iMagazine

iOS 11 i przełączniki Wi-Fi oraz Bluetooth w Centrum sterowania

22/09/2017, 14:16 · · · 13

Duże aktualizacje systemów wnoszą często mniejsze lub większe zmiany do znanych nam wcześniej mechanizmów. Czasem się nam to podoba, a czasem wręcz przeciwnie. Tuż po aktualizacji iOS 11 kością niezgody stało się Centrum sterowania.

Samo Centrum sterowania zyskało sporo nowych skrótów z nagrywaniem ekranu na czele. Spór dotyczy jednak dwóch przełączników – Wi-Fi i Bluetooth. W iOS 10 dotknięcie któregoś z nich wyłączało odpowiednie moduły. Obecnie natomiast jesteśmy tylko odłączani od urządzeń – czy to routera, który nadaje daną sieć Wi-Fi, czy też urządzeń działających po Bluetooth. Same moduły pozostają włączone i jeśli np. w pracy się odłączyliśmy od sieci Wi-Fi, to po powrocie do domu iUrządzenie i tak automatycznie połączy się z siecią domową.

Decyzja o takim, a nie innym działaniu wspomnianych przełączników jest zupełnie świadoma ze strony Apple. Z dokumentacji Apple poświęconej temu tematowi możemy dowiedzieć się, jaki był tego powód:

W systemie iOS 11 lub nowszym naciśnięcie przycisków Wi-Fi i Bluetooth w centrum sterowania powoduje natychmiastowe rozłączenie urządzenia z siecią Wi-Fi i akcesoriami Bluetooth. Zarówno łączność Wi-Fi, jak i Bluetooth będą nadal dostępne, dlatego można korzystać z poniższych ważnych funkcji:

  • AirDrop
  • AirPlay
  • Apple Pencil
  • Apple Watch
  • Funkcje integracji, takie jak Handoff i Instant Hotspot
  • Instant Hotspot
  • Usługi lokalizacji

Chodzi więc o utrzymanie łączności z akcesoriami Apple czy też funkcjami. Z jednej strony wydaje się to być logiczne, z drugiej budzi wątpliwości co do bezpieczeństwa użytkownika, który być może nie jest świadomy, że korzystając z przełączników w Centrum sterowania nie wyłącza samych modułów, a tym samym może się wystawić na zagrożenia atakami.

Co ciekawe, z tej samej dokumentacji dowiadujemy się też, że Wi-Fi oraz Bluetooth połączą się automatycznie ponownie, jeśli na przykład uruchomimy ponownie iUrządzenie lub – uwaga – na zegarku wybije godzina piąta rano czasu lokalnego. Dlaczego akurat piąta rano? Tego nie wie nikt1.

Aby więc permanentnie wyłączyć moduły Wi-Fi i Bluetooth musimy posłużyć się tradycyjną metodą, czyli poprzez aplikację Ustawienia. Wtedy ikony tych dwóch transmisji w Centrum sterowania będą wyszarzone i przekreślone.

Jeśli chodzi o ponowne ich włączenie, to tu już możemy posłużyć się Centum sterowania.


W kwestii przełączników myślę, że najlepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby działały one tak jak w poprzedniej wersji iOS, czyli zupełnie wyłączały Wi-Fi i Bluetooth. Ale z drugiej strony Apple powinno umożliwić zmianę tego zachowania na to z iOS 11. I myślę, że nie sprawiłoby to większego problemu, gdyby wykorzystać w tym celu 3D Touch (zarówno to prawdziwe na iPhone’ach jak i symulowane na iPadach) lub w ostateczności dać taki wybór jako opcja w Ustawieniach. Byłoby to z pewnością lepsze rozwiązanie dla bardziej świadomych użytkowników.

A co Wy myślicie na temat tych przełączników w Centrum sterowania?

Jestem tego bardzo ciekaw, dlatego weźcie udział w ankiecie i oczywiście zachęcam do komentowania!

Przełączniki Wi-Fi i Bluetooth w Centrum sterowania powinny…

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
  1. Choć trzeba przyznać, że podobnie działa na przykład ręczne włączenie/wyłączenie trybu Nie przeszkadzać, ale tam z kolei funkcja ta przełącza się o szóstej rano.
13

Maciej Skrzypczak

Użytkownik sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, grafik komputerowy, nałogowy gracz ARK: Survival Evolved. Redaktor iMagazine.pl.


