkowej działa jednak znacznie intensywniej, jeśli chodzi o PR i Marketing, a także ma szerszą ofertę modeli dopasowaną do zamożności tego regionu. O zmianę polityki produktowej Apple nie podejrzewam, kolejny raz jednak kłania się intensyfikacja działań edukacyjnych i promocyjnych w tej części świata.

Ciekawie jest tuż za podium rankingu. Na czwartym miejscu znalazł się Xiaomi, ten chiński producent z przytupem wdziera się na europejski rynek, wyprzedzając Lenovo, które na przykład w Polsce znaczy naprawdę niewiele. Poza pierwszą piątką znalazły się takie marki jak Sony, czy LG, które starają się mocno promować swoje telefony w Polsce współpracując często przy tym z telkomami. Ponad milion sprzedanych Xiaomi w kwartał w Europie to naprawdę świetny wynik.

Dane z Canalyst potwierdzają to, co można zaobserwować na rynku organoleptycznie. Pozycja chińskich marek rośnie. Sprzedaż iPhone’ów w Europie, zwłaszcza w naszym regionie również rośnie, choć na tle całej rzeczy urządzeń z Androidem, aż tak tego nie widać. Natomiast pozycja Samsunga jest na razie nie zagrożona, ale choć firma markę buduje na flagowcach takich jak S8, czy Note, to za sprzedaż odpowiadają średnie modele.

źródłoCanalys


Paweł Okopień

Pasjonat nowinek ułatwiających codzienne życie, obserwator szybko zmieniającego się rynku tech, nurek, maniak wysokiej rozdzielczości i telewizorów.

paweloko

Dodaj komentarz

rybak17 napisał(a):

Bardzo dobrze, może Apple zauważy dzięki temu europe środkową.

Kamil Pietruk napisał(a):

A w szczególności Polske ;d

kimi napisał(a):

Nie zauważy.

Moridin napisał(a):

Dopóki nie wzrośnie tutaj sprzedaż, to nic nie zrobi.

Marcin K. napisał(a):

Raczej odwrotnie. Jak nic nie zrobią to sprzedaż nie wzrośnie i będą trzymać się maksymalnie aktualnego poziomu.

_____ napisał(a):

to nie ma wpływu na sprzedaż, ludzie nie rzucą się nagle na smartfony po 4K bo pojawi się SIRI. ;)

Moridin napisał(a):

Ale to akurat znany fakt. Tak robią. 🙂

_____ napisał(a):

Apple sprzedaje w Polsce 200K sztuk iPhonów kwartalnie. całkiem sporo. ;)

Niestety nie sądzę, żeby mieli szansę na więcej. Głównie ze względu na fatalną opieką posprzedażną. Płacimy cenę premium, a dostajemy opiekę klienta na poziomie firmy „kogucik”.

Moje przygody z serwisem pewnego dużego retailera, na początku mnie irytowały, teraz już tylko bawią – (coś naprawią, coś innego zepsują, serwisant żre nad klawiaturą i dostajesz laptopa zasypanego okruszkami).

kontakt ze wsparciem telefonicznym Apple to żart i kpina, nie odpowiadają na maile, generalnie mają cię w d…

Może kupię jeszcze iPhona, ale z Maków się wyleczyłem. Mam dwa (jeden od ponad miesiąca w niekończącej się naprawie) i to koniec.

_____ napisał(a):

Europa środkowa to Niemcy, Austria itd.
My należymy do elitarnej grupy krajów wschodnioeuropejskich:

Bulgaria

Croatia

Czech Republic

Estonia

Hungary

Latvia

Lithuania

Montenegro

Poland

Romania

Russia

Serbia

Slovakia

Slovenia

Turkey

Ukraine

rybak17 napisał(a):

Niemacy, Austria czy nawet Szwecja są traktowane jako ktaje Zachodnie.

_____ napisał(a):

Nie.

_____ napisał(a):

A ile Chińczycy zarobili na tej sprzedaży?

andig89 napisał(a):

Apple 3?! I tak mają wysokie tu miejsce. Spokojnie… niedługo przegrają z Xiaomi 😆. Liczę na dobre wsparcie Xiaomi w Polsce. Podoba mi się ich nakładka, więc jest spora szansa, że na nich się zdecyduję. Zobaczymy jak się będą tu rozkręcać 😀. Samsung oczywiście zalewa rynek, flagowce fajne, ale cena Apple’owska. Huawei jest chyba najbardziej reklamowany w Polsce. Wielu ludzi go kupuje i poleca dalej. Tym sposobem jedyną Chińską marką jaką zna np. moja Mama, nieobeznana w ogóle w technologiach, jest Huawei, bo kolega z pracy ma i fajnie wygląda. Sam byłem zaskoczony. Nic nie mówiłem o tej firmie, a tylko słyszę Huawei to, Huawei tamto i że się ludziom podoba i w ogóle. To oczywiście nie jest wyznacznik dla ogółu, ale dla mnie to symboliczny znak. Samsung będzie tu tracił moim zdaniem, jeśli jakoś nie przerwie tego trendu.

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK