iMagazine

iPhone 8 bez przycisku home, obsługiwany gestami zamiast niego [uaktualniono]

30/08/2017, 14:48 · · · 7

Mark Gurman opublikował artykuł, w którym tłumaczy jak dokładnie Apple chce rozwiązać brak fizycznego przycisku home w nowym iPhone’ie i nie będzie to za pomocą ani wirtualnego przycisku, ani 3D Touch na dolnej części ekranu.

Across the bottom of the screen there’s a thin, software bar in lieu of the home button. A user can drag it up to the middle of the screen to open the phone. When inside an app, a similar gesture starts multitasking. From here, users can continue to flick upwards to close the app and go back to the home screen. An animation in testing sucks the app back into its icon. The multitasking interface has been redesigned to appear like a series of standalone cards that can be swiped through, versus the stack of cards on current iPhones, the images show.

Mark pisze, że Apple to „testowało”, więc nie ma pewności, że to rzeczywiście trafi do najnowszego modelu iPhone’a, ale jeśli tak się stanie, to będzie to pierwsza duża zmiana UI iOS-a.

Olivier Chavarel z Black Pixel zrobił powyższy mockup (opublikowany przez Stevena Troughtona-Smitha), który pokazuje jak będzie wyglądał dolny „pasek”, z którego możemy wykonać gest do góry, który z kolei otworzy App Switcher. Jeśli gest pociągniemy wyżej, to wrócimy do ekranu domowego. To dokładnie przypomina animację, którą Guilherme Rambo‏ odkrył przed tygodniem. Rzekomo zmieni się też wygląd „kart” aplikacji w App Switcherze.

Mark Gurman dodatkowo raportuje, że ekran domowy będzie posiadał sześć rzędów ikon, po cztery w każdym rzędzie, oraz Docka na dole ekranu, przypominającego tego w iPadach działających pod kontrolą iOS 11. Wspomina też o pasku statusu z wycięciem, który będzie często widoczny – Apple nie będzie chowało „uszu”, jak rzekomo nazywają górną lewą i prawą część ekranu. Po lewej stronie ma znajdować się zegar, a po prawej łączność komórkowa, Wi-Fi, oraz pozostały czas pracy na baterii. Ze względu na ograniczoną ilość miejsca, zawartość paska statusu może się zmieniać, zależnie od potrzeb. To niestety nadal nie tłumaczy gdzie umieszczone zostanie wiele innych ikon, które tam mogą się pojawiać, jak chociażby ikona dot. Bluetooth, budzika i innych.

Uaktualnienie

Poniżej możecie zobaczyć kolejną animację zamykania i otwierania aplikacji gestami, i nowego Docka.


Wygląda na to, że za wiele niewiadomych przed 12/09/2017 nie ma… Szkoda.


Wojtek Pietrusiewicz

Wydawca, fotograf, podróżnik, podcaster – niekoniecznie w tej kolejności. Lubię espresso, mechaniczne zegarki i zwinne samochody. Niedawno rozpocząłem prowadzenie kursów Lightrooma i fotografii na Pikselowe.pl – zapraszam.


Dodaj komentarz

Adam Guła napisał(a):

Jak w takim wrazie wrócić do ekranu startowego? Teraz wystarczy tylko raz kliknąć w Home

emejczmejcz napisał(a):

Przesunieciem palca do końca górnej krawędzi ekranu

riwanol napisał(a):

jak blackberry 10

Kapi napisał(a):

Wydaje się, że mocno będzie to przypominało gesty z iPadów z iOS 11. Od kiedy korzystam z bety wykorzystuję przycisk Home jedynie do odblokowania iPada i jestem wielkim fanem tego rozwiązania.

Placebo101 napisał(a):

Kłania się BlackBerry 10 najlepszy system opierający się na gestach, znów Apple kopiuje.

Sportpoz napisał(a):

Podoba mi się. Jest nawet lepiej, bo fizyczny przycisk home zabierałby tylko miejsce.

mariuszrk napisał(a):

Korzystając z iPada z home korzystam praktycznie jedynie podczas jego odblokowywania. Cała reszta to gesty. To się może sprawdzić.

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK