iMagazine

Apple Pay do końca roku w Polsce?

27/09/2017, 11:55 · · · 40

Od dwóch dni używam w telefonie Android Pay. Po początkowych problemach z konfiguracją, wszystko działa znakomicie i jest to naprawdę fantastyczne rozwiązanie!  Problemem jest…telefon. Androida używam z przypadku i noszenie oddzielnego telefonu specjalnie do płatności, to jednak lekka przesada.

Są jednak mocne i oficjalne przesłanki, które wskazują na to, że do końca roku będziemy mogli się cieszyć Apple Pay na naszych urządzeniach.

Pierwsza z nich to słowa Marcina Pawłowskiego, dyrektora obszaru marketingu detalicznego i rozwoju oferty w BZ WBK. Na konferencji prasowej stwierdził on:

Mamy najszerszą ofertę płatności na rynku. Nasi klienci mogą już korzystać z Android Pay, HCE czy Blika. Do pełni szczęścia brakuje nam już tylko jednego elementu w tym obszarze. Chcemy go udostępnić, ale na tę chwilę nie mogę nic więcej o tym powiedzieć

Chyba jest jasne, że w tym przypadku chodzi tu o Apple Pay. Drugą przesłanką są słowa, Kuby Zakrzewskiego z Revolut, (to aplikacja powiązana z kartą prepaid pozwalająca płacić w różnych walutach z pominięciem dużych opłat bankowych) odpowiedzialnego za globalna ekspansję firmy w wywiadzie jaki przeprowadził Grzegorz Ułan z Antyweb.

Chciałbym z tego miejsca oficjalnie potwierdzić na łamach Antyweba, że Revolut będzie oferował Apple Pay i Android Pay do końca tego roku. Wszyscy pracujemy bardzo mocno nad tym i już niedługo będzie widać efekty tej pracy!

Kartę Revolut możecie zamówić bez problemu do Polski więc istnieje wielka szansa, że po wprowadzeniu wsparcia dla Apple Pay, rozwiąże to nasz problem. Niestety nie jest to w 100% pewne. Kuba Zakrzewski mówi o wprowadzeniu wsparcia Apple Pay dla ich kart, ale niekoniecznie będzie to aktywne dla użytkowników w Polsce. Apple może na to po prostu nie pozwolić. Tak jak nie pozwala, żeby klienci ING w Polsce mieli Apple Pay, mimo, że taką usługę mają aktywną klienci tego banku w Australii.

Samo Apple zaś, w czasie telefonicznej konferencji prasowej na temat wyników finansowych za 3 kwartał 2017 roku, zapowiedziało wprowadzenie do końca roku Apple Pay w Finlandii, Szwecji, Danii i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. O Polsce nic nie było. Na koniec ciekawostka, domena applepay.pl należy do Apple, ale już applepay.com nie należy.


Norbert Cała

Jedno słowo - Geek. Prowadzący blog http://ipod.info.pl oraz zastępca redaktora naczelnego @imagazinepl.

norbertcala

Dodaj komentarz

pcstud napisał(a):

Norbert, banki już od kilku lat potwierdzają, że są zainteresowane wprowadzeniem usługi ApplePay. Revoult może wprowadzić tą opcję do końca roku dla wybranych krajów i wcale nie musi być wsród nich Polski. To raczej drugoplanowy gracz jeżeli chodzi o decyzję wejścia na rynek. Jak dla mnie w tym artykule nie ma nic nowego…

Dopiero w tym roku polskie banki wprowadziły technologie, które umożliwiają dodanie usług Android Pay czy Apple Pay. Oficjalne stanowisko Revolut to duża nowość, a ja prostuję to co często można przeczytać, że to automatycznie daje nam Apple Pay w PL.

LukCzu napisał(a):

Jeszcze zostaje kwestia aplikacji „News” dlaczego nie ma jej w Polsce?

iD4Ru73K napisał(a):

Zapomniałeś dodać, że do końca roku będzie Siri i AW LTE. Naiwny jesteś.

Siri to koszt dla Apple
AW LTE żależy od operatorów którzy nie są gotowi w PL.
Apple Pay to czysty zysk dla Apple, zero kosztów, a banki są już gotowe

iD4Ru73K napisał(a):

Widocznie banki nie chcą dzielić się z Apple tym zyskiem i nie dogadują się. Chodzi o kasę kto komu i ile. Android Pay nie odniósł w Polsce żadnego sukcesu, Apple Pay przy marginalnej ilości urządzeń, skazany jest na porażkę. Na 10 sprzedanych urządzeń z Androidem, nie ma nawet 1 jabłka. Podobna sytuacja jest w innych krajach. Gdyby było inaczej to już dawno byłby w Polsce. Siri też nie ma i nie będzie. Czysta ekonomia.

