Mastodon
Zdjęcie okładkowe wpisu iOS 11 i przełączniki Wi-Fi oraz Bluetooth w Centrum sterowania

iOS 11 i przełączniki Wi-Fi oraz Bluetooth w Centrum sterowania

13
Dodane: 7 lat temu

Duże aktualizacje systemów wnoszą często mniejsze lub większe zmiany do znanych nam wcześniej mechanizmów. Czasem się nam to podoba, a czasem wręcz przeciwnie. Tuż po aktualizacji iOS 11 kością niezgody stało się Centrum sterowania.

Samo Centrum sterowania zyskało sporo nowych skrótów z nagrywaniem ekranu na czele. Spór dotyczy jednak dwóch przełączników – Wi-Fi i Bluetooth. W iOS 10 dotknięcie któregoś z nich wyłączało odpowiednie moduły. Obecnie natomiast jesteśmy tylko odłączani od urządzeń – czy to routera, który nadaje daną sieć Wi-Fi, czy też urządzeń działających po Bluetooth. Same moduły pozostają włączone i jeśli np. w pracy się odłączyliśmy od sieci Wi-Fi, to po powrocie do domu iUrządzenie i tak automatycznie połączy się z siecią domową.

Decyzja o takim, a nie innym działaniu wspomnianych przełączników jest zupełnie świadoma ze strony Apple. Z dokumentacji Apple poświęconej temu tematowi możemy dowiedzieć się, jaki był tego powód:

W systemie iOS 11 lub nowszym naciśnięcie przycisków Wi-Fi i Bluetooth w centrum sterowania powoduje natychmiastowe rozłączenie urządzenia z siecią Wi-Fi i akcesoriami Bluetooth. Zarówno łączność Wi-Fi, jak i Bluetooth będą nadal dostępne, dlatego można korzystać z poniższych ważnych funkcji:

  • AirDrop
  • AirPlay
  • Apple Pencil
  • Apple Watch
  • Funkcje integracji, takie jak Handoff i Instant Hotspot
  • Instant Hotspot
  • Usługi lokalizacji

Chodzi więc o utrzymanie łączności z akcesoriami Apple czy też funkcjami. Z jednej strony wydaje się to być logiczne, z drugiej budzi wątpliwości co do bezpieczeństwa użytkownika, który być może nie jest świadomy, że korzystając z przełączników w Centrum sterowania nie wyłącza samych modułów, a tym samym może się wystawić na zagrożenia atakami.

Co ciekawe, z tej samej dokumentacji dowiadujemy się też, że Wi-Fi oraz Bluetooth połączą się automatycznie ponownie, jeśli na przykład uruchomimy ponownie iUrządzenie lub – uwaga – na zegarku wybije godzina piąta rano czasu lokalnego. Dlaczego akurat piąta rano? Tego nie wie nikt1.

Aby więc permanentnie wyłączyć moduły Wi-Fi i Bluetooth musimy posłużyć się tradycyjną metodą, czyli poprzez aplikację Ustawienia. Wtedy ikony tych dwóch transmisji w Centrum sterowania będą wyszarzone i przekreślone.

Jeśli chodzi o ponowne ich włączenie, to tu już możemy posłużyć się Centum sterowania.


W kwestii przełączników myślę, że najlepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby działały one tak jak w poprzedniej wersji iOS, czyli zupełnie wyłączały Wi-Fi i Bluetooth. Ale z drugiej strony Apple powinno umożliwić zmianę tego zachowania na to z iOS 11. I myślę, że nie sprawiłoby to większego problemu, gdyby wykorzystać w tym celu 3D Touch (zarówno to prawdziwe na iPhone’ach jak i symulowane na iPadach) lub w ostateczności dać taki wybór jako opcja w Ustawieniach. Byłoby to z pewnością lepsze rozwiązanie dla bardziej świadomych użytkowników.

A co Wy myślicie na temat tych przełączników w Centrum sterowania?

Jestem tego bardzo ciekaw, dlatego weźcie udział w ankiecie i oczywiście zachęcam do komentowania!

Przełączniki Wi-Fi i Bluetooth w Centrum sterowania powinny…

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
  1. Choć trzeba przyznać, że podobnie działa na przykład ręczne włączenie/wyłączenie trybu Nie przeszkadzać, ale tam z kolei funkcja ta przełącza się o szóstej rano.

Maciej Skrzypczak

Użytkownik sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, grafik komputerowy, Redaktor iMagazine.pl. Mastodon: mcskrzypczak@c.im

Zapraszamy do dalszej dyskusji na Mastodonie lub Twitterze .

Komentarze: 13

Ja nie rozumie tego, dlaczego po rozłączeniu sieci w centrum sterowania i zgaszenia iPada , po ponownym go wybudzeniu, sieć jest włączona , ikonka wifi swieci sie na niebiesko. W sumie spoko, teraz nie musze ciagle aktywować wifi , tylko np otwieram FB i pokazuja sie do wyboru i tyle

Bardzo fajna funkcja. W końcu nie trzeba robić dodatkowego kroku, kiedy chce się uzyć np. AirDrop. Po prostu akcesoriów korzystajacych z BT i WIFI zrobiło się już tyle, że nie ma możliwości, żeby na stałe wyłączać moduły łączności, Możliwość odłączenia konkretnego urządzenia, bez całkowitego pozbywania sie łaczności np. z PENem czy zegarkiem jest genialna. Brawo Apple.

Ale Pencil nieużywany, ale podłączony rozładowuje się w kilka godzin. Więc wyłączenie bluetootha jest konieczne.

masz cos uszkodzone. powinien być podłaczony tygodniami.

Nie rozumiem narzekania i afery związanej z funkcją tych przełączników. Przecież jak ktoś chce wyłączyć wi-fi to może wejść do ustawień telefonu i tam to zrobić. Dla mnie bomba, że właśnie tak to działa, jak działa. Oznacza to, że mogę rozłaczyć się z wifi “mc donalds” nie tracąc połączenia z innymi urzadzeniami czy chocby zachowujac “hand-off”. Ponadto iphone sam podlaczy sie do sieci, kiedy tylko wejde do domu. Tak powinno to dzialac. Niestety ludzie sa niezbyt madrzy i nie potrafia czytac.

Akurat w tym wypadku można uszczęśliwić wszystkich i dodać 3D Touch do ikonek Wifi i BT i w podmenu dodać opcje rozłącz/wyłącz kompletnie i wszyscy zadowoleni.

Również zauważyłem pojawiający się napis, informujący o rozłączeniu z zegarkiem, co faktycznie nie ma miejsca – Apple Watch jest ciagle połączony, zgodnie z opisem tej funkcji w tym artykule jak również na stronie Apple. Pewnie przy najbliższej aktualizacji ten napis już się nie pojawi.

Na początku, po przeprowadzeniu aktualizacji nie wiedziałem za bardzo o co w tym wszystkim chodzi. Wystarczyło przeczytać zasadę działania, wypróbować i w tej chwili śmiało mogę powiedzieć, że mi to odpowiada.
Oczywiście mogliby dodać w centrum sterowania możliwość wyboru działania funkcji ikonek BT i Wi-Fi za pomocą 3D Touch, a nie – jak ma to miejsce teraz – jest tylko opcja rozwinięcia menu tych ikonek. Możliwe, że to poprawią i nikt nie będzie już narzekał ;)

„Na twardo” (ikonka jest przkreślona) wifi można wyłączyć aktywując tryb samolot w centrum sterowania :) Wifi włącza się ponownie po dezaktywacji trybu samolot.