iMagazine

Apple TV 4K – co nowego?

19/09/2017, 15:08 · · · 8

To model Apple TV, który powinien był zadebiutować przed paroma laty, w miejsce modelu 4. generacji. Jest jednak kilka powodów do zadowolenia z tego, że otrzymaliśmy go dopiero dzisiaj.

Dwa modele

W ofercie Apple obecnie są dwa modele Apple TV – model 4 i 4K. Starszy jest teraz oferowany tylko w 32 GB pojemności za 699 PLN, a nowszy ponownie przyjął strategię poprzednika – jest w wersjach 32 i 64 GB, w cenie 849 lub 949 PLN. Potencjalną zaletą większego modelu jest więcej miejsca na przechowywanie miniaturek naszych zdjęć, jeśli ambitniej korzystamy z iCloud Photo Library, oraz więcej miejsca na… przepiękne screesavery od Apple, zremasterowane teraz w 4K i HDR. Wiem, że to brzmi śmiesznie, ale często w domu zostawiamy ATV włączone, nawet jak już z niego nie korzystamy, dla tych pięknych widoków.

Serce i specifykacja

Apple A8 zostało w modelu 4K zastąpione świeżym A10X Fusion, którego znamy z najnowszych iPadów Pro – powinien w końcu zapewnić więcej mocy niż trzeba, nawet dla graczy (o ile takowi istnieją na tej platformie). Apple podczas keynote nawet pokusiło się o demo nowej gry, więc nadal liczą, „że coś z tego będzie” – szkoda tylko, że nie starają się bardziej.

W kwestii portów i łączności, uaktualniony został Ethernet z 10/100BASE-T (100 Mbps) na Gigabitowy (1 Gbps), a Wi-Fi (802.11ac) zyskało teraz wsparcie dla pasma 5 GHz). Poprawiono też Bluetooth z 4.0 na 5.0, a złącze HDMI teraz wspiera standard 2.0a zamiast 1.4.

Jeden port zniknął – USB-C – który służył do celów diagnostycznych.

 

Siri Remote

Wraz z nowym Apple TV 4K pojawił się też nowy Siri Remote. Ten pilot zgarnął sporo krytyki przez ostatnie lata i niestety Apple nie zdecydowało się znacząco poprawić – dodano jedynie biały pierścień wokół przycisku Menu.

Deweloperzy mają natomiast teraz dostęp nie tylko do informacji o „acceleration” i „gravity”, ale również do prędkości obrotu i „attitude” pilota.

Nowa jest też cena – w USA kosztuje 69 USD, a w Polsce jeszcze nie jest dostępny.

4K i HDR

Dla osób posiadających telewizory 4K, wspierające HDR, to prawdopodobnie jedna z lepszych przystawek, jakie są dostępne na rynku. Ważne jest też to, że filmy z HDR będą dostępne zarówno w standardzie Dolby Vision, jak i HDR10 – wojna formatów nie powinna nas zatem obchodzić.

Apple, do kompletu, oferuje też filmy w 4K w iTunes – do kupienia lub wypożyczenia – w tej samej cenie co wersje 1080p. Najlepszy jest jednak to, że jeśli posiadamy filmy w 1080p, to zostaną one automatycznie uaktualnione do 4K, pod warunkiem, że będą dostępne w tym formacie.


Wojtek Pietrusiewicz

Wydawca, fotograf, podróżnik, podcaster – niekoniecznie w tej kolejności. Lubię espresso, mechaniczne zegarki i zwinne samochody. Niedawno rozpocząłem prowadzenie kursów Lightrooma i fotografii na Pikselowe.pl – zapraszam.


Dodaj komentarz

ieuiejioe napisał(a):

Brak USB-C = brak Kodi. Nie kupię. ;)

Piotr napisał(a):

Oj jaka szkoda, nie bedziesz mogl ogladac nielegalnych i kradzionych filmow… tragedia.

ieuiejioe napisał(a):

kto powiedział, że nielegalnych i kradzionych? jest tam ipla, player.pl i korzystanie z zasobów NASa, które jest wygodniejsze niż np. w VLC. mało wiesz o Kodi :)

rybak-17 napisał(a):

Jedyne co mi przychodzi do głowy AirPlay. Reszty pewnie nie użyje.

someone napisał(a):

Dokładnie tak a do tego wystarczy Airport Express

iD4Ru73K napisał(a):

Airport Express to prehistoria… Nie ma nawet gigabitowego portu. A po drugie musiałbym na głowę upaść, aby mając ATV 4K z hiper ultra turbo wydajnym A10 obciążać iMaca/Macbooka przy streamowaniu filmów 4K. Powodzenia przy przesyłaniu ciężkich plików przez WiFi.

Piotr napisał(a):

Dziwne, że dodali wsparcie dla 5GHz, skoro moje ATV 4 bez problemu obsługuję taką sieć ;)

Bo już ATV4 miał 802.11ac i powinien wspierać 5GHz, chociaż na stronie Apple dopiero ATV4K ma o tym wzmiankę..

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK