iMagazine

APFS będzie obowiązkowy na SSD w macOS High Sierra

30/08/2017, 10:13 · · · 5

Na Apple Support znajduje się nowy dokument, opublikowany przed tygodniem, na temat APFS i dysków opartych o pamięć flash, czyli SSD i dyski znane z chociażby MacBooków z ostatnich paru lat.

Apple File System (APFS), is the default file system in macOS High Sierra for Mac computers with all flash storage. APFS features strong encryption, space sharing, snapshots, fast directory sizing, and improved file system fundamentals.

When you upgrade to macOS High Sierra, systems with all flash storage configurations are converted automatically. Systems with hard disk drives (HDD) and Fusion drives won’t be converted to APFS. You can’t opt-out of the transition to APFS.

W przypadku HDD lub Fusion Drive, uaktualnienie systemu plików do APFS będzie opcjonalne i tego też spodziewałem się w przypadku dysków opartych o pamięć flash, ale już wiemy, że tak nie będzie – konwersja w tej ostatniej sytuacji będzie automatyczna, podczas instalacji High Sierra.

Przypominam o zrobieniu backupów (tak, liczba mnoga!) przed instalacją – „wszyscy we we wsi wiedzą”, że jak będzie backup, to procedura instalacji się powiedzie. A jeśli nie wierzycie, to sprawdźcie sobie mojego Twittera – paru gagatków niestety już miało pecha przy betach High Sierra.

5

Wojtek Pietrusiewicz

Wydawca, fotograf, podróżnik, podcaster – niekoniecznie w tej kolejności. Lubię espresso, mechaniczne zegarki i zwinne samochody. Niedawno rozpocząłem prowadzenie kursów Lightrooma i fotografii na Pikselowe.pl – zapraszam.

morid1n

Dodaj komentarz

LukCzu napisał(a):

Wydawało mi się, że na Fusion Drive wogóle nie będzie możliwości konwersji do APFS.

Wojtek Pietrusiewicz napisał(a):

Obecnie nie ma jeśli dobrze pamiętam, ale podejrzewam, że będzie jak dodadzą wsparcie.

adam wozniak napisał(a):

Mnie kiedyś Applowska TimeCapsule ratowała życie i w cale nie instalowałem bety macOS wtedy! Także backup warto mieć!

1111 napisał(a):

no gites – a co jesli mam MacBook Pro 2012 z wlasnym SSD a SATA? :)

Wojtek Pietrusiewicz napisał(a):

Jest to dysk z pamięcią flash czyli przymusowe APFS.

Jeśli chcesz wesprzeć redakcję iMagazine, podoba Ci się nasza praca, to zapraszamy do iMag Weekly

dołącz

W archiwum iMag Weekly znajdziecie ponad 500 felietonów, artykułów, recenzji, opisów, przepisów oraz relacji z podróży – w sumie do przeczytania jest ponad 500 tysięcy słów. Wykupienie dostępu do niego jest „dożywotnie” (czyli tak długo jak będzie funkcjonował iMagazine) i wystarczy to zrobić raz. Nasz tygodnik był wydawany do dnia 27/01/2017.

Osoby, które miały wykupioną jakąkolwiek subskrypcję otrzymały pełny dostęp do archiwum.