Tamil napisał(a):

Ciekawa teoria zważywszy na fakt że jak piszesz „na 10 sprzedanych urządzeń z androidem ..”.
Jeśli PL to zagłebie i ultra sukces androida to czemuż nie masz w swoim odpowiednika siri 😜

iD4Ru73K napisał(a):

Poza tym zapominasz o kluczowej rzeczy. Aby Apple Pay działał w Polsce nie tylko bank musi oferować tę formę płatności, ale również sklep musi ją akceptować. Sklepy nie będą wchodzisz w koszt nowych systemów dla garstki ludzi z iPhonem. Może za 20 lat. Ochłoń.

adriank1410 napisał(a):

Wybacz, przemilczałem, ale dalej tej jakże głębokiej filozofii po prostu nie mogę słuchać. Płaciłem w wielu sklepach w Polsce z użyciem Apple Pay już w 2016 roku za pomocą boon, to samo robię i teraz, wszystko jest gotowe, sklepy nie muszą niczego wymieniać, więc proszę, na przyszłość nie wypowiadaj się na tematy o których nie masz pojęcia, bo to tylko wprowadza zamieszanie.

Piotr napisał(a):

„Androida używam z przypadku i noszenie oddzielnego telefonu specjalnie do płatności, to jednak lekka przesada.”

Norbert, zamów sobie sobie naklejkę zbliżeniową i naklej ją np. telefon. Większość osób i tak nosi telefon w jakimś etui, więc nawet jej nie widać. To oczekiwanie na Apple Pay jest już trochę nudne. Sporo osób z mojego kręgu nadal nie używa Android Pay mimo, że mają taką możliwość. W Polsce naprawdę nie możemy narzekać na mnogość ułatwień w wydawaniu pieniędzy ;).

Ja nie noszę w pokrowcu. Naklejka to bardzo prostackie rozwiązanie

Piotr napisał(a):

Niezbyt eleganckie, ale żeby od razu prostackie? Jak Ci takie coś nie odpowiada zamów sobie kartę cyfrową NFC i podepnij pod telefon. Po sprawie. Jakby nie patrzeć w kolejce masz do wyboru masę innych opcji (BLIK, IKO, PeoPay, IKASA, HCE).

Norbert Cała napisał(a):

Niestety iPhone nie obsługuje płatności HCE, a Blika nie ma wszędzie i jest mega skomplikowany

Mirx napisał(a):

E tam prostackie. Może mniej bezpieczne, ale żeby zaraz prostackie?… Nie noszę telefonu w pokrowcu i mam naklejonego zbliżaka. Jeśli na taką kartę naklei się jeszcze czarną, błyszczącą folię samoprzylepną (mam iPhone’a jet black), to naprawdę nie rzuca się w oczy. Myślę, że dużo bardziej śmieszne jest noszenie drugiego telefonu do płatności, jeśli można mieć malutką, niemal niewidoczną kartę zbliżeniową. Przerost formy nad treścią, Norbert. Taka nowoczesność na siłę.

bobiko napisał(a):

@Norbert poleciałeś ostro z tym słownictwem. moze i jest prymitywnym rozwiązaniem ale na pewno nie prostackim. Jest zastępczym rozwiązaniem (sam używałem stickera z mBanku, na długo przede wejsciem Android Pay na polski rynek) ale fajnie, ze jest to w portfolio usług danego banku i Klient ma możliwość wyboru.

Natomiast z BLIKiem to nie wiem w czym masz problem? to świetne narzędzie, które upraszcza płatności w polskim sektorze eCommerce, Z drugiej strony banki zmuszają klientów do korzystania z BLIKa przy wypłatach mniejszych sum z bankomatów – w przeciwnym razie naliczają prowizję.

Tomii napisał(a):

Norbert, a czytałeś wywiad do końca? ;-) Bo niżej jest napisane:

„Dla polskich użytkowników szykujemy przede wszystkim wsparcie Apple Pay/Android Pay i polski numer konta bankowego, jako nasze dwa najważniejsze priorytety.”

Norbert Cała napisał(a):

Zaraz zrobię o tym nowy wpis

Tomii napisał(a):

I jeszcze drobne uzupełnienie do podanego przez Ciebie przykładu z ING, który nie jest adekwatny do sytuacji z Revolut-em.

Owszem, klienci polskiego ING nie mogą skorzystać z Apple Pay. Ale klienci australijskiego ING mieszkający w Polsce z Apple Pay skorzystają bez problemu. W skrócie: aby korzystać z Apple Pay trzeba mieć kartę baku który udostępnia taką usługę, miejsce zamieszkanie nie ma żadnego znaczenia.

mada napisał(a):

jedyny sens ma płatność w zegarku. wyjmowanie telefonu jest niewygodne i bezsensowne w przypadku kiedy masz równiez kartę zbliżeniową.