13
Dodaj komentarz

avatar
9 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
retrotechnotekaTomasziuytfrdeKasendrolRemik Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Bart
Gość
Bart

Ja nie rozumie tego, dlaczego po rozłączeniu sieci w centrum sterowania i zgaszenia iPada , po ponownym go wybudzeniu, sieć jest włączona , ikonka wifi swieci sie na niebiesko. W sumie spoko, teraz nie musze ciagle aktywować wifi , tylko np otwieram FB i pokazuja sie do wyboru i tyle

mada
Gość
mada

Bardzo fajna funkcja. W końcu nie trzeba robić dodatkowego kroku, kiedy chce się uzyć np. AirDrop. Po prostu akcesoriów korzystajacych z BT i WIFI zrobiło się już tyle, że nie ma możliwości, żeby na stałe wyłączać moduły łączności, Możliwość odłączenia konkretnego urządzenia, bez całkowitego pozbywania sie łaczności np. z PENem czy zegarkiem jest genialna. Brawo Apple.

nemo
Gość
nemo

Ale Pencil nieużywany, ale podłączony rozładowuje się w kilka godzin. Więc wyłączenie bluetootha jest konieczne.

mada
Gość
mada

masz cos uszkodzone. powinien być podłaczony tygodniami.

Rafał Rudzki
Gość

Dla mnie funkcja ok

Sportpoz
Gość

Nie rozumiem narzekania i afery związanej z funkcją tych przełączników. Przecież jak ktoś chce wyłączyć wi-fi to może wejść do ustawień telefonu i tam to zrobić. Dla mnie bomba, że właśnie tak to działa, jak działa. Oznacza to, że mogę rozłaczyć się z wifi „mc donalds” nie tracąc połączenia z innymi urzadzeniami czy chocby zachowujac „hand-off”. Ponadto iphone sam podlaczy sie do sieci, kiedy tylko wejde do domu. Tak powinno to dzialac. Niestety ludzie sa niezbyt madrzy i nie potrafia czytac.

Remik
Gość
Remik

Akurat w tym wypadku można uszczęśliwić wszystkich i dodać 3D Touch do ikonek Wifi i BT i w podmenu dodać opcje rozłącz/wyłącz kompletnie i wszyscy zadowoleni.

Treker
Gość
Treker

Wyłączenie przełącznika blutuf wcale nie rozłącza apple watch pomimo mylnego komunikatu ze rozłączył. Sprawdźcie to sobie. To też tak miało wyglądać?

Kasendrol
Użytkownik
Kasendrol

Również zauważyłem pojawiający się napis, informujący o rozłączeniu z zegarkiem, co faktycznie nie ma miejsca – Apple Watch jest ciagle połączony, zgodnie z opisem tej funkcji w tym artykule jak również na stronie Apple. Pewnie przy najbliższej aktualizacji ten napis już się nie pojawi.

Kasendrol
Użytkownik
Kasendrol

Na początku, po przeprowadzeniu aktualizacji nie wiedziałem za bardzo o co w tym wszystkim chodzi. Wystarczyło przeczytać zasadę działania, wypróbować i w tej chwili śmiało mogę powiedzieć, że mi to odpowiada.
Oczywiście mogliby dodać w centrum sterowania możliwość wyboru działania funkcji ikonek BT i Wi-Fi za pomocą 3D Touch, a nie – jak ma to miejsce teraz – jest tylko opcja rozwinięcia menu tych ikonek. Możliwe, że to poprawią i nikt nie będzie już narzekał ;)

iuytfrde
Gość
iuytfrde

podoba mi się w Apple, że mają gdzieś głosy z takich sond i robią swoje pchając rozwój do przodu. ;)

Tomasz
Gość
Tomasz

Mogliby dodać opcję przytrzymania ikony w celu całkowitego wyłączenia modułu. Może zrobią w ios12 ;)

retrotechnoteka
Gość
retrotechnoteka

„Na twardo” (ikonka jest przkreślona) wifi można wyłączyć aktywując tryb samolot w centrum sterowania :) Wifi włącza się ponownie po dezaktywacji trybu samolot.