Lawslare napisał(a):

No to teraz pojechałeś pojechales ,jak to wyciąganie telefonu jest niewygodne? Chyba szybciej wysiagasz telefon z kieszeni niż kartę z portfela.
Mieszkam w Anglii i codziennie używam applepay. Jest to super rozwiązanie.
Pozdrawiam

Tomii napisał(a):

Nie generalizowałbym. Telefon mam zawsze w kieszeni spodni/kurtki. Po portfel zawsze muszę sięgnąć głębiej (torba, plecak). W dodatku w przeciwieństwie do telefonu, nie zawsze go ze sobą noszę

Norbert Cała napisał(a):

Telefon mam zawsze, portfel/kartę nie

Upp napisał(a):

Dokładnie w punkt!
Ale jaki żal, że nikt nie zobaczy X! :)

bobiko napisał(a):

Jakie problemy miałeś z telefonem?

Norbert Cała napisał(a):

Jakieś zmiany walletów musiałem robić

Marcias napisał(a):

Właśnie REVOLUT zaktualizowanyw appstore, jest polski interfejs ;)

Jakub Zakrzewski napisał(a):

tak! :)

Arek napisał(a):

Co jest skomplikowanego w Bliku?

Upp napisał(a):

Nic, ale hejt iMagazine leci.
Apple ma rozwiązania gdzie forsa leci do kieszeni jankesów, trzeba tylko umieć to sprzedać poprzez fanów marki. To wszystko.

Norbert Cała napisał(a):

Ktoś pod spodem odpowiedział co jest niewygodnego. Jedyna osoba która hejtuje to Ty.

Stefan napisał(a):

Jest nie wygodny, musisz odblokować telefon , odpalić aplikacje kliknąć, żeby wygenerował kod, przepisać go do terminala i potwierdzić w aplikacji. To już szybciej wyciągniesz kartę zbliżeniową z portfela.

Piotr napisał(a):

Nie demonizujmy już tak tego BLIKa. Nie jest idealny, można by było to rozwiązać w inny prostszy sposób, ale jest jak jest. Jest dobrą deską ratunku, gdy porfel został w samochodzie (limity transakcyjne są takie same jak na plastikowej karcie).

Karta zbliżeniowa w wielu przypadkach też jest bezużyteczna. Transakcje do 50 zł wystarczą na zakup porannej kawy i na niewielkie zakupy w sklepie osiedlowym. Na stacji benzynowej? Nie. To może na zakup kabelka w iSpot? Ach, no tak… też NIE.

Norbert Cała napisał(a):

Ale zbliżeniowo możesz zapłacić ile chcesz, nawet samochód możesz kupić zbliżeniowo

Piotr napisał(a):

Możesz zapłacić zbliżeniówką za samochód, ale musisz podać kod PIN, czyli dla mnie nie ma różnicy czy użyję BLIKa czy też karty kredytowej.

Tomii napisał(a):

Ale jak to? Już w same ilości cyferek do wklepania jest spora różnica. PIN to 4 cyfry. BLIK to 6 cyfr do wklepania na PINpadzie, zatwierdzenie transakcji na telefonie to kolejne 6 cyfr (przynajmniej w mBanku). O dodatkowych krokach jak odpalenie i logowanie do aplikacji banku już nie wspomnę. I serio nie widzisz różnicy??

Piotr napisał(a):

Jasne, że widzę różnicę. Ujmę to może inaczej: mnie totalnie przepisanie wklepanie całych dwóch cyfr więcej nie przeszkadza! Zauważ jednak, że BLIK ma jednak większe zastosowanie niż karta zbliżeniowa. Z odblokowaniem telefonu i zalogowaniem do aplikacji niektórzy mają problemy. Ja nie mam – w obu przypadkach wystarczy mój paluch. Operacja odblokowania telefonu i zalogowania do apki trwa u mnie zwykle krócej niż znalezienie portfela w torbie…

Patryk Staśkiewicz napisał(a):

Dziś już Revolut udostępnił aktualizacje wprowadzającą język polski wiec mam nadzieje ze Apple Pay również wielkimi krokami nadejdzie :)

rybaklu napisał(a):

Apple nie interesuje europa środkowa, słabo wypadamy w excelu. A siły jak widać mają skromne.

Marek napisał(a):

Mieszksm w uk. Nie pamietam kiedy ostatnio musiałem brać kartę wychodząc z domu. Jakieś drobne zawsze maja swoje miejsce w samochodzie, wiadomo różne sytuacje się zdążają. Natomiast wszystkie płatności robię za pomocą ApplePay. Nie spotkałem się również z limitami płatności zbliżeniowych. Kartami zbliżeniowymi jest to zazwyczaj £20-£30. Płacąc ApplePay chyba są inne, muszę to sprawdzić. Zspeene ponieważ weryfikacja bezpieczniejsza nawet od PINu, który jest do zdobycia.
Pozdrawiam i życzę szybkiej możliwości korzystania z ApplePay. Co chwile czytam jak Norbert odszyfrowuje znaki na niebie i ziemi wypateujac ApplePay w PL.

